Kürt düşmanlığına Soçi’de destek arıyor

Kürt düşmanlığını her fırsatta dışa yansıtan Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den bu konuda destek almak için Soçi’ye gitti. Erdoğan, PYD’nin Soçi’ye davet edilmesini engellemeye, Trump-Putin’in anlaşmasından duyduğu endişeyi görüşmede dile getirecek.

14 Kasım 2017 Salı | Dünya

AKP’li Türk Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmek üzere dün Soçi’ye gitti. Kürtlere karşı düşmanlık, Erdoğan’ın ziyaretinin ana gündemini oluşturuyor. 

Rusya, geçtiğimiz günlerde Kasım ayının ortalarında Soçi’de yapılacak olan Halklar Konferansı‘na PYD’yi de davet etmişti. 

AKP yönetimindeki Türk devleti bu davete tepki göstermiş ancak Rus yetkililer, Suriye’deki Kürtlerin Suriye’nin bir parçası olduğunu belirterek, Türk devletinin gösterdiği tepkiyi dikkate almamıştı. Erdoğan, Rusya ziyaretinde Putin’den Kürt temsilcilerinin daha çok bu toplantıya katılmaması isteyecek.


Erdoğan, Trump-Putin anlaşmasına tepkili 

Soçi’ye uçmadan önce Atatürk Havaalanı’nda yaptığı açıklamada Erdoğan’ın, ABD Başkanı Donald Trump ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Suriye üzerindeki anlaşmaya tepkili olması da dikkatlerden kaçmadı. 

Erdoğan, Putin- Trump mutabakatına ilişkin ifadelerin kendisini zorladığını belirterek şunları söyledi: “Ben bu ifadeleri anlamakta zorlanıyorum. Askeri çözüm mümkün değil deniliyor. Öbür tarafta merkezi yönetimin şu ana kadar askeri yöntemlerle öldürdüğü insan sayısı 1 milyona ulaştı. Askeri çözüm söz konusu değilse, o zaman çeksinler askerlerini. Orada Türkiye’nin askeri yok ki. Onların var. Çeksinler askerlerini, siyasi yönteme başvurulsun. Bir an önce hep birlikte orada seçime gitmenin yolları aransın. 7-8 yıl içinde bu yönteme başvuruldu mu? Dünyayı aldatma yöntemlerine gitmeyelim. Bu bölgeyi en iyi tanıyan biziz.”

Erdoğan, Suriye konusunda ABD ve Rus liderlerin yaptığı anlaşma üzerine Putin ile konuşacağını da sözlerine ekledi. 

Erdoğan’ın tepki gösterdiği Putin-Trump anlaşması şu hükümleri içeriyordu:

* Putin ve Trump Suriye krizinde askeri bir çözüm bulunamayacağı konusunda uzlaştı.

* Putin ve Trump, Suriye itilafının tüm taraflarına Cenevre barış sürecine aktif biçimde katılma çağrısı yaptı.

* Putin ve Trump, Suriye’nin toprak bütünlüğü, bağımsızlığı ve egemenliğine bağlılık beyan etti.

*  ABD ve Rusya’nın çatışmadan kaçınmak için iletişim kanalları kurması üzerinde anlaşma sağlandı. 

*  İki lider, DAİŞ’i yenilgiye uğratmak için ortak çabaları sürdürmek konusunda uzlaştı.

Erdoğan dünkü açıklamadasında ayrıca Türkiye’nin Efrîn’e yönelik işgal amacını da gizlemedi. 

Erdoğan şunları söyledi: “Afrin’in zaman zaman bize karşı olan tacizini gözardı edemeyiz. Ona yönelik gerekli adımları atmakta kararlıyız. Türkiye olarak biz Rusya ile müşterek adım atmanın görüşmelerini kendileriyle de yaptık. Onların da yaklaşımları bizim planımızı çok da değişik şekilde uygulamaya sokmamıza fırsat veriyor.”


‘S-400’ler tamam’

Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi satın alıp almayacağı merak edilen konular arasındaydı. 

Erdoğan,  “S-400’ler konusunda anlaşma tamam, teknik konular görüşülecek” dedi. 

Türk Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın da yer aldığı Türk heyetini Putin, Devlet Başkanlığı Rezidansı’nda kabul etti. Haber yayına hazırlandığı sırada görüşme sürüyordu. İSTANBUL/SOÇİ


862

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA