Öğrencilere üçlü kıskaç

Ardahan Üniversitesi’nde okuyan Kürt öğrenciler, üniversite yönetimi, polis ve ülkücülerin kıskacında. Öğrenciler, ”Sosyal medyada bizi hedef gösteren ülkücüler (Türk ırkçılar), polis ve rektör ile oturup çay içiyor” dedi.

14 Kasım 2017 Salı | Haber

Ardahan Üniversitesi’nde okuyan Kürt öğrenciler, her geçen gün baskıların arttığını belirterek, sürekli hedefte oldukları için can güvenliklerinin olmadığını aktardı. 

H.A. isimli öğrenci, Kürt öğrencilere yönelik baskıların arttığını kaydederek, ”Ülkücüler 11 Ekim’de polis gözetiminde Kürt öğrencilere saldırdı. O saldırıda bende darp edildim ve gözaltına alındım. Kampüsün içerisinde ülkücüler polis eşliğinde bize saldırdı. Sonra polis bizleri darp ederek gözaltına aldı. 11 kişi gözaltına alındık. Bu saldırılardan sonra rektörlük ile görüşmek istedik fakat hiçbir şekilde bizimle görüşmediler. Ama ülkücü reisi olan biri ile okulda görüşebiliyor. Bu görüştüğü kişi okulda öğrenci bile değil. Kampüste güvenlik ile polisin işbirliği var. Bizi hiçbir şekilde okulda istemiyorlar. Birçok arkadaşımız suçu olmadığı halde tutuklandılar. Tüm Kürt öğrencilere PKK’li olarak bakıyorlar” dedi.

Gözaltına alınıp serbest bırakılan S.E. adlı öğrenci, üniversitedeki durumu “Rektör dışarıdan gelen ülkücüler ile oturup çay içebiliyor ve rahatça kampüste toplanabiliyor. Ama biz Kürt öğrenciler bir araya gelince ya baskı yada saldırıya maruz kalıyoruz. Bizim can güvenliğimiz yok. Ülkücüler polislerle birlikte bizleri tehdit ediyor. Bu olaylardan sonra rektörlüğe gittim, kapıda duran güvenlikler ‘rektör kesinlikle görüşmek istemiyor’ dedi. Yani bizimle hiçbir şekilde görüşmek istemiyorlar” sözleriyle anlattı. 

Ülkücülerin öğrenci olmadıkları halde kampüse rahat bir şekilde gelebildiğini belirten H.E., polisle oturup çay içen ülkücülerin kendilerini sosyal medyada hedef gösterdiğini söyledi. Yarın başlarına bir şey gelmesi durumunda bunun sorumlusunun polis ve rektör olacağını kaydeden H.E., ”Çünkü polis ve rektör her planı birlikte yapıyorlar” dedi. MA/ARDAHANMuradiye’de 36 gözaltı

Muradiye ilçesinde yapılan ev ve iş yeri baskınlarında gözaltına alınanların sayısı 36’ya yükseldi. 

 Van’ın Muradiye ilçesinde yapılan ev ve işyeri baskınlarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 36 kişi gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi açıklanmayan 36 kişi, İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. 36 kişiden isimleri netleşenler şöyle: DBP İlçe Eşbaşkanı Mehmet Kaplan, HDP’li yöneticiler Cesim Ak, Abdurrahman Karabalık, belediye meclis üyeleri Mustafa Karataşlı, Mehmet Kuşçu, Kamuran Bekiroğlu, Şeref Alim, Ekrem Karagülle ile ilçe sakinlerinden Bekir Karabalık, Mesut Menteş, İdris Çolak, Feyyaz Karabalık, Dilan Karabalık, Özgül Biçer, Uğur Demir, Mahmut Çolak, Metin Sarı, Metin Çıkar, Doğan Başak ve belediye personeli Cengiz Yılmaz. VAN


Ankara’da sosyal medya avı

Sosyal medya paylaşımları gerekçesiyle sabah saatlerinde Ankara merkezli gözaltı operasyonu yapıldı. Operasyonda HDP Dışilişkiler Bürosu çalışanı Evren Çevik de gözaltına alındı. 

Ankara Cumhuriyet Savcılığı sosyal medya yapılan paylaşımları gerekçe gösterilerek 10 kişi hakkında gözaltı kararı alındı. Sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarında HDP Dışilişkiler Bürosu çalışanı Evren Çevik gözaltına alındı. “Örgüt propagandası, sosyal medya paylaşımları” gerekçesiyle yapılan operasyonda birçok kişinin de arandığı öğrenildi. Evren, evinde yapılan aramanın ardından İl Emniyet Müdürlüğüne götürüldüğü öğrenildi. Aynı operasyon kapsamında 9 kişi hakkında gözaltı kararı alındığı belirtildi. 


ANKARA


494

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA