Alman polisi YPG/YPJ’lileri paylaşan akademisyenin evini bastı

Almanya’nın Münih kentinde polis, YPG, YPJ ve PYD bayraklarını sosyal medyada paylaştığı için öğretim üyesi Kerem Schamberger’in evine baskın düzenledi. Schamberger, “Bavyera eyaletinin adaleti ve polisi Erdoğan’ın sağ kolu gibi hareket ediyor“ dedi.

14 Kasım 2017 Salı | Haber

REWŞAN DENİZ / HABER MERKEZİ

YPG bayrağını Facebook’ta paylaştığı gerekçesiyle hakkında soruşturma açılan ve evi basılan Kerem Schamberger (31), „Bavyera eyaletin adaleti ve polisi Erdoğan’ın sağ kolu gibi hareket ediyor“ dedi. Evini basan polislerden birinin Türk ve milliyetçi olduğunu kaydeden Schamberger, ayrıca kendisinin paylaşımlarını paylaşan 190 kişiye de soruşturma açıldığı bilgisini verdi. 

Federal İçişleri Bakanlığı tarafından 2 Mart’ta eyaletlere gönderilen genelgeyle 33 Kürt sembolünün kamu alanlarında gösterilmesinin yasaklanmasının ardından Bavyera eyaletinde art arda gerçekleştirilen polis baskınları devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda Benjamin Ruß, Yılmaz Açıl ve Zübeyde Akmeşe’nin evi Facebook üzeri PYD, YPG, YPJ sembolleri ve Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın fotoğrafını paylaştıkları gerekçesiyle evleri basıldı. Açıl ise baskın günü gözaltına alınmıştı. Türk polis öncülük ediyor

Dün sabah saat 6.00’da ise yine Bavyera eyaletin Münih kentinde Münih Üniversitesi araştırma görevlisi Kerem Schamberger’in evi aynı sebepten dolayı polis tarafından basıldı. Polis tutanağına göre hakkında Facebook üzeri 4 ayrı tarihte PYD, YPG ve YPJ bayrağı paylaştığı gerekçesiyle Münih Savcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında evinin basıldığını, bunun “Dernekler Yasası’na“ aykırı olduğu kaydedildi. Yarım saat süren baskın ardından Schamberger’in cep telefonu, laptopu ve flaş belleklerine el konuldu. 

Konuya ilişkin gazetemize konuşan Kerem Schamberger, evini basan 5 polisten ikisinin Türkiyeli olduğunu bunlardan bir kadın polisin ise milliyetçi olduğunu söyledi. Schamberger, söz konusu Türk polisi katıldığı eylem ve etkinliklerde sürekli gördüğünü, kendisinin „PKK ile ilgili“ olacak her şeyi araştırmakta çok aktif olduğunu söyledi. 


Erdoğan’ın sağ kolu 

Schamberger, evinin sosyal medya paylaşımı yüzünden evinin polisler tarafından basılmasını şöyle yorumladı: „Daha önce sosyal medya üzeri paylaşımlarımdan dolayı ifadeye çağrıldım. Doğrusu bu baskın beni şaşırtmadı; sabah saat 6.00’da beni uyandırarak evimi basan Bavyera polisi ve adaleti Erdoğan’ın sağ kolu gibi hareket ediyor. Türk kadın polisi de Münih Savcılığı tarafından yürütülen bu soruşturmalara öncülük edenlerden biridir. Baskın sırasında kendilerine ‘Erdoğan’a suç ortaklığı ediyorsunuz’ dedim. Bavyera eyaletinin adaleti ve polisi bu davranışıyla Erdoğan diktatörlüğünün kolluk kuvveti gibi haraket ediyor.“Kurtarıcı YPG/YPJ’ye soruşturma

Sol, demokrat ve Kürtlerin Türk devleti tarafından uygulanan tutuklamaların benzerini Bavyera Savcılığı’nın yaptığına dikkat çeken Schamberger, DAİŞ’ten kaçıp Almanya’ya gelenlerin düşüncelerine ses olarak, „Bavyera’ya gelen mülteciler, Almanya’da DAİŞ yerine kendilerini onlardan kurtaran YPG ve YPJ’ye dava açıldığını duyunca ne düşünüyorlar acaba?“ sorusunu sordu. 


Dayanışma polis baskını getirdi

Kerem Schamberger, daha önce Haziran’da Facebook üzeri bir paylaşımda „yasaklı semboller“ paylaştığı gerekçesiyle Münih polisi tarafından 7 Ağustos’ta ifadeye çağrıldı. İfadeye gitmeyen Schamberger, gazetemize şu sözleri dile getirmişti: „Hakkımda Facebook üzeri 27 Haziran’da YPG bayrağı paylaştığım iddiası doğru değil. Ama paylaşımı yapsaydım yaptığımın arkasında dururdum. Arkadaşımız Benjamin Ruߒun (17 Ağustos’da) evi basıldıktan sonra YPJ bayraklı kadın savaşçıların fotoğraflarını paylaştım ve bu tür soruşturmalarla gözümü korkutmayacaklarını gösterdim. Böyleci arkadaşım Benjamin ile dayanışma içerisinde olduğunu göstermek istedim.“ Schamberger’in bu paylaşımı, ev baskını gerekçesi oldu. 


190 soruşturma daha

Kerem Schmaberger’in Facebook üzeri söz konusu paylaşımlarını paylaşan 190 kişiye de soruşturma açıldığını kaydeden Schamberger,  avukatıyla hakkında açılan dava ile hukuki girişimlerde bulunduğunu söyledi. 

Son zamanda Facebook’un, 20 bin üzerinde takipçileri olan Schamberger’in hesabındaki takipçi sayısını 15 bine düşürülerek sansürlemesinin polis baskınıyla aynı zamana denk gelmesine dikkat çeken Schamberger, günde 200’e kadar takipçilerin kendi istekleri dışında silindiğini kaydetti. 

Münih Üniversitesi araştırma görevlisi Kerem Schamberger, 2016 yılın Kasım ayında ise Almanya’da Erdoğan’ı eleştirdiği ve HDP’ye destek verdiği için Anayasayı Koruma Dairesi’nin müdahalesi ile Münih Üniversitesi’nde işe alınmamıştı. Siyasi düşüncelerinden dolayı sıkça kriminalize edilen Schamberger, „Paylaştığım fotoğrafların ve fikirlerimin arkasındayım“ dedi.  


1865

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA