‘Çoğalın’ diyen Erdoğan’a tepki Nefret suçudur, ırkçılıktır

Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın bir törende ayrımcılığı körükleyen “Nikahlanın, evlenin, çoğalın. Müslüman’ın çoğalması şart. Türkiye’deki terör örgütü bu konuda çok hassas. En az 10, 15 çocukları var” sözleri kadınların tepkisine neden oldu.

14 Kasım 2017 Salı | Kadın


Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın bir törende ayrımcılığı körükleyen “Nikahlanın, evlenin, çoğalın. Müslüman’ın çoğalması şart. Türkiye’deki terör örgütü bu konuda çok hassas. En az 10, 15 çocukları var” sözleri kadınların tepkisine neden oldu. HDK Eşsözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit ve HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Besime Konca, kadınlara seslenerek tepkilerini ortaya koymaları gerektiğini söyledi. 


Konca: Büyük bir suçtur

Besime Konca, düşmanlığın göstergesi açıklamalara her gün yenisinin eklendiğini belirterek, “Özellikle AKP iktidarı, Erdoğan bunları başlatıyor. ‘Nikahlanın, evlenin, çoğalın. Müslümanların çoğalmaya ihtiyacı var. Teröristlerin 15 çocuğu var’ demek ırkçılıktır, insanlık suçudur” dedi. Konca, bunun altında yatan gerçekliği ise şöyle açıkladı: “Kürtleri terörist olarak ilan ediyor. Kürtler bugüne kadar demokrasi, özgürlük istedikleri için; siyasi iradesini ortaya koydukları için; evlerini, köylerini, coğrafyalarını, dilini kültürünü bırakmadıkları için terörist ilan edildiler. Kürt halkının iradesini,  onurunu ayaklar altına alınmasına izin vermediği noktada şimdi de çocukları üzerinden Kürtleri terörist ilan etmek insanlığa sığmayacak bir değerlendirme biçimidir. Kürtlerin bunu kabul etmemesi gerekiyor. Kürt kadınları Müslüman olarak tanımlamamak, Türk kadınlarını sadece Müslüman olarak tanımlayıp, ‘Siz de 15 çocuk yapın’ yarışına koymak büyük bir suçtur” dedi. 

 

3 çocuktan 15 çocuğa çıktı

 Erdoğan’ın, sözleriyle Kürtlere karşı düşmanlığı pekiştirmeye çalıştığını kaydeden Konca, doğurdukları çocuklar üzerinden Kürtleri ve kadınları tanımlamaya hiç kimsenin hakkının olmadığını söyledi. Erdoğan’ın açık bir şekilde suç işlediğini ifade eden Konca, Erdoğan’ın en “En az 3 çocuk doğurun” söyleminin bugün “15 çocuğa” kadar çıktığını dile getirdi. Yatak odalarına kadar girip nasıl ve kaç çocuk yapacaklarına kadar varan bir müdahalenin söz konusu olduğunu aktaran Konca, şöyle dedi: “Bunu yarıştırarak yapıyor. Yaparken de başka bir etnik yapıyı terörize ederek, Türk kadınına mesaj vermek ve bunu İslamiyet üzerinden tanımlamaya çalışıyor. Bu da suçtur, kabul etmiyoruz. Düşmanlaştırıcı, kadını rencide eden bu anlayışın aşılacağına inanıyoruz. Bütün kadınlara sesleniyoruz; bu noktada tepkilerini ortaya koymaları gerekiyor.”

 

Özellikle Müslüman kadınlar  

Gülistan Kılıç Koçyiğit ise, AKP’nin iktidara geldiği yıllardan bu yana Erdoğan’ın elini bir türlü kadın bedeninden çekmediğini söyledi ve söylemlerini ırkçı olarak nitelendirdi. Koçyiğit, “Bu aslında AKP-MHP faşist diktatörlüğünün kendisini yeniden üretme meselesindeki yeni nesillere dönük temel argümanlarını oluşturuyor ve bunu çok açık  bir şekilde itiraf etmiş oluyorlar. ‘Teröristlerin 15 çocuğu var’ meselesinde şunu biliyoruz; dağdaki gerillaların çocukları yok. Burada o zaman ‘terörist’ olan kimdir diye sorduğumuz zaman aslında Kürt halkını tarif ettiğini, Kürt halkının çok çocuklu olmasını da terörizmle eşleştirdiğini ve nefret suçu işlediğini, ırkçı bir propaganda yaptığını çok açık net bir şekilde söylememiz gerekiyor” ifadelerini kullandı. 

Koçyiğit, bütün kadınların,  özellikle de Müslüman kadınların tepki göstermesi gerektiğinin altını çizdi. Bir kadının kaç çocuk doğurup doğuramayacağı, evlenip evlenmeyeceği ve nasıl yaşayacağı meselelerinin iktidarın tekelinde olmadığını dile getiren Koçyiğit, “İktidar bunu belirleme hakkına sahip değil. O yüzden öncelikle kadınların sesini yükseltmesi çok önemlidir” diye belirtti.  

 

Kürtlerin yok oluşunu hedefliyorlar

 Koçyiğit, şöyle devam etti: “Bir halkın çok çocuklu olması, çocuk doğurması, doğurmaması meselesini terörizmle eşleştirmek ve buraya dönük de Kürtler nüfusu artmasın, ey makbul Sunni, Müslüman ve Türk olanlar siz çoğalın ki Kürtlerin nüfusu dengeleyin mesajlarını vermesi kabul edilemez. Aslında Erdoğan’ın bu sözleriyle çok zorda olduğunu gördük. Açık açık Kürtlerin yok oluşunu, Kürt karşıtlığını hedefliyorlar. Bu, Kürt halkının bütün halklarını yok etmenin çağrılarından birisidir. Kürtler çocuk doğurmayacak ama Türk Müslüman makbul nüfus gittikçe artacak ve Kürtler bu nüfus içerisinde eriyecek, azalacak, sesleri duyulmayacak. Bu işin öyle olmadığını, öyle olmayacağını sanırım bütün Kürtler gösterecektir.” 


MA/İSTANBUL


135

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA