Cephenin arkasındaki temizlik

Her hamlede olduğu gibi Dêrazor bölgesinde de her ilerleyişle birlikte cephenin arkasında da temizlik operasyonları yapılıyor. Böylece onlarca saldırı girişimi önlenip siviller arasına saklanan DAİŞ’liler tespit ediliyor.

14 Kasım 2017 Salı | Haber

EREM KANSOY/HÎVDA HEBÛN/DÊRAZOR

Dêrazor Askeri Meclisi öncülüğünde 9 Eylül’de başlatılan Cizîr Fırtınası Hamlesi, devam ediyor. QSD savaşçıları, Fırat’ın doğusu boyunca ilerleyerek Irak’ın sınırında dayandı. Köylerin özgürleştirilmesiyle birlikte temizlik operasyonları da aralıksız devam ediyor.


Neden temizlik operasyonu?

DAİŞ çetesine karşı savaş sırasında hemen hemen her hamlede YPG’nin öncülüğünde ‘temizlik operasyonları’ yapılıyor. Temizlik operasyonları, başta mayınların tespiti ve imhası, savaşçı ve sivillere yönelik tuzakların belirlenip etkisiz hale getirilmesi, savaş sonrasında arta kalan kullanılmamış veya patlamamış askeri mühimmatların toplanması gibi güvenlik önlemlerini barındırıyor. Yine sivil halkın yerleşim alanlarına döndüğü ve sosyal yaşamlarına devam ettiği bölgelerde ise kimlik kontrolü, evlerde silah, patlayıcı madde ve şüpheli şahısların aranmasını da kapsıyor.


Sivillerin arasındaki DAİŞ’liler

Tebqa, Minbic ve Reqa’nın ardından Dêrazor bölgesinde DAİŞ’in başvurduğu yöntemlerden biri de sivillerin arasında karışarak saldırı girişiminde bulunmak. Bu yöntem Dêrazor bölgesinde daha yoğun kullanılıyor. DAİŞ elemanların seyrek aralıklardaki köylere sivil kıyafetlerle ulaşarak, intihar saldırıları ve sivil katliamlara başvuruyor. Dêrazor cephesinde ön mevziler ilerleyip köyler özgürleştirildikçe arka cephelerde artan saldırı ihtimaline karşı ‘temizlik operasyonları’ büyük önem kazanıyor. Dêrazor’daki operasyonlarda bugüne kadar onlarca çete elemanı yakalandı, onlarca saldırı girişimi önlendi; çok sayıda mayın ve patlayıcı madde tespit edildi, hücre evleri deşifre edildi, silahlara el konuldu. 


Sürekli yapılması gerekiyor

Temizlik operasyonlarının, hamlenin her etabında yapılması gerekiyor. Önceki gün Rojava Asayişi güçlerinin de desteğiyle Şedadê ile Mergede arasındaki 70 kilometrekarelik alanı kapsayan geniş çaplı temizlik operasyonunda 2 DAİŞ’li sağ yakalandı; büyük bir tünel giriş ve çıkışları tespit edilerek imha edildi; yaklaşık üç bin kişi kimlik kontrolünden geçirildi; evlerin gizli bölmelerine saklanan bazı patlayıcı ve silahlar alındı; DAİŞ’lilere yardım edenler sorgulandı.


Siviller de yardımcı oluyor

Operasyonların daha hızlı ve etkili olabilmesi için siviller de ellerinden geleni yapıyor. Evlerinin ve araçlarının aranmasına hiçbir olumsuz tepki gösterilmiyor. Savaşçılar ikramla karşılanıyor.


574

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA