Koço’ya katliam sinmiş

Mezopotamya Ajansı, DAİŞ’in ilk katliam yaptığı Şengal’in Koço köyüne giderek 73. fermanın izlerini çekti.

14 Kasım 2017 Salı | Haber

NAZIM DAŞTAN/SELAMİ ASLAN/MA/ŞENGAL

Mezopotamya Ajansı, DAİŞ’in ilk katliam yaptığı Şengal’in Koço köyüne giderek 73. fermanın izlerini çekti. Ölüm sessizliğine bürünen köyde hiç kimse yaşamıyor. Yerle bir edilen köyde 11 toplu mezar bulunuyor. Esir alınanların ilk toplandığı okula fotoğrafları asılıyor. 

Şengal’in 3 Ağustos 2014’teki işgalinde en ağır saldırıyı Koço köyü yaşadı. Koço’ya saldıran DAİŞ, 7’den 70’e köyde bulunan herkesi önce esir aldı, sonra gruplar halinde infaz etti. Bin 700 nüfusluk Koço, DAİŞ’in saldırdığı üçüncü köydü. DAİŞ’in saldırdığı ilk iki köy ise Girzêr ve Siba olarak biliniyor. 

Fermanın ilk günleri Koçolular, kaçmaya çalışsa da etrafında bulunan ve DAİŞ’le olan Araplar onları durduruyor. Etrafındaki Arap kirvelerine inanan Koçolular, DAİŞ’in köye girmesine rağmen bir karşılık vermiyor. Arap tanıdıkları tarafından “Gitmeyin, size bir şey yapmayacaklar. Sizi dağa ulaştıracaklar” sözleriyle telkin ediliyorlar. Önce paraları, altınları ve değerli eşyaları alınan Koçoluların ikinci gün ise ellerindeki silahlar alınıyor. Ardından köyün girişinde bulunan sarı renkli okulda toplatılan Koçolular, erkek, kadın ve çocuklar şeklinde gruplandırılıyor. Sonra kamyonlar ve kasalı araçlarla 15-20 kişilik gruplar halinde köyden uzakta bulunan yerlere götürülüp taranarak infaz ediliyorlar. Okulda tutulanlar kurşunların sesiyle katliamın başladığını anlıyorlar. DAİŞ kimini infaz ediyor kimini de diri diri toprağa gömüyor. Köyden seçtiği kadınları ve eğitebileceği çocukları esir alan DAİŞ, geriye kalanların hepsini katlediyor. O gün katliamdan sadece iki kişi sağ kurtuluyor. 

 

Neden Koço seçildi?

“Neden fermanın en ağırını Koço köyü yaşadı?” sorusunu Şengalliler şu yanıtı veriyor: “Onlar Arap kirvelerine güvendi. Köyden çıkmadılar. Kendilerini savunamadılar. O yüzden DAİŞ kim var kim yok hepsini aldı.” 

Bunların başında ise bölgenin ileri gelen Arap aşiretlerinde Mitêwite Aşireti geliyor. Mitêwite Aşireti’nin bazı üyeleri DAİŞ’in bölgedeki emirliğini yapmış kişiler olarak da biliniyor. 

 Koço yerle bir ediliyor, tüm evlerin kapı ve pencereleri kırılıyor, talana uğruyor. Bazı evler yakılıyor bazıları ise DAİŞ tarafından askeri nokta olarak kullanılıyor. Koço’da şu anda kimse yaşamıyor. 3 yıl DAİŞ’in işgalinde kalan köy, 25 Mayıs 2017’de Haşdi Şabi tarafından DAİŞ’ten kurtarılıyor. Haşdi Şabi’nin kontrolünde bulunan köyde sadece bir askeri nokta bulunuyor. 

 

Toplu mezarlar

Köy, halen katliam sessizliğini yaşıyor. Sokakları ve caddelerinde hiçbir canlıya rastlanılmıyor. Yerle bir edilen köyde 11 toplu mezar bulunuyor. Bu toplu mezarların her birinde kaç kişinin cenazesi var bilinmiyor. Sadece en büyüğünde DAİŞ’in katlettiği 200 kişinin cenazesinin olduğu tahmin ediliyor. Toplu mezarların bazısı kazıdan bazı ise sadece üzerine toprak atılan mezarlardan oluşuyor. Köy işgalden kurtarıldıktan sonra mezarların etrafı demir çitlerle kapatılıyor. 

 

Cenazelerin altında kurtuluyorlar

 Şengal’in Tel Qesep köyünden olan ve bölgeyi savunan Êzîdî savaşçılardan Niçman Süleyman’ın dayısı Koço’daki katliamdan sağ kurtulan iki kişiden biri. Süleyman’ın dayısı bu toplu mezarlara diri diri gömülmeye çalışılıyor, fakat kendini cenazelerin altına saklayarak kurtarıyor. Şu an Zaxo’da yaşıyor.”

 

Okul fotoğrafları asılı

 DAİŞ’in Koçoluları topladığı köyün girişindeki okul ise Êzîdîlere ilişkin çalışan ve Avrupa merkezli olan Ezda Kurumu tarafından adeta müzeye çevriliyor. Okula DAİŞ’in esir aldığı bin 254 kişinin fotoğrafı asılarak, üzerlerine isimleri, soy isimleri ve nereli oldukları yazılıyor. Çocuklardan kadınlara, gençlerden yaşlılara herkesin fotoğrafı yer alıyor. 

DAİŞ, esir aldığı kadınlar ve çocukları okulun birinci, erkekleri ise giriş katına topluyor. Okulda hiçbir şeye dokunulmuyor. Kadınlara ait terlik ve kırmızı fistanlar hala olduğu gibi duruyor. 


468

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA