Yasağa inat: Kitaplar mektup olacak!

Cezaevlerindeki kitap yasağına karşı kampanya başlatan Dışarıda Deli Dalgalar İnisiyatifi, kitapları mektuba dökerek tutuklulara ulaştırmaya çalışacak. İnisiyatif üyesi Sevinç Koçak, “Madem kitapları almıyorlar, biz de kitapları mektuplara dökerek ileteceğiz” dedi.

14 Kasım 2017 Salı | Kültür-Sanat

Tutuklu ve hükümlere kitap ulaştırmak için 2008 yılında bir grup gönüllü tarafından kurulan Dışarıda Deli Dalgalar İnisiyatifi, OHAL ile birlikte cezaevlerinde hayata geçirilen keyfi kitap yasaklarına karşı harekete geçti. İnisiyatif üyeleri, “yasak” adı altında cezaevlerine alınmayan kitapları kaleme alacakları mektuplarla tutuklulara ulaştıracak. “Hapishanelere kitapları mektuplarda yolluyoruz” adıyla planlanan çalışma için inisiyatif üyeleri, 19 Kasım Pazar günü İHD Ankara Şubesi’nde bir araya gelecek.  Okuyan herkesi içeri atıyorlar 

Çalışmalarına ilişkin bilgi veren inisiyatif üyesi Sevinç Koçak, cezaevlerine kitap gönderme zorluğunun OHAL ile birlikte daha da arttığını belirterek, kampanyalarına dair şunları aktardı:

‘’Gönderdiğimiz kitaplar birçok hapishaneye alınmadı. İzmir Buca, Isparta, Kırıkkale, Hatay ve Siverek’te kitap yasağı var. Yine birçok hapishane de kitap yasağı uygulaması başlatıldı. Bu da şu demek; aslında dışarıda okuyan herkesi zaten içeri alıyorlar, içeriye de kitapları almayarak, bu bağı kesmeye çalışıyorlar. İnsanların kitapla ilişkileri kesildiği zaman, edebiyatla, sanatla, felsefe ile sosyoloji ile siyaset ile ilişkisini kesmiş olacak. İçerideki insanların da tek beslenme kaynağı kitaplardır. Dolayısıyla cezaevlerindeki insanların beslenme kaynağını kesiyorlar.


Duvarları kitaplar ile dövdük

Her koşulda cezaevi duvarlarını kitaplar ile dövdük. Yasaklar bize vız gelir vız. Madem o kitapları almıyorlar, bizde kitapları mektuplara dökerek ulaştıracağız. Herkesi bekliyoruz. Ne kadar kalabalık olursak, o kadar çok, öykü yazabiliriz. Gelecek arkadaşlardan herkes içinde kısa öyküler olan kitaplar getirsin. O öyküleri mektuplara yazalım. Mektuplara da şunu yazacağız. Öyküyü yazdıktan sonra, öykünün hangi kitaptan alındığını, yazarını ve altına da ‘Biz kitabı gönderemediğimiz için kitaptaki öyküyü size gönderiyoruz’ diye yazarak göndereceğiz.

Bildiğimiz tüm adreslere mektup yollamayı düşünüyoruz. Bizden mektup alan arkadaşlardan da şöyle bir ricamız var. Eğer takip ediyorlarsa bize mektup yolu ile bulundukları hapishanelerdeki arkadaşların isimlerini ve listelerini yollasınlar. Biz de mektup yollamış oluruz. Bizden talep ettikleri ihtiyaçları ve istedikleri yazarı iletsinler, bizler de tedarik etmeye çalışacağız.’’ 


ANKARA


459

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA