Elinde oyuncak sazı ile…

Van’ın en işlek caddelerinden biri olan Cumhuriyet Caddesi’nde elindeki oyuncak sazıyla “Kobanê” parçasını söyleyen 7 yaşındaki Muhammed Ali, saatlerce aynı parçayı tekrar ediyor.

14 Kasım 2017 Salı | Kültür-Sanat

Van’ın en işlek caddelerinden biri olan Cumhuriyet Caddesi’nde elindeki oyuncak sazıyla “Kobanê” parçasını söyleyen 7 yaşındaki Muhammed Ali, saatlerce aynı parçayı tekrar ediyor. Soğuk havada çıplak ayaklarıyla şarkısını söyleyen Ali, bir an önce doğduğu topraklara ve arkadaşlarına kavuşma hayalini kuruyor.

DAİŞ’in Halep saldırılarından ailesiyle birlikte kaçıp Türkiye’ye sığındıklarını belirten Ali’ye bazı günlerde kardeşi de eşlik ediyor. Geçtiğimiz ay “Kürtçe müzik” yaptığı için gözaltına alınan sokak müzisyenleri hatırlatan Ali, tedirginliğinden dolayı kardeşine gözcülük yaptırıyor. 

Türkçe bilmediği için onunla konuşmak isteyenlere beden dili ile karşılık veren Ali, 9 kişilik ailesine maddi destek olmak için müzik yaptığını dile getiriyor.  Yeniden evine dönme hayali kuran Ali’nin tek isteği ise, eski günlerdeki gibi arkadaşlarına kavuşmak. 


VAN


179

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA