Heyva Sor ile ulaşın

Doğu ve Güney Kürdistan’ı vuran 7.3 büyüklüğündeki deprem sonucu yüzlerce kişi yaşamını yitirdi, 10 bine yakın da yaralı var. Dün akşam saatlerine kadar ulaşılamayan yerleşim birimleri ve devam eden enkaz çalışmalarından dolayı rakamların artması bekleniyor.

14 Kasım 2017 Salı | Haber

Doğu Kürdistan - Güney Kürdistan sınırında, merkez üssü Süleymaniye ve Halepçe kentleri yakınında bir bölgede, önceki gece 7,3 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Kürdistan’ın iki parçasında en az 500 kişi yaşamını yitirdi, 10 bine yakın kişi yaralandı. Heyva Sor a Kurdistanê, depremde zarar görenlerle dayanışmak için başta Avrupa’daki iş insanları olmak üzere tüm Kürdistan halkı ve kardeş halklara çağrıda bulundu.

Dün geceki depremde özellikle Doğu Kürdistan’ın Kirmanşan eyaletinde büyük can kayıpları oldu. Can kayıplarının en az 400’ünün, yaralıların da 4 binden fazlasının bu eyalette olduğu belirtildi. İran yetkilileri, bazı kentlerde çok ciddi hasarın oluştuğunu açıklarken İran kurtarma ekipleri, dağlık alanda bulunan yerleşim yerlerine dün akşam saatlerine kadar bile ulaşamıyordu. Bazı noktalarda çadır kentlerin kurulduğu ancak coğrafi koşullar nedeniyle buralara erişimde sıkıntılar yaşandığı bildirildi. İran Acil Durum Hizmetleri Direktörü Pir Huseyin Kulivand, ”Bazı yerlerde yollarda çökükler var. Ayrıca bazı noktalarda heyelan da oldu. Bu nedenle kurtarma ekipleri, bazı köylere ulaşmakta zorluk çekiyor” dedi. Hastanelerin de yıkılması nedeniyle ciddi sağlık ve müdahale sorunu yaşandı.

Deprem, Pazar gecesi saat 20.20 sıralarında meydana geldi. Bu saatlerde bölgede insanların genellikle evde olduğu ve bundan dolayı da can kaybının artabileceği ifade ediliyor.

Depremin 23 kilometre derinlikte olduğu ve yaklaşık 20 saniye sürdüğü açıklandı. Deprem, Güney Kürdistan’ın Süleymaniye ve ilçeleri, Halepçe, Kerkük ve ilçeleri, Duhok ve ilçeleri, Hewlêr ve ilçelerinde hissedildi. 

Rojhilat’ın Kirmanşan, Sinê ve Urmiye vilayetlerine bağlı birçok merkezde hissedildi. 

Deprem, Rojava’nın Cizîr Bölgesi’nin yanı sıra Kuzey Kürdistan’ın Şirnex (Şırnak), Mêrdîn (Mardin), Êlih (Batman), Meletî (Malatya), Amed, Wan ve birçok kentinden de hissedildi.

Depremin Süleymaniye ile Bağdat’ta 7.2, Kerkük’te 5.6, Hewlêr’de 4.5 şiddetinde olduğu bildirildi. 

Süleymaniye ile Rojhilat sınırındaki deprem Kürdistan’ın dört parçasının yanı sıra Türkiye, Suriye, İran, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri’nde de hissedildi. 

Iraklı yetkililer, depremin iki eyalette beş şehirde hasara yol açtığını açıkladı. Irak Kızılayı Başkanı Dr. Yasin Abbas, dün sabah itibariyle ”Neyse ki, burada İran’daki kadar yüksek can kaybı olmadı. Şu ana kadar 9 kişi yaşamını yitirdi, 425 kişi de yaralandı” dedi.

Deprem, özellikle Kerkük, Süleymaniye ve Halepçe kentlerinde hasara neden oldu. 

Almanya’daki Potsdam Jeolojik Araştırma Merkezi, depremin merkez üssünü Kirmanşan olarak açıkladı. Depremin yerin yaklaşık 34 kilometre derinliğinde meydana geldiği bildirildi. ABD Jeoloji Araştırmaları Kurumu (USGS) ise depremin üssünü Halepçe kentinin 31 kilometre doğusu olarak açıkladı ve depremin yerin yaklaşık 23 kilometre derinliğinde meydana geldiğini bildirdi. Depremin yaklaşık 20 saniye sürdüğü ve bölgede son 30 yılda yaşanan en şiddetli deprem olduğu duyuruldu.

İranlı yetkililer 7.3 büyüklüğündeki depremin ardından yaklaşık 118 artçı depremin yaşandığını bildirdi.


Heyva Sor’dan çağrı

Heyva Sor a Kurdistanê, depremzede Kürt halkıyla dayanışmak için çağrıda bulundu. Heyva Sor a Kurdistanê’nin konuya ilişkin yazılı açıklaması şöyle: “Depremin merkez üssü Doğu Kürdistan’da Kirmanşan ile Güney Kürdistan’ın Halepçe şehirleridir. Kirmanşan’da yüzlerce kişi hayatını kaybedip, binlerce  kişi de yaralanmış. Aynı zamanda bir çok ev yıkılarak, zarar görmüş. Güney Kürdistan’da ise deprem en fazla Derbendîxan şehri ve Helepçe’yi etkilemiş. Bu bölgelerde de can kayıpları ve yaralılar var. Bir insanlık yardım kuruluşu olan Heyva Sor a Kurdistanê depremin yaşandığı ilk saatlerden bu yana harekete geçmiş bulunmakta. Yol şartlarından dolayı Heyva Sor a Kurdistanê sadece maddi yardım kabul ederek, halkın ihtiyaçlarını giderecek.Bu çerçevede Avrupa’da yaşayan bütün iş insanları ve Kürdistan halkına, Güney ve Doğu Kürdistan’daki halkımızla dayanışmaları için çağrıda bulunuyoruz.”

KCK: Yalnız bırakmayalım

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, depremde hayatını kaybedenlerin ailelerine ve Kürdistan halkına başsağlığı diledi. KCK, deprem mağdurlarıyla dayanışma çağrısında bulundu.

Depremin açtığı yaralara dikkat çeken KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı açıklamasında şu ifadeler yer aldı: ”Ağır can kaybı ve maddi yıkıma yol açan bu depremde zarar gören tüm halkımıza yardım etmek için tüm halkımızı dayanışmaya çağırıyoruz. Toplum ve halk olmanın en önemli özelliği dayanışmacılığıdır. Komşumuza, mahallemize, şehir halkına ve bir bütün olarak toplumumuza karşı sorumluluk duymak temel insanlık ve yurtseverlik görevimizdir. Bu açıdan Kürdistan’ın bütün parçalarındaki ve yurtdışındaki halkımız Rojhilatê Kurdistan ve Başurê Kurdistan’daki halkımızla acil biçimde dayanışma içinde olmalıdır. 


Tek insanımız bile kalmamalı

Elindekini, avucundakini acı çeken ve zarar gören halkımızla paylaşmalıdır. İster Kürt halkının düşmanları tarafından doğrudan yapılan saldırılardan zarar görsün, isterse deprem gibi doğa olaylarından zarar görsün tek bir insanımız bile sahipsiz, aç ve açıkta kalmamalıdır. Halkımızın tek bir bireyinin acısı hepimizin acısıdır ve hepimizin sorumluluğundadır.

Kürdistan halkı gibi her yerde özgürlük ve demokrasi mücadelesi veren bir halk, acı çeken ve zarar gören insanlarımızla gecikmeden dayanışma içinde olmalıdır. Hiçbir yerden ve dış güçlerden beklemeden kendi yaralarını kendi sarmalıdır. Kürdistan gibi sık sık doğal afetlerle karşılaşılan bir yerde halkımızın dayanışma bilincinin yüksek olması varlık nedenimiz olarak görülmelidir. Halkımıza büyük zarar veren bu depremin yarattığı acıları giderme konusunda da tüm dünyaya örnek olacak bir dayanışma gösterilmelidir. Bu açıdan herkes bulunduğu her yerde hemen örgütlenmeli, imkanları ölçüsünde depremde zarar gören halkımızın yardımına koşmalıdır.”

KONGRA GEL Eşbaşkanlığı, KCDK-E Eşbaşkanlık Divanı, Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK), KJK Koordinasyonu ile diğer Kürt kurum ve örgütlenmeleri de acil yardım çağrısında bulundu. Bu doğrultuda hem Kürdistan’da hem de Avrupa’da başlatılan kampanyalara herkesin katkısının öneminin altı çizildi.  

HABER MERKEZİ


850

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA