FC Amed’in genç antrenörü Sedat Şeker: Kulüp olarak duruşumuz var

Aslında genç antrenör Sedat Şeker, FC Amed’in kuruluş aşamasından günümüze emektarlığını yapmış. Şeker, kaptanlıktan antrenörlüğe giden zamanı ve çalışmaları hakkında gazetemize konuştu...

14 Kasım 2017 Salı | Toplum-Yaşam

HIDIR ATEŞ / BERLİN


Berlin Kreisliga’nın başarılı takımlarından FC Amed, 2011 yılında bir grup Kürt gencinin fikir tartışmasında doğdu. Şimdi FC Amed’in değişik yaş gruplarından oluşan 4 takımı var. Başarılarıyla Alman medyasının da dikkatini çekti.

Bu grubun içinde yer alanlardan biri de Sedat Şeker. FC Amed’in başarılarında yönetim, oyuncular ve taraftar kadar; O’nunda teri ve emeği var. Şeker, FC Amed’de kaptan olarak futbol oynadı. Şimdi ise birikimini ve tecrübesini Antrenör olarak FC Amed için konuşturuyor. 


2011’de ilk adımlar atıldı

Sedat Şeker, Amed’li; 11 yıldır Berlin’de yaşıyor. Ülkedeyken futbola ilgi duyan Şeker; devam edecek ortam bulamıyor. Berlin’de koşulların uygun olmasıyla futbol tutkusu yeniden canlanıyor. FC Amed’in doğuşunu ise Şeker’den dinleyelim: “Arkadaş sohbetlerimizde gördük ki, Berlin’de ciddi bir Kürt genç potansiyel var, ortam da uygun. Ne yapabiliriz diye düşündük ve 2011 yılında ilk adımlar atıldı. Resmi işlemlere başladık. 


Potansiyel bize cesaret verdi

1-2 sene Al Dersim altında oynayıp alt yapımızı geliştirdik. Üç sene Freizeitliga’da kaldık. Orada ligi tanıdık ve kendimizi kanıtladık. Taraftarımızla temas başladı. Başka takımlarda oynayan Kürt gençlerini gördük. Potansiyelimiz bize cesaret verdi. FC Amed, onları bir araya getirmesiyle güzel bir örnek oldu.”70 genci buluşturuyor

2015 yılında resmi ligde yer alan FC Amed; her sezonu önde tamamlayıp bir üst gruba geçti. 70 civarında Kürt gencini bünyesinde sportif faaliyetlerle buluşturan ve giderek büyüyen FC Amed, kurumsallaşan bir rotada yürüyor.


Arkadaşlık güven veriyor

Sedat Şeker’in; “Takımın içinden gelmiş birinin şimdi teknik hoca olarak görev yapması nasıl bir duygu ve etki yaratıyor” sorumuza yanıtı şu oluyor: “Bir yönüyle iyi. Başından beri içinde olduğum için güven veriyor. Benim için iyi olmayan tarafı da var. Oyuncuların çoğu arkadaş çevresinden olduğu için disiplin zor oluyor. Ama saha içinde tüm bu duyguları bir tarafa bırakıp, arkadaşımı bir futbolcu olarak görüyorum. Duygusallığı futbolun içine karıştırmadık. Dışarıdaki dostluk ve dayanışma ilişkilerimiz devam ediyor.”

FC Amed henüz tam bir profesyonel kulüp değil. Olma yolunda çabaları var. Ekonomik olarak kendisini finanse etmekte zorlanıyor.  


Haftada 3 gün antrenman

Şeker, antrenmanlar ve maçlara hazırlıkla ilgili ise şunları söylüyor: “Antrenman saatlerini genellikle akşam saat 20.00 civarına alıyoruz. Salı, Perşembe ve Cuma günleri haftada 3 gün antrenman ve maçlara hazırlık yapıyoruz. Futbola daha fazla zaman ayırmaları için; oyuncularımıza iş, okul, ev gibi konularda yardımcı oluyoruz.”


Kulüp olarak duruşumuz var

FC Amed kendi liginde Türkiyeli takımlarla da karşılaşıyor. Maçlardaki atmosferle ilgili sorumuza şu yanıtı veriyor: “Evet, Türk takımlarıyla maçlar yapıyoruz. Biz meseleye futbol gözüyle bakıyoruz. Kesinlikle siyasi ve politik yönüyle bakmıyoruz. Tabiki kulüp olarak bir duruşumuz var. Kimliğimizden, kültürümüzden gelen bir duruş var. Kimseyi dışlamıyoruz. Irkçı yaklaşımlardan uzak duruyoruz. Bize yapılmasına rağmen onlara uymadık; kendi yolumuza devam ediyoruz.”


Hedef üst gruba çıkmak 

Hedeflerinin yarışı önde tamamlamak ve bir üst guruba çıkmak olduğunu belirten Şeker; geçen 3 sezonda bunun başarıldığını ifade ediyor.Duygu ve disiplinin buluşması

FC Amed’in hocası Sedat Şeker futbola bakışları ve Kürt gençlerinin performansıyla ilgili olarak ise şunları söylüyor: “Biz futbola basit anlamda bakmıyoruz. Biz Kürtlerin futboldaki yüzü ve temsilcisiyiz. Onurlu ve güzel bir durum. Bizim toplumumuzda eksik olan tek şey disiplin olayıdır. Kürt toplumunun mükemmel bir iradesi, isteği var ama; bir disiplin sorunu da var. Bu temel de aileden başlıyor. Bir erkek çocuk 10-11 yaşından sonra dışarı çıkıyor. Kendi kararlarını kendi veriyor. Alman toplumuna baktığımız zaman mükemmel disiplinlerinin olduğunu görüyoruz. O nedenle takım içinde disiplini esas aldık. Takım içinde 6-7 Alman oyuncu var. Bizimkiler onlardaki disiplini görünce kendilerini sorguluyor. Duyguyla disiplini birleştirince başarı geliyor. FC Amed’de  ikisi de birleşiyor.962

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA