Amudê’nin 57. yılında Rojava Film Festivali

Amudê’de 298 çocuğun sinemada katledilmesinin 57. yılında Qamişlo’da 2. Rojava Film Festivali düzenleniyor. 88 kısa ve uzun metrajlı filmin gösterileceği festivalin jurisinde ünlü yönetmen Fatih Akın, Meksika’dan Diego Quemada, Sri Lanka’dan Shoba Sakthi, Etiyopya’dan Aida Muluneh ile Lübnan’dan yönetmen Riam Seman bulunuyor.

13 Kasım 2017 Pazartesi | Kültür-Sanat

Rojava Film Komünü tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Rojava Film Festivali 13-17 Kasım tarihleri arasında Qamişlo Kantonu’nda gerçekleştirilecek.

Festivalde, dünyanın birçok yerinden 88 kısa ve uzun metrajlı film gösterilecek.Rojava Film Festivali’nin açılışı Reqa hamlesinde şehit düşen YPG Basın Merkezi üyesi Firaz Dağ’ın (Mehmet Aksoy) yönetmenliğini yaptığı “Panfilo” isimli kısa filmin gösterimi ile başlayacak.

2. Rojava Film Festivali’nin açılış etkinliğinin ardından Rojava’nın Qamişlo, Kobanê, Heseke Kantonlarında ve Serekanîye, Derik, Amûdê kentlerinde festival filmlerinin gösterimleri gerçekleştirilecek.


Amudê’nin yıldönümündeFestival çerçevesinde sinema workshoplar da düzenlenecek. Bugün başlayan festival, Amudê sinema yangının yıldönümüne denk getirilmiş. 1960’daki yangında 298 çocuk hayatını kaybetmişti.

Festivale 88 kısa metrajlı ve belgesel film yarış bölümüne başvurdu. Bu, geçen seneye göre başvurular konusunda iki katı anlamına geliyor. Yarışma dışında ise gösterim için 15 film seçildi.

Festival Kürdistan’ın yanısıra Almanya, Fransa, ABD, Türkiye ve İran’dan başvuran filmler gösterilecek.Juride Fatih Akın var

Festivalin jurisi ise çok bir geniş yelpazeden. Meksika’dan Diego Quemada, Lübnan’dan oyuncu ve dansçı Yasemîn El-Mesri, Almanya’dan Fatih Akın, Sri Lanka’dan oyuncu yazar Shoba Sakthi, Etiyopya’dan fotoğrafçı Aida Muluneh, Lübnan’dan yönetmen Riam Seman, Doğu Kürdistan’dan Şehram Aldî ile Kürt yönetmenler Mehmûd Berazî, Maşellah Muhemedî, Şîlan Seedî, Teymûr Evdikê.

Ancak juri üyelerinin çoğu Güney Kürdistan hava sahasının kapalı olması nedeniyle Rojava’ya ulaşamadı.


Rojava’da salon yok

Festivalin temel sorunu ise sinema salonu. Rojava’da sinema salono bulunmuyor ve gösterimler kültür merkezlerinin tiyatro salonlarında gerçekleşecek. Üstelik bu salonların uyarlanması da Festival Tertip Komitesini bir hayli zorlamış. Çünkü hem perdelerin yapılması, hem ışık ve sesle ilgili teknik düzenlemeler yapılmasına rağmen sinema salonu standartlarına ulaşılmamış.


Rojava Özel Ödülü

Festivale katılanlar arasında başarılı olanlara mütevazi bir ödül verilecek. Ancak Rojava bölümü için, çok zor çartlar altında sinema yapan yönetmenlere Rojava Özel Ödülü verilecek.

Festivalin programı bugün Qamişlo’daki Miheme Şêxo Kültür Merkezi’nde Firaz Dağ’ın “Panfilo” isimli kısa filmi ile Şêro Hindê’nin Darên Bi Tenê (Yanlız Ağaçlar)  başlayacak.


Kobanê’de direniş filmleri

Kobanê’de ise ağırlıklı olarak Kobanê direnişini anlatan filmler 15 Kasım’da gösterilecek. Bunlardan bazıları şöyle: Apo Bazîdî’nin Berxwedan Jiyan e filmî,  Joey L.’in Born from Urgency, Ersîn Çelik’in Berfenbar, Thomas Haley’in American Dreamer, Caroline Parietti ve Cyprien Ponson’in Be Jam Be, Zîlan Kobanê’nin İsmim Bir Taşın Üstünde ve Parvîz Rostamî’nin Love-Cinema-Life.


Sinema, Devrim ve Rojava

Rojava Film Festivali’nin kapanış etkinliği Mehmet Emin Engizek ve Joey L.’nin katılımıyla gerçekleştirilecek olan “Sinema, Devrim ve Rojava” paneli düzenlenecek ve festivalde dereceye giren filmlerin yönetmenlerine verilecek ödül töreni ile festival sona erecek. 


QAMİŞLO


492

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA