Yasakta evini kaybeden Sondak tedavi için destek bekliyor

Şirnex’teki yasakta evleri yıkılan Sondak ailesinin 17 yaşındaki çocukları Bahar’ın doğuştan el ve ayak tırnaklarında oluşan yaralar, maddi imkansızlıklardan dolayı tedavi ettirilemiyor. “Yürümekte zorlanıyorum. Belki de hastalığım kalıcı değil. Ailemin maddi durumu iyi değil” diyen Sondak, tedavisi için destek istiyor.

13 Kasım 2017 Pazartesi | Kadın

Şirnex’te 14 Mart-14 Kasım 2016 tarihleri arasında süren sokağa çıkma yasağı sırasında binlerce ev yıkıldı. Evleri yıkılan ailelerden biri de Sondak Ailesi. Yasak ilan edilmesiyle birlikte Yeşilyurt Mahallesi’ndeki evlerini terk etmek zorunda kalan Sondak Ailesi, kentin dış mahallelerinde 8 ay boyunca yasağın kalkmasını bekler. Baba Selahattin Sondak sağ elini kullanamadığı için çalışamazken, yasaktan önce Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı Şırnak Sosyal Yardımlaşma Vakfı’ndan aldıkları yardım ve iki çocuklarının yazları çalışmasıyla geçinirler. Yasak ardından yardımların kesilmesiyle birlikte maddi sıkıntıları artan Sondak Ailesi, şimdi Vakıfkent Mahallesi’nde oturuyor. 12 kişilik ailenin ortanca çocuğu olan 17 yaşındaki Bahar Sondak da, bu maddi imkansızlıklar nedeniyle tedavisine devam edemiyor. Doğuştan gelen ayak ve el tırnaklarında oluşan iltihaplanma ve şekil bozukluğu hastalığı olan Sondak’ın ayak tabanlarında da ciddi yara ve çatlaklıklar oluşuyor. 

 

Şiddetli ağrılar çekiyor

 Evlerini kaybetmelerinin ardından iyice kötüleşen maddi durumlarından dolayı 3 kardeşiyle birlikte farklı tarihlerde okulu bırakmak zorunda kalan Sondak, bir an önce sağlığına kavuşmayı bekliyor. Sondak, yasaktan önce kısıtlı imkanlarla Wan ve Amed’de bulunan hastanelere 2 kere muayene olmak için gittiğini fakat iyileşmediğini söyledi. Hastalığından dolayı şiddetli ağrılar çektiğini aktaran Sondak, gördüğü tedaviden şu ana kadar olumlu bir dönüş alamadığını söylüyor. 


 

Hastalığı belki de kalıcı değil 

Yeniden tedavi için hastaneye gitmek için maddi imkanlarının elverişli olmadığını belirten Sondak, karşı karşıya kaldığı çaresizliği şu sözlerle dile getirdi: “Yürümekte zorlanıyorum. Belki de hastalığım kalıcı değil. Ailemin maddi durumu iyi değil. İyi olmuş olsaydı, iyi yerde tedavi olurdum. Bu hastalığım da geçerdi. Ben de herkes gibi sağlıklı olmak isterdim.” Sondak, tedavisi için de destek çağrısı yaptı. 


MA/ŞIRNEX736

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA