Alman devletinin Öcalan korkusu

‘Öcalan Kütüphanesi-Öcalan ve Tüm Politik Tutsaklara Özgürlük’ Otobüsü, Hannover’den sonra Dortmund’da da polis terörüne maruz kaldı. KCDK-E, polisin saldırı ve engellemelerini kınarken, Sol Parti Milletvekili Ulla Jelpke, “Erdoğan diktatörüne yapılmış utanç verici bir hizmettir” dedi.

11 Kasım 2017 Cumartesi | Haber

‘Öcalan Kütüphanesi-Öcalan ve Tüm Politik Tutsaklara Özgürlük’ Otobüsü, Almanya’nın Hannover kentinde olduğu gibi dün de Dortmund kentinde polis şiddetine maruz kaldı.  Polis, Dortmund’da yapılacak eylemi iptal etti. 

Dortmund Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nde gelen Özgürlük Otobüsü, normal programı çerçevesinde kent merkezindeki mitinge katılacaktı. Ancak, polis dün saat 10.00’dan, 15.30’a kadar otobüsün Toplum Merkezi önünden ayrılmasına izin vermedi. 30 yakın polis minibüsü adeta Kürdistanlıların etkinliğini ablukaya aldı. Otobüs, daha sonra polis eşliğinde Nordrhein Westfalen Eyaleti (NRW) sınırına çıkartıldı. 

Stêrk TV’de yapılan canlı yayına katılan Avrupa Kürdistanlılar Demokratik Toplum Kongresi (KCDK-E) Eşbaşkanı Fatoş Göksungur şunları kaydetti: “4 Kasım’da yapılan yürüyüşten sonra Almanya’nın bir çok eyaletinin yasaklar konusunda aynı tavrı sergileyeceğini, Dortmund polisi kesin bir şekilde dile getirdi. Merkel hükümetinin, Dortmund polisinin bu tavrını, bu yasakçı zihniyetini bir kez daha kınıyoruz. Hannover’de Alman polisi, Türk devletini örnek alarak nasıl saldırdıysa bugün de Dortmund polisi, otobüsün üzerindeki Önderliğimizin posterlerine izin vermeyeceğini söyledi. Biz bir çağrı yapıyoruz; halkımız kesinlikle buna izin vermemeli, önderliğine sahip çıkmalıdır.” 

Hannover Polisi de önceki gün otobüste silah var iddiasıyla otobüsü aramış herhangi bir sonuç alamayınca Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın posterlerini yırtmış, Kürdistanlılara biber gazı ve coplarla saldırmıştı. Jelpke’den tepki

Öte yandan Almanya Sol Parti Milletvekili Ulla Jelpke, Dortmund polisinin yasakçı zihniyetini şu ifadeyle kınadı:  “Alman makamları eylem ve etkinlik haklarına yönelik saldırıları artık sonlandırması gerekir. Dortmund’da Öcalan posterinden dolayı bir mitingin yasaklanması Erdoğan diktatörüne yapılmış utanç verici bir hizmettir.”

Hamburg ve Berlin’de Öcalan otobüsünün sorunsuz bir şekilde tur yapabildiğine dikkat çeken Jelpke, “Hannover’de polis otobüse saldırdı ve Öcalan posterini yırtarak söktü. Dortmund’da ise bugün (dün) karşılama ve miting tamamen yasaklandı. Bir hukuk devletinde böylesi bir keyfi uygulama olamaz. Alman hükümeti Ortadoğu’da barış ve eşitlik için mücadele eden örgütlere baskı ve saldıracağına, Erdoğan ile kirli ittifakını sonlandırsın. Biz bunu DAİŞ’e karşı cesurca mücadele edenlere borçluyuz. Haksız yere getirilen PKK yasağı kaldırılsın!”


Frankfurt’ta kitlesel karşılanacakÖzgürlük Otobüsü, bugün Hessen eyaletine bağlı Butzbach kentinde gerçekleşecek olan iki günlük Sol Parti Eyalet ve Seçim Hazırlık Kongresi’nin onur konuğu olacak. Otobüs aktivistlerini Alman Sol Parti Federal Başkanı Bernd Riexinger, Sol Parti Hessen Eyaleti Başkanı Heidemarie Scheuch-Paschkewitz ve Sol Parti Eyalet Milletvekili ve Fraksiyon Başkanı Janine Wissler ile yaklaşık 500 delege karşılayacak. 

Kongrede, Öcalan’a ilişkin konuşmalar ardından Otobüs, konvoy eşliğinde Frankfurt’a devam edecek. Otobüs Frankfurt’ta konvoy eşliğinde şehir turu yapacak. ‘Almanya’da PKK yasağını protesto ediyoruz. Öcalan’a Özgürlük-Kürdistan’a Statü’ yürüyüşü saat 14:00’te Frankfurt Merkez İstasyonu’nda (Hauptbahnhof) başlayarak saat 16:00’da Römer Meydanı’nda ‘Öcalan Kütüphanesi’ Otobüsünün de katılacağı bir miting ile sonuçlanacak. Kutlama ardından Otobüs, Strasbourg’a yola çıkarak orada final kutlaması ile turuna son verecek.    


HABER MERKEZİ1788

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA