Öcalan eyleminde Kürt emekçiler anıldı

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın sağlık ve güvenliğine dikkat çekmek ve Fransa'nın Strasbourg kentinde sürdürülen süresiz oturma eylemi 20.gününü geride bıraktı.

11 Kasım 2017 Cumartesi | Dünya

YEKO ARDIL / STRASBOURG


Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın sağlık ve güvenliğine dikkat çekmek ve Fransa'nın Strasbourg kentinde sürdürülen süresiz oturma eylemi 20.gününü geride bıraktı. 

Avrupa'da Özgürlük Mücadelesi'ne büyük katkıları olan Kürdistanlı Ali Başar ve Mustafa Deprem yapılan etkinliklerde anıldı. 

Eylemcilerin dünkü programı, Ozan Farqîn eşliğinde okunan Çerxa Şoreşe marşıyla başladı. Daha sonra eylem alanındaki günlük yaşama ilişkin aktivistlerin görüş ve önerileri alındıktan sonra Avrupa Konseyi (AK) önünde Öcalan'ın özgürlüğünü talep eden sloganlar atıldı. 

Eylem yerinde günlük aktiviteler yürütülüyor. Bu çerçevede her saat başı bir araya gelen aktivistler, Öcalan lehine slogan atıyor. Avrupa Konseyi önünden İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT) kadar yürünüyor. Burada oturma eylemi sürdürülüyor. Eylem yeri aktiviteler kapsamında dün sanatçı Farqîn ve Münster TEVÇAND dan Sinan Özkaya da bir müzik dinletisi sundu.


Anılarına sahip çıkılacak

Strasbourg’taki eylemciler, Duisburg’ta 7 Kasım'da yaşamını yitiren Kürt yurtseveri Ali Başar (Ali Dayı) ve dün yaşamını yitiren Kantarma Ocağı Piri Mustafa Deprem’i andı. 

Kürt yazar ve siyasetçi Fuat Kav yaptığı konuşmada: “Eğer hareketimiz bugün Ortadoğu devrimine öncülük etmeye hazır ise bunun Ali Dayı ve Pir Mustafa dayıların büyük emekleri üzerinde yükseldiğini unutmamamız gerekir. Ali Dayı’nın Dersim Soykırımı'nın tanığıydı. Dr. Şivan’a olan bağlılığını Önderliğe yönlendirdi ve ölünceye kadar da Önderlik çizgisinden ayrılmadı. Pir Mustafa Deprem de aynı şekilde kanser hastalığına rağmen etkinliklerden geri durmadı. Onlar aramızdan nasıl ayrılırsa ayrılsınlar, hastalık olsun ya da kaza olsun farketmez her biri, Kürdistan şehitleri olarak yüreğimizde ilelebet yaşayacak olan değerlerimizdir" dedi.

KONGRA-GEL Eşbaşkanı Remzi Kartal da yaşamını yitiren Kürt emeçiler için şu değerlendirmeyi yaptı: "Bu insanlarımız unutulmayacak. Çünkü onlar yaşamlarını onurlu bir yaşam için seferber etmiş, fedakar yoldaşlarımızıdır. Bizi bu günlere getiren bu değerlerimize layık olalım."

Kadın Hareketi adına konuşan Rojda Yıldırım da “Mustafa Deprem bir pirimizdi aynı zamanda bir şehit ailesiydi. Uzun yürüyüşte sonuna kadar yürüyen pirimizdi. Gerilla ile buluşmuş ve gerilla ile birlikte semaha durmuş bir pirimizdi. Arkasında güzel bir miras bıraktı. Devlet zulmüne karşı asla boyun eğmeyen bir kişilikti. Pirimiz şahsında tüm Kürdistan pirlerini saygıyla anıyoruz. Anılarına sahip çıkacağız.”Noter sertifikası çadıra asıldı2012-2015 yılları arasında Öcalan’ın özgürlüğünü talep eden dünya çapında yapılan imza kampanyası Brüksel'de başlamıştı. 

Çok geniş çevrelerin katılımıyla ve direkt toplanan 10 milyon 250 bin 206 imzanın tasdiki noterde yapıldı. 

Strasbourg'taki oturma eyleminde noter sertifikası çadıra asıldı. Özgürlük Kürdistan’a Barış İnsiyatifi adına gazetemize konuşan Havin Güneşer: "Bu dünya çapında bir ilk. 

Tabii ki başka birçok insan için de yapılmış ama bu hem kapsam açısından ve de sayısal olarak aynı zamanda bu 10 milyon içinde bunlar tek tek bireyler değil. Sıradan vatandaşların yanı sıra yüzbinden fazla üyesi olan kitle örgütleri ve kurumların da katılımıyla gerçekleşti. Örneğin: Shin Fein, Bildu Bask Hareketi topyekün destekledi. Latin Amerika ve Güney Afrika'dan da çok büyük destekler alındı. Bu imza kampanyası ile aynı zamanda halklar arası destek dayanışma ve birbirini tanıma gelişti. Öcalan'ın kitaplarının da farklı dillere çevrilmiş olması ve kitlelere ulaşması da çok büyük bir ilgi uyandırdı. Bizim bir referandum yapma imkanımız olmadığı için böyle bir imza kampanyası ile dünya çapında toplanan 10 milyondan fazla imza ile göstermiş olduk.”663

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA