AKP, S-400 şantajını yüzüne gözüne bulaştırıyor

2 yıldır Batı ve NATO’ya karşı “Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi satın alma şantajı“ yapan Türkiye, Brüksel’de Fransa ve İtalya ile hava füze savunma sistemleri satın almayı hedefleyen niyet beyanı metni imzaladı.

10 Kasım 2017 Cuma | Dünya

2 yıldır Batı ve NATO’ya karşı “Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi satın alma şantajı“ yapan Türkiye, Brüksel’de Fransa ve İtalya ile hava füze savunma sistemleri satın almayı hedefleyen niyet beyanı metni imzaladı. Niyet beyanında Fransız-İtalyan Eurosam konsorsiyumu ve Türk şirketleri ilk adım olarak üç ülkenin ihtiyaçlarını gözönünde bulundurarak SAMP-T füze sistemini temel alan bir sistemi geliştirmeye çalışacak.

Anlaşma, Brüksel’de yapılan NATO savunma bakanları toplantısında imzalandı. Türkiye’den toplantıya Savunma Bakanı Nurettin Canikli katıldı. Niyet beyanı metnini Türkiye adına Canikli, İtalya Savunma Bakanı Roberta Pinotti ve Fransa  Savunma Bakanı Florence Parley imzaladı. 

Türk Milli Savunma Bakanı Canikli, Türkiye, Fransa ve İtalya Savunma Bakanlarınca savunma işbirliği niyet beyanı imzalanmasına ilişkin, “Biliyorsunuz S-400 hava savunma sisteminin yanında yine salt füze sistemlerinin daha iyi bir üst modelinin bu ülke firmalarıyla geliştirilmesi, Türkiye ile birlikte üretilmesi ve kullanılmasını içeriyor. Bu alandaki eksikliğimizi de büyük oranda giderecek ve yerli, milli imkanlarla hava savunma sisteminin oluşumuna katkı sağlayacak bir proje” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin NATO üyesi olduğu halde Rusya’dan Rus S-400 hava savunma sistemi satın almaya çalışmasına bazı Batı ülkeleri tepki göstermişti. 

NATO Askeri Komitesi Başkanı Orgeneral Petr Pavel,  Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füze savunma sistemi alması girişimine ilişkin 25 Ekim günü yaptığı değerlendirmede, “Ülkeler bu kararları vermede bağımsız oldukları gibi, kararlarının sonuçlarıyla yüzleşmede de bağımsızlar” diyerek, NATO’nun bu konuda sorumluluk üstlenmeyeceğini söylemişti.


S-400’lerin akibeti ne olacak?

AKP’li Türk Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan, bundan kısa bir süre önce Rusya ile hava savunma sistemi S-400’lerin alınması konusunda anlaşma imzalandığını, hatta Türkiye’nin kapora ödediğini söylemişti. 

Ancak son Türkiye’nin “yeni niyet beyanı” Rusya ile yapılan S-400 anlaşmasının akıbeti hakkında soru işaretlerine neden oldu. Türkiye’nin özellikle “Suriye’de Kürtlerin kazanımlarının darbelemek için Rusya’dan destek almak” ve “NATO’ya karşı da şantaj” aracı olarak kullandığı S-400 projesini iptal ederse bu iptal ilk olmayacak.

Türkiye daha önce de Çin’den füze savunma sistemi için anlaşma yapmıştı. NATO’nun sert uyarısı sonrası 2015 yılında Antalya’da yapılan G-20 zirvesinde Türkiye, Çin’den almayı planladığı füze savunma sistemi ihalesini iptal etmişti.


Türkiye’ye baskıyı sürdüreceğiz

Bu arada NATO Hava Kuvvetleri Komutanı Tod Wolters, Rusya’dan S-400 füze savunma sistemi satın almaya hazırlanan Türk yetkililere NATO ile uyumlu sistemler almaları yönünde baskıyı sürdüreceklerini söyledi.  Reuters haber ajansına konuşan NATO Hava Kuvvetleri Komutanı ABD’li General Tod Wolters, “Bu anlaşma henüz uygulanmaya konmadı. Konuşulan S-400’ler Türkiye’de bulunmuyor” dedi. S-400 füze savunma sisteminin NATO hava savunma sistemleri ile uyumlu olmadığını belirten Wolters, NATO’ya uyumlu çalışabilecek sistemler satın almaları konusunda Türk hava kuvvetleri yetkililerine baskıyı sürdüreceğini söyledi.


Kürt siyasetçiler ‘şantaj’ demişti

Şantaj AKP yönetimindeki Türk dış politikasının ayrılmaz ve vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Kürt siyasetçiler, daha önce gazetemize verdikleri demeçlerde Türkiye’nin NATO’ya karşı S-400’lerle şantaj yaptığını belirtmişti. 

Rusya Kürtleri Ulusal ve Kültürel Otonomi Konseyi Eşbaşkanı ve Kürt Ulusal Kongresi (KNK) Üyesi Ferhat Patiyev, 2 Ağustos’ta gazetemizde çıkan mülakatında şunları belirtmişti: “NATO ülkesi Türkiye, S-400 savunma sistemi kime karşı koruyacak? Bu konuda Türkiye’nin Avrupa ve Amerika’yı karşısına alacağı düşünmüyorum. Türkiye, kamuoyunda sanki kendini Amerika ve Avrupa’dan korumak için böyle bir sistemi oluşturmak istiyormuş algısını yaratmaya çalışıyor. Bu da mantık dışı bir yaklaşım. S-400’leri Türkiye ülkesinde konuşlandırmak istiyorsa Avrupa ve Amerika ile ilişkileri koparması gerekir. Türkiye S-400 çıkışıyla bir yandan Avrupa ve ABD’ye şantaj yapıp mümkün olduğunca en büyük tavizleri koparmak, bir yandan da kendi başına bir siyaset yürütüyor algısını yaratmak istiyor.”  


HABER MERKEZİ


1079

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA