Bir yandan erkek bir yandan devlet şiddeti

Sûr’da eşinin 13 yıllık şiddetinin yanı sıra devletin de yıkım kapsamına aldığı evinden çıkarılan Ö.D., sokaklarda karton toplayarak yaşam mücadelesi veriyor. Ö.D., “Bundan sonra şiddet uygulanmasına izin vermeyeceğim” diyor.

10 Kasım 2017 Cuma | Kadın

Türkiye ve dünyada kadınlar, hayatları için erkek devlet şiddetine karşı alanlara çıkmaya hazırlanırken, yaşamın bir parçası haline getirilen şiddet de dur durak bilmeden devam ediyor. Amed’in “kentsel dönüşüm” adı altında yıkımın sürdürüldüğü Sûr ilçesinin Lalebey Mahallesi’nde oturan 39 yaşındaki Ö.D. adlı kadının 13 yıldır içerisinde bulunduğu şiddet cenderesi ise bunlardan sadece biri. Sokaklarda sabahtan akşama kadar dolaşarak topladığı kartonlarla evinin geçimini sağlayan Ö.D., eşi R.D.’nin uyguladığı şiddet nedeniyle çocuklarının psikolojinin bozulduğunu belirtti. 

Evliliğinin ilk yıllarında şiddetin başladığını kaydeden 3 çocuk annesi Ö.D., “Eşim madde bağımlısı. Parayı aldığı gibi çıkar gider, ne yapar, nasıl harcar hiç bilmeyiz. Sorduğumuzda kızar” dedi. Maruz kaldığı şiddete rağmen yaşamını sürdürmeye çalıştığını ifade eden Ö.D., karton topladığı için kendisini küçümseyen eşinin fiziki şiddetin yanı sıra sözlü şiddette de bulunduğunu söyledi. 


Şiddete sürekli bahane üretiyor

Maruz bırakıldığı sistematik şiddete artık dayanamadığını dile getiren Ö.D, şöyle dedi: “Eşim şiddet uyguladığında kendimi korumak için yaptığım tek şey başka bir odaya gidip kapıyı kilitlemek oluyor.  ‘Seni polise şikayet edeceğim’ dediğimde bana inanmıyor, uyguladığı şiddeti de ‘Beni şikayet etsen de bir şey yapmazlar. En fazla içeri atarlar, bırakırlar. Ya ondan sonra nereye gideceksin’ diyerek kendisini savunuyor. Tehditlerden dolayı onu şikayet edemiyorum.” 

Eşinin kendisine şiddet uygulamak için sürekli bahane ürettiğini vurgulayan Ö.D., “Eşime soruyorum bazen, ‘Bize neden bunu yapıyorsun?’ diye, cevap vermiyor. Hep tehdit ediyor, ’Sen dur, sizi bırakıp gideceğim ne haliniz varsa görün’ diyor. Ben de ‘Git, çalışıp çocuklarıma bakarım’ dedim”  diye belirtti.


Devlet de evini yıktı

Yaşadığı şiddete artık dayanamadığını söyleyen Ö.D., “Bundan sonra bana şiddet uygulamasına izin vermeyeceğim” dedi. Eşinin çoğu zaman çocuklarının yanında şiddet uyguladığını ifade eden Ö.D., çocukların yaşananlara tanık olduğunu ve hayatlarını olumsuz etkilediğini aktardı. 9 yaşındaki çocuğunun, “Anne bu evden gidelim babam seni öldürmesin” dediğini kaydeden Ö.D., yaşadığı şiddetin yanı sıra kıt kanaat geçindiği Sûr’dan çıkarılmasının verdiği sıkıntılarla da boğuştuğuna dikkat çekti. Ö.D., Sûr’da karton toplayarak kendi ayaklarının üstünde durmaya çalıştığını ancak evinin yıkım kapsamında olduğu için çıkmak zorunda bırakıldığını ifade etti. 


MA/AMED


530

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA