Dersim Soykırımı tanıklarındandı Ali Dayı hakka yürüdü

Almanya’nın Duisburg kentinde yaşayan ‘38 Dersim Soykırımı tanıklarından Kürdistanlı Ali Başar (Ali Dayı) 7 Kasım’da 85 yaşında solunum yetmezliği nedeniyle hakka yürüdü.

09 Kasım 2017 Perşembe | Toplum-Yaşam

HASAN ELİGÜL / DUISBURG


Almanya’nın Duisburg kentinde yaşayan ‘38 Dersim Soykırımı tanıklarından Kürdistanlı Ali Başar (Ali Dayı) 7 Kasım’da 85  yaşında solunum yetmezliği nedeniyle hakka yürüdü. 

Türkiye ve Kürdistan’da devrimci geleneğin yürütücülerinden olan  Ali Dayı, Avrupa’ya geldiğinde Kürdistan Özgürlük Mücadelesi ile tanışarak aktif bir şekilde mücadeledeki yerini alır. Türk devletinin katliamlarına daha çocuk yaşta Dersim 38’de tanıklık eden Ali Dayı, Avrupa’da gücü ve enerjisi yerinde olduğu tüm zamanlarını eylemlere ve örgütlemeye öncülük etmekle geçirdi. Bu öncülüğü ve yurtsever kişiliğiyle sadece yaşadığı Duisburg’da değil, Avrupa’daki Kürdistanlıların kalbinde yer edindi.‘PKK, tam benim imajıma uyuyordu’

Ali Dayı’nın, 25-26-27 Temmuz tarihli gazetemizin Dizi sayfasında yaşamına ilişkin anlatımları yayımlanlanmıştı. Ali Dayı ilk defa Dersim Soykırımı ve çocukluk yıllarını tüm detaylarıyla anlatmıştı.Dersim Soykırımını yaşadığı günlere dair şöyle diyordu Ali Dayı: “Tamatikler kurmuşlardı. Şimdi o zaman korktum ben. Korktum. Annemin kucağından indim aşağı. Böyle buradan oraya kadar uzandım ben, gittim ben. Annemden ayrıldım. Annem dedi ki, ”Oğlum, gel buraya, yanıma gel.” Ben dedim ki, anne orada tamatik var, bana kurşun değer, ben burada duracağım. Annem uzandı yere, beni bacağımdan yakaladı, çekti kendi kucağına aldı, beni bırakmadı bir daha. Beni bırakmadı. Dedi, ”Gel, gel oğlum, gel ki kemiklerimiz birbirine karışsın. Kaçma.” 

Duisburg’da ilk Kürt derneğinin kurucusu olan Ali Dayı’ya aynı söyleşide “Neden sevdin PKK’yi?” sorusunu yönelten arkadaşımıza, “Çünkü PKK direnişçiydi. PKK militandı. PKK, tam benim imajıma uyuyordu” şeklinde cevaplamıştı. 


Cenaze töreni

Ali Dayı için dün Duisburg Demokratik Toplum Merkezi’nde cenaze töreni düzenlendi. Dersim’e uğurlanan Ali Dayı için yarın saat 11.00’de Dersim Cemevi’nde cenaze töreni yapılacak. Ali Dayı, saat 14.00’te Milli köyündeki aile mezarlığına defnedilecek.

Ali Dayı’nın hayatını anlattığı söyleşiye aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz: 

* Birinci bölüm: http://www.yeniozgurpolitika.org/index.php?rupel=nuce&id=74466

* İkinci bölüm: http://www.yeniozgurpolitika.org/index.php?rupel=nuce&id=74511

* Üçüncü bölüm: http://www.yeniozgurpolitika.org/index.php?rupel=nuce&id=745631391

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA