Bir başkadır Amedspor sevdası

Cihan Filikçi aslen Konya’nın Yeniceoba nüfusuna kayıtlı bir Kürt. Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da yaşayan Cihan Filikçi’yi ilginç kılan arabasının plakası.

08 Kasım 2017 Çarşamba | Toplum-Yaşam

MEHMET ZAHİT EKİNCİ/KOPENHAG


Cihan Filikçi aslen Konya’nın Yeniceoba nüfusuna kayıtlı bir Kürt. Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da yaşayan Cihan Filikçi’yi ilginç kılan arabasının plakası. Plakası sadece ‘21 Amed’. Arabasını gördüğüm zaman kesin bu da ‘Amedli’dir diye içimden geçirirken karşıma Konya Kürtlerinden biri çıkıyor. Gazeteci refleksiyle yanına yaklaşıyor, kendimi tanıtıyorum ve plakasının neden ‘21 Amed’ olduğunu söylüyorum. Gerisini kendisinden dinleyelim isterseniz:

“Plakamdan dolayı birçok kişi beni Amedli sanıyor. Konya Kürtlerindenim ama Amed’i de memleketim kadar seviyorum. Benimkisi bir nevi Amedspor sevdası işte. Aslında Amedspor’dan ziyade sırf ‘Bahoz’ yazılı bir plaka almak istemiştim. Amedspor’a yapılan ırkçı saldırılar birçok insanı rahatsız ettiği gibi beni de oldukça rencide etti. Ben de hem bu faşizan saldırıları kınamak hemde Amedspor ile dayanışma göstermek amacıyla böylesi bir plaka çıkarmak istedim. Özel plaka talebi biraz masraflı tabi. Bu plakayı çıkarmak için 12 bin Kron ödedim. Ama Amedspor’un sevgisi parayla ölçülemeyecek kadar büyüktür benim için. Tecil hakkı benim üzerimde olduğu için Danimarka’da bu plakadan ikincisini bulamazsınız. Bildiğim kadarıyla İsveç’in Helsingor kentinde yaşayan Mustafa adlı Amedli bir abimizin de böyle bir plakası var. Onunki de İsveç’te tektir. Bu plakanın patenti bizde olduğu için kimse çıkaramaz. Çıkarsalar suç işlemiş olurlar. 8 yıl boyunca bu plakayı taşıma hakkım var.”

‘Bu plaka ile Amed’e gideceğim’

Cihan Filikçi en büyük hayalinin ‘21 Amed’ plakalı aracı ile Amed sokaklarında gezmek olduğunu belirtiyor: “Bu plakayı çıkardığım zaman birçok faşistin arabaya ters ters baktıklarını gördüm. Hatta bir keresinde arabalarını arabamın üzerine sürdüler. Ama bu tür şeyler zerre kadar beni korkutmuyor. Bendeki Amedspor’un sevgisi bambaşkadır. Mutlaka bir gün bu plaka ile Amed’e gideceğim. Bu da bir nevi değerlere bağlılıktır benim için.”


866

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA