Aslan, Tirol 1.sıra adayı

Avusturya’da Yeşiller Partisi Milletvekili Berivan Aslan, 15 Ekim erken genel seçiminde de partisinin Tirol 1.sıra adayı. Kürtlere yönelik katliamları ve baskıları Avusturya Parlamentosu’nun gündemine getiren Aslan, “Doğadan, insanların yaşam koşullarına ve temel özgürlüklerine kadar birçok alanla ilgilenmeye devam edeceğiz” dedi.

13 Ekim 2017 Cuma | Dünya

ÖMER YÜCE / SALZBURG


Avusturya 15 Ekim’de erken genel seçime gidiyor. Yeşiller Partisi’nin (Die Grünen) Tirol Eyaleti’nden 1. sıra adayı Konya Kürtlerinden Berivan Aslan’ın bir kez daha parlamentoya seçilmesine kesin gözüyle bakılıyor. Aslan, Pazar günü gerçekleşecek seçimler öncesinde gazetemiz Yeni Özgür Politika’nın sorularını yanıtladı. 


Parlamento’da geçmiş 4 yıllık sürenin kısa bir kritiğini yapar mısınız? Hangi konularda hedeflediklerinizi gerçekleştirdiniz? Ya da tam olarak yapamadığınız ne oldu?

İktidar partileri, neoliberal ve sağ popülizme yeterince zemin hazırladı. Mülteci meselesi, küreselleşen dünyanın sorunları, savaş ve kriz durumlarına somut çözümler üretmektense, günah keçisi siyasetine göz yumdular. 

Bu da sağ partilerin ve yabancı düşmanlığının gittikçe artmasına neden oldu. Dünyaya hükmetmek isteyen Putin, Trump, Erdoğan ve Orban gibi hegomanların güç kazanmasına sebep oldu. Özellikle böyle bir ortamda, yapmak istediğim şeyler sayamacak kadar çok!Bu seçimde nasıl bir çalışma yürüttünüz? Seçmenleriniz ile karşılaşırken ağırlıkta sizden istekleri daha çok hangi konular üzerine oluyor?

Sosyal güvenlik, yoksuluk korkusu, özgürlüklerinin kısıtlanması ve geldikleri ülkenin, gittikçe Avrupa Birliği’nden uzaklaşması seçmenleri ürkütüyor. Muhatap arıyorlar, onların dertlerini anlayabilen siyasetçilere ihtiyaçları var. Özellikle demokrat kesim, kendisini çok yalnız ve ihmal etmiş hissediyor. Hem Avrupalı naziler ve yabancı düşmanları tarafından baskı altındalar hem de AKP kitlesi tarafından özgürlüklerinin kısıtlanmış hissediyorlar. 


Avusturya’da Türkiyeliler ya da özellikle Kürtlerin seçimlere yaklaşımlarını nasıl değerlendiriyorsunuz? Kürt toplumu ve kurumları seçimleri yeterince önemsiyor mu?

Maalesef burada yaşayan göçmenlerin çoğu, bulundukları ülkeden daha çok Türkiye siyasetiyle ilgileniyor. Tabii bu da olması gerekli fakat bu ülkede 60 yıldır yaşıyorlar, bu ülkeye emek veriyorlar ve vergi ödüyorlar. Örneğin bu seçimde Sosyal Demokratlar (SPÖ), aşırı sağcı parti FPÖ ile koalisyona açık kapı tutuyor. Ki bu koalisyon modelini Burgenland eyaletinde uyguluyorlar. SPÖ partisi içinde aktif olan hiç bir göçmen bu durumdan rahatsız değil, oysa FP֒ye kapıyı açtıktan sonra ilk mağdur olanlar göçmenler olacak.


Geçtiğimiz son bir kaç yılda Avusturya,  Türkiye’deki antidemokratik uygulamalara en fazla tepki gösteren ve  silah ambargosuna kadar giden bir AB ülkesi oldu. Önümüzdeki dönemde de bu kimliğini korur mu?

Bu tamamen hangi iktidarın olduğuna ve mecliste kimlerin oturduğuna, çıkarların ne doğrultusunda olacağına bağlı. 


Gerek DAİŞ gerekse de Türk ırkçı kesimi sizi zaman zaman hedef gösteriyor. Buna karşı, Avusturya’daki Kürt toplumu, seçmen kesiminiz, partiniz ve diğer partilerin size desteği ne düzeyde oldu?

Hukuk devletinde ve demokrasinin ortasında yaşıyorum, elbette bu tür saldırılar demokrat kesimler tarafından çok ağır eleştiriliyor. 


Daha önce bize verdiğiniz bir demeçte AB’nin Türkiye’de demokrasinin daha sağlıklı yürümesi için Türkiye’ye büyük ödenekler ayırdığını ancak Türkiye’nin buna rağmen bu paraları alıp, herhangi bir düzeltmeye gitmediğini belirtmiştiniz. Çok daha sonra, sizin o belirttiğiniz ödenekler konusunda Almanya ve AB bu ödeneklerin kesilmesini tartıştı. Bu konuda ne diyeceksiniz? 

Bu paralar “demokrasinin yapılanması” ve “hukukun üstünlüğü” için ödeniyor. Bunun böyle olmadığını tüm dünya görüyor. Ben bu paranın demokrat kesimlere ve Türkiye’deki demokrat kitleye ödenmesinden yanayım. Örneğin basın özgürlüğüne, yazarlara, yönetmenlere, barış aktivistlerine, işsiz sanatçılara ya da akademisyenlere, kadın, çocuk ve insan hakları kurumlarına, LGBT kurumlarına vs. verilmesinden yanayım. Demokratik kitleyi hiçbir zaman unutmadım, onlar için elimden gelen her türlü mücadeleyi vermeye hazırım.Sizce 15 Ekim seçimlerinde Avusturya’da nasıl bir siyasi tablo ortaya çıkar? 

Avusturya Halk Partisi, muhafazakar ÖVP ve aşırı sağcı FPÖ koalisyonu olabilir ya da Sosyal Demokratlar ile aşırı sağcı FPÖ koalisyona girebilir. Sol partiler maalesef bölünmüş bir durumda. Her birinin barajı aşıp parlamentoya girmesinden yanayım fakat Avusturya’daki seçmen kesimin henüz buna hazır olmadığını düşünüyorum.

Yeniden parlamentoya seçilme ihtimaliniz yüksek. Yeni dönemde öncelikleriniz ne olacak? Yeşiller Partisi olarak nasıl bir siyaset yürüteceksiniz? 

Küreselleşen dünyanın, diktatör rejimlerin, toplumsal dengesizliklerin, vs. getirdiği tüm sorunlarla ilgilenmeye devam edeceğiz. Doğadan, insanların yaşam koşullarına ve temel özgürlüklerine kadar birçok alanla ilgilenmeye devam edeceğiz. Berivan Aslan kimdir?
Aygül Berivan Aslan, Innsbruck Üniversitesinde hukuk ve siyasal bilimler okudu. Aslan, 29 Eylül 2013 yılında Tirol Eyaleti’nden 2. sırada milletvekili seçilmişti. Berivan Aslan, 15 Ekim 2017 erken seçimlerinde de Yeşiller Partisi’nin Tirol Eyaleti 1. sıra milletvekili adayı.961

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA