HRW, Türkiye’de işkenceyi delillerle gösterdi

İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch-HRW) “Gözaltında: Türkiye’de Polis İşkencesi ve İnsan Kaçırma” başlıklı 43 sayfalık bir rapor yayınladı.

13 Ekim 2017 Cuma | Dünya

İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch-HRW) “Gözaltında: Türkiye’de Polis İşkencesi ve İnsan Kaçırma” başlıklı 43 sayfalık bir rapor yayınladı. 

Şapatan ve Gevaş’taki işkence vakalarının da yer aldığı raporda, suçlanan kişilere polis gözetimi altında işkence yapıldığı, başka insanların da kaçırıldığı belirtildi.

HRW raporunda gözaltında ağır insan hakları ihlali vakasına ilişkin 11 farklı olayda delillere de yer verdi.  HRW ayrıca Ankara ve İzmir’de Mart-Haziran 2017 arasında meydana gelen zorla kaybolma vakası olması muhtemel 5 kişinin kaçırma vakasını da raporda belgeledi.


Raporda yer alan maddeler

HRW, Şapatan’da işkence gören köylüler, Gevaş’ta mantar toplamaya giderken gözaltına alınıp darp edilen ve fotoğrafları servis edilen 3 köylü olayına da raporda yer vererek anılan işkence vakalarını da şöyle sıraladı:

* Haziran ayında gözaltındayken polislerin kendisiyle birlikte 2 kuzenini de tekmeleyerek darp ettikten sonra Twitter ve medyada dolaşıma giren kan revan içindeki fotoğraflarını çektiğini iddia eden bir iş sahibi;

* Tutuklu olarak cezaevindeyken, ayrı ayrı polis gözetimine geri sevk edilen ve burada polis tarafından sorgulanırken başlarına çuval geçirildiğini, darp ve tehdit edildiklerini anlatan görevden çıkartılmış bir öğretmen ve bir öğretim görevlisi.  Bunlardan biri, bacağına iki defa elektrik şoku verildiğini de söyledi.

* Kürdistan’da evlerinden toplanarak yaşadıkları köyde defalarca darp edilen ve sonra polis merkezinde de sopa ve hortumla dövülen onlarca köylü;

* Nisan ayında polis gözetimi altındayken işkence gördüğünü belirten ve sonra kaburgasında bir kırık bulunduğunu gösteren bir röntgen filminin varlığına rağmen savcılık tarafından ciddiye alınmayan bir polis memuru;

* Gözaltındayken ağır bir şekilde darp edildiğini bir savcıya ve bir hakime defalarca söylemesine rağmen ifadesi görmezden gelinen bir muhasebeci;

HRW, insanların Ankara ve İzmir’de gün ortasında kaçırıldığı, gizli yerlerde alıkonduğu ve vuku buluş biçimleri itibariyle zorla kaybolma vakaları olabilecekleri izlenimini doğuran vakaları da belgeledi. Raporda yer alan vakalar şunlar:

* 2 kişi, kolluk kuvvetleri üyesi zannedilen kişiler tarafından kaçırıldı ve işkence gördü. Söz konusu kişiler ancak aylar sonra serbest bırakıldı.

* Murat Okumuş adlı muhasebeci,  Haziran’da İzmir’de kaçırıldı. Kamera kayıtları kaçırılma anını gösteriyor.  Olaya ilişkin şahitler var. Kendisi halen kayıp.  


NEW YORK


330

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA