CPT’ye Öcalan için çağrı: Takibi bırak harekete geç

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan avukatları tecrit altında tutulan ve haber alamadıkları müvekkilleri için bir kez daha CPT’yle görüştü.

13 Ekim 2017 Cuma | Haber

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan avukatları tecrit altında tutulan ve haber alamadıkları müvekkilleri için bir kez daha CPT’yle görüştü. CPT geçen görüşmede olduğu gibi „takip ediyoruz, çaba sarfediyoruz“ demekle yetindi. 

Uluslararası Öcalan’a Özgürlük Kürdistan’a Barış İnisiyatifi ve Asrın hukuk Bürosu yetkililerinden oluşan bir heyet dün Öcalan’ın durumuyla ilgili Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi Sekreteryası ve Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT) ile görüştü. Öcalan’ın avukatlarından İbrahim Bilmez temaslarının ayrıntılarına ilişkin gazetemize bilgi verdi. 



Bilmez, CPT’yle yaptıkları görüşmede müvekkilleri Öcalan’ın koşulların da kötüye gittiğini söylediklerini vurguladı. Bilmez, “Hiçbir şekilde iletiştim kuramadığımızı da ekledik. Kendileri de durumu takip ettiklerini, konuya vakıf olduklarını ve çözmek için çaba sarfettiklerini söylediler“ dedi.

CPT’yle 10 Ekim’de de Öcalan’ın İtalyan avukatlarının bulunduğu bir heyet görüşme yapmıştı. 


Uygulanmadan AK sorumlu

AİHM’in 2014 yılında Kürt Halk Önderi Öcalan’ın için verdiği bir karar olduğunu hatırlatan Av. Bilmez, “Bu karara göre müvekkilimize verilen müebbet ağırlaştırılmış hapis cezası AİHS’nin işkence yasağını düzenleyen 3’üncü maddesine aykırı bulunmuştur. AİHM, Türkiye’yi bu konuda mahkum etmişti. Türkiye’nin, AİHM’in verdiği karar doğrultusunda yasalarını yeniden düzenlemesi gerekiyor. Yani mahkemenin kararına göre bir insanı ölünceye kadar hapiste hiçbir zaman çıkma umudu olmadan tutamazsınız“ diye belirtti. 

“AİHM’in kararının uygulanmasından Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi sorumludur“ diyen Av. Bilmez, şöyle devam etti: “Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi Sektereryasıyla yaptığımız görüşmede komitenin herhangi düzenleme yapmadığını belirttik. Sekreterya konunun gündemlerinde olduğunu ve takip ettiklerini belirtti.“


STRASBOURG



116

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA