Öcalan’a özgürlükte ısrar

Kürdistanlıların Kürt Halk Önderi’nin özgürlüğü için başlattıkları oturma eylemi 4. gününde değişik etkinliklerle devam etti. Oturma eylemi bugün yapılacak miting ve basın açıklamasıyla son bulacak.

13 Ekim 2017 Cuma | Haber

ADEM KARAÇOBAN / STRASBOURG


Avrupa Konseyi (AK) önünde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a Özgürlük için yapılan oturma eylemi dördüncü gününü geride bıraktı. Eylem, bugün yapılacak basın açıklaması ve miting ile son bulacak. 

Dün sabah erken saatlerden itibaren oturma eyleminin yapıldığı Avrupa Konseyi karşısındaki çadırda toplanan Kürdistanlılar, Kürt Halk Önderi Öcalan’ın özgürlük talebini sloganlar ve dağıttıkları bildirilerde dile getirmeye devam ediyor. Oturma eyleminin gerçekleştirdiği alanda açılan çadırda Kürt Halk Önderi Öcalan, TJK-E, Ciwanên Azad flamaları ve „Öcalan’a Özgürlük, Kürdistan’a statü“ talebini içeren pankartlar yer alıyor. Büyük bir ERNK bayrağı ile üzerinde farklı dillerde „Öcalan’a özgürlük“ talebinin yazılı olduğu bir flama ise AK’den de görülebilecek bir alanda asılı duruyor. Oturma eylemine katılanlar ise üzerinde Almanca, Fransızca ve Kürtçe „Öcalan’a Özgürlük“ yazılı yelek ve tişörtler giyiyor. 

Her gün seminer

Her gün seminerlerin organize edildiği çadırda dün gerçekleştirilen „Demokratik Ulusta Meclislerin Önemi ve Rolü“ başlıklı seminerde TJK-E adına Newroz Serhat sunum yaptı. Meclislerin halkın sorunlarına çözüm arayacak merciler olduğunu vurgulayan Serhat, meclislerin daha fazla işlev kazanması gerektiğini kaydetti. Meclis çalışmalarının daha iyi örgütlenmesi gerektiğini belirten Serhat, halkın içinde yer aldığı komünal calışmalarının önemine vurgu yaptı, meclislerin Kürt kültürünü tanıtmakta da rol sahibi olması gerektiğini ifade etti.Almanya, Fransa ve İsviçre’den Kürdistanlıların katıldığı oturma eyleminden gün boyu canlı yayınlar da gerçekleştiriliyor. Medya Haber ve Stêrk TV’nin Kürtçe ve Türkçe yayınlarında oturma eylemine katılanlar duygu, düşüncelerini de dile getiriyor. 

Avrupa Kürt Kadın Hareketi (TJK-E) ve Avrupa Kürdistanlılar Demokratik Toplum Kongresi’nin (KCDK-E) organize ettiği oturma eylemi bugün saat 13.00’te yapılacak miting ve basın açıklaması ile son bulacak.  


371

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA