‘Çatışmada öldü’ denildi: Vücudunda kurşun izi yok

Köyceğiz’de çatışmada öldürüldüğü iddia edilen Musa Arslan’ın amcası Abdulselam Arslan, ”Yeğenimin cenazesini gördüm, vücudunda kurşun izi yoktu. İşkenceyle öldürüldüklerini düşünüyorum” dedi.

13 Ekim 2017 Cuma | Haber

Muğla’nın Köyceğiz ilçesinde 5 Ekim’de “çatışma çıktı” iddiasıyla öldürülen 5 kişiden Musa Arslan ve Rojhat Seçkin’in cenazeleri önceki gün ailelerine teslim edildi. Ailelere ve avukatlara ”Ölü muayene raporu” ve “Ön otopsi raporu” verilmeyerek apar topar sadece cenaze teslim tutanağı imzalatıldı.  


Polis cenazeye el koydu

Muğla’dan Mersin’e hiçbir kontrol noktasına takılmadan getirilen Arslan’ın cenazesine polis el koydu. Kent kirişinde onlarca polis ve zırhlı araçla durdurulan cenaze aracı Güneykent Mezarlığına götürüldü. Polis, dini vecibeleri yerine getirilmek istenen cenazenin aile evine götürülmesine izin vermedi. Cenaze polis zoruyla burada toprağa verildi.  


Hiçbir kurşun izin yok

Yeğeni Musa Arslan’ın cenazesini gören amca Abdulselam Arslan, çarpıcı açıklamalarda bulundu. Yeğeninde hiçbir kurşun izi olmadığını söyleyen amca Abdulselam Arslan, yeğeni yıkanırken imamın yanında olduğunu ve vücudu dikkatlice incelediğini söyeldi. Amca Arslan, ”Yeğenimi gördüm, üzerinde kurşun izi, yarası yoktu. Sadece bazı darbeler vardı. Kulak ve kalça kısmı ile cinsel organının etrafında morluklar vardı. İşkenceyle öldürüldüklerini düşünüyorum. Kurşun olmadığına göre kimyasal yollarla da öldürülmüş olabilir” diye konuştu. 


Yüzde 90 infaz

Naşı gördükten sonra infaz düşüncesine vardığını belirten Arslan, ”Yüzde 90 infaz. Otopsi raporunu da vermediler. Otopsi raporunu 3 ay sonra ancak alabilirsiniz dediler. Bu olay infaz ve üstü kapatılmaya çalışılıyor” diye belirtti.


Başım diktir

Köyceğiz’de yaşandığı iddia edilen çatışmada yaşamını yitiren Rojhat Seçkin, Amed toprağa verildi. Cenazeyi yıkayanlar, Seçkin’in vücudunda yanık izleri ve büyük yaraların olduğunu belirtti. Seçkin’in cenazesi Yeniköy Mezarlığı’nda bulunan camide dini vecibeleri yerine getirildikten sonra toprağa verildi. Cenazede konuşan Anne Sebiha Seçkin, oğlu için herkesten helallik isteyerek, kendi hakkını da helal etti. Anne Seçkin, “Mumlar ve fenerler yolunda ışık olsun. Mücadelen önünde saygıyla eğiliyorum. Başım her zaman dik kalacaktır” diye konuştu. 


Valilik ‘Kaza’ dedi: 3 kurşun izi çıktı!

Hakkari Valiliği’nin “kaza” dediği Durak Karakolu’nun önünde ateş açılan araçta yaşamını yitiren Çetin Başer’in vücudunda üç kurşun izi tespit edildi.

Şemdinli’nin Durak (Dûrê) Karakolu’ndan 10 Ekim’de sivil bir araca açılan ateş sonucu ödldürülen Çetin Başer’in yakınları, Hakkari Valiliği’nin önceki gün yapmış olduğu “kaza” açıklamasını yalanlayarak, Başer’in cenazesinde sırt bölgesinden girip karın bölgesinden çıkan kurşun yaralarının olduğunu söyledi. Önceki gün akşam saatlerinde Gülyazı köyü Çalışkanlar (Kadana) mezrasında defnedilen Başer’in cenazesini yıkayan yakınları, 3 kurşun izini tespit etti. 

 Yüksekova-Şemdinli yolu üzerinde bulunan karakoldan açılan ateşte yaralanan Kerimhan Zerender ise Yüksekova Devlet Hastanesi’ne sevk edildi. Tedavisi süren Zerender’in durumu ciddiyetini koruyor.  Ağır yaralı Zerender’in bel bölgesinden girip sol kolunu omuzdan parçalayarak çıkan kurşunla yaralandığı belirtildi. 

MERSİN


733

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA