Reqa müjdesi yakın

Türkiye’nin desteklediği DAİŞ’in başkenti Reqa’nın YPG öncülüğündeki QSD savaşçıları tarafından özgürleşmesi an meselesi. Fırat’ın Gazabı Hamlesi Sözcüsü Cihan Şex Ehmed, ‘’Reqa şehrinin özgürleşmesi çok yakında 2017 yılının müjdesi olacak’’ dedi.

13 Ekim 2017 Cuma | Haber

Fırat’ın Gazabı Hamlesi Sözcüsü Cihan Şex Ehmed ve QSD Sözcüsü Telal Silo, Reqa’nın özgürleştirildiğini çok yakın zamanda duyuracaklarını söyledi.

Eyn İsa ilçesinde gerçekleşen Reqa Paltformu’nda konuşan Cihan Şex Ehmed, tüm özgürlük şehitlerini anarak savaş cephelerindeki savaşçıların direnişini selamladı. Konuşmasında Cihan Şex Ehmed, QSD’nin birçok özgürleştirme hamlesi yürüttüğünü belirterek, “Zafer hep savaşçılarımızın payı oldu. Reqa halkı güçlerimize çağrı yapınca, güçlerimiz de Reqa halkını kurtarmak için harekete geçti. Reqa’yı özgürleştirme hamlemiz devam ediyor, Reqa’nın özgürleştirilmesi yakındır” diye konuştu.


Müjdeyi vereceğiz

Artı Gerçek’e yaptığı açıklamada ise Ehmed, Reqa’nın henüz tam anlamıyla özgürleşmediğini belirterek, ‘’Savaş devam ediyor ve kentin özgürleşmesi için büyük bedeller veriliyor. Reqa şehrinin özgürleşmesi çok yakında 2017 yılının müjdesi olacak. Bu müjdeyi halklara en yakın zamanda vermek istiyoruz” ifadelerini kullandı.


Aramızda 2 km var

Kentte DAİŞ’in yüzde 10’luk kısmına sıkıştığına dikkat çekten Ehmed, şunları söyledi: “600-700 DAİŞ üyesinin yüzde onluk alanda oluğunu söyleyebiliriz. Bunun yanısıra yaralı IŞİD üyeleri de var. Son iki gün içinde yaklaşık bin sivili özgürleştirdik ve halen siviller kurtarılıyor. Şua nda IŞİD ile aramızdaki sadece iki kilometrelik bir alan var. Böyle bir yerde savaşırken aynı zamanda sivillerin QSD alanlarına güvenli bir şekilde geçebilmeleri için bir güvenlik koridoru oluşturabilmemiz gerekiyor. Aynı zaman DAİŞ çok fazla sıkıştı. Bu sıkışmayla sivil halkı canlı kalkan olarak kullanabilir. Bunu son hamle olarak kullanabilir.”

QSD Sözcüsü Telal Silo ise hala devam eden Reqa hamlesinin tarihi sonuçlar doğurduğunu belirtti ve ekledi: “Bugün tarihi bir dönemi yaşıyoruz. Kahraman şehitlerimizin ve savaşçılarımızın kanları sayesinde huzur ve güven ortamı oluştu.”

Cihan Şex Ehmed ve Telal Silo, Reqa’nın tamamen özgürleştirildiği müjdesinin çok yakın zamanda verileceğini söyledi. 


DAİŞ’in birkaç günlük işi kaldı

Sputnik’e konuşan QSD Dış İlişkiler Sorumlusu Abdulaziz Yunus ise birkaç güne kadar Reqa’nın tamamının DAİŞ’ten temizleneceğini söyledi. Yunus, ”Reqa’da DAİŞ bitmek üzere. Birkaç güne kadar kentin tamamı örgütten temizlenir. 2 veya 3 güne kadar kent DAİŞ’ten temizlenir. Reqa’yı çoktan almıştık, ama siviller nedeniyle operasyon uzun sürdü. Çok sayıda sivil vardı. DAİŞ sivilleri canlı kalkan olarak kullanıyordu. QSD sivilleri yavaş yavaş çıkartıyor. Kalan son siviller de kentten çıkarılsa Reqa biter. Örgüt şimdiden Reqa nedeniyle büyük bir çöküntü ve moralsizlik içerisinde. Yakında tüm insanlığa Reqa müjdesini vereceğiz. DAİŞ Suriye’de nerede olursa olsun orada örgütü temizleyeceğiz” diye belirtti.


EYN ÎSA
100 sivil daha kurtarıldıQSD savaşçıları Reqa kent merkezinde sıkışan DAIŞ çetelerinin kalkan olarak kullandığı sivilleri kurtarmak için özel operasyonlar düzenliyor. QSD özel ekipleri bugün, Nehda ve Berid mahallelerinde çoğu kadın ve çocuk 100 sivili kurtardı. Reqa kent merkezinde çatışmalar sürerken, QSD özel ekiplerinin sivilleri kurtarma operasyonları devam ediyor.
Reqa halkı 7 şehidini uğurladıReqa’yı Özgürleştirme Hamlesi’nde şehit olan 7 QSD savaşçısı Eyn İsa ilçesine bağlı El Hukumiye köyünde sonsuzluğa uğurla

Yüzlerce kişi QSD savaşçıları Ehmed Ehmed (Ehmed), Mihemed Kerîm (Mihemed  Reqa), Îbrahîm Ehmed (El-Qenas), Salih Hermî (Ebû Emar), Eymen Şerawî (Ebsî), Umer Mihemed Hesen (Nemir) ve Ehmed Ehmed’in (Ebû Munzer) cenazelerini Eyn İsa Halk Belediyesi’nde alarak Hukumiye köyüne götürdü.

QSD savaşçıları tarafından şehitlikte düzenlenen askeri törende, şehitlerin şehadet belgeleri okunarak ailelerine teslim edildi. Şehitler sloganlarla defnedildi.1365

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA