Hummalı çalışma sürüyor

Rojava’nın Dirbesiyê kenti yakınlarında kurulan, sadece kadınların yaşayacağı Jinwar Köyü’nün inşa çalışmaları hummalı bir şekilde sürüyor.

13 Ekim 2017 Cuma | Kadın

ŞÊRÎN ZÊREVAN / JINNEWS / DIRBESIYÊ 

 

Rojava’nın Dirbesiyê kenti yakınlarında kurulan, sadece kadınların yaşayacağı Jinwar Köyü’nün inşa çalışmaları hummalı bir şekilde sürüyor. 30 evin inşasının planlandığı köyün bugüne kadar 21’i tamamlanmış durumda. Köye bir de okul ve hastane yapılması da planlanıyor. Model köy projesi

Kerpiç evlerden oluşan köyün inşa çalışmaları için kadınlar büyük bir heyecan ve özveriyle çalışıyor. Jinwar Köyü’nde oluşturulacak yaşam modelinin diğer yerleşim yerlerine de örnek teşkil etmesi hedefleniyor. Jinwar Köyü, kadınlar için ‘nasıl yaşamalı’ sorusuna cevap olmayı amaçlıyor. 

Jinwar Köyü Komite üyesi Feraşîn Zerdeşt, "Jinwar, Önder Apo'nun ortaya koyduğu fikirler doğrultusunda hayata geçirilen bir projedir. Amacı kadına ve emeğine sahip çıkmak, kadının iradesi ve gücünü ortaya çıkarmaktır. 30 evin inşasını tamamladığımızda artık köy kadınlar için yaşama hazır hale gelecek" dedi. 

Huzurun adresi olacak

 Köyün Kuzey Suriye kadınları için huzurun merkezi olacağını kaydeden Feraşîn, şunları söyledi: ”Bilindiği gibi Kuzey Suriye'de bir devrim süreci yaşanıyor. Bu süreçte yaşanan çatışmalı ortamdan en fazla kadınlar etkilendi. Savaş ortamında birçok kadın eşini kaybetti. Jinwar da savaşta eşlerini kaybeden kadınlara kucak açacak. Ayrıca Jinwar’da gelip yaşamak isteyen kadınlara da kapımız açık olacak. Jinwar, Kuzey Suriye kadınlarına ekolojik temelde huzurun yaşanacağı bir köy olacak diyebiliriz.” 


428

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA