Kadınlar vazgeçirecek

Birçok ilden Ankara’ya ulaşan kadınlar, gelecek hafta Genel Kurul’a sunulması beklenen “Müftülük Yasası"nı Meclis önünde protesto ederek, "Tasarının geçmesine izin vermeyeceğiz" dedi.

13 Ekim 2017 Cuma | Kadın

Ankara Kadın Platformu, müftülere nikah kıyma yetkisi veren ve İçişleri Komisyonu’nda kabul edilen, ancak Meclis Genel Kurulu'nda görüşmeleri ertelenen “Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı”nı protesto etmek üzere Meclis'in Dikmen Kapısı önünde bir araya geldi. Eyleme, çevre il ve ilçelerden gelen yüzlerce kadın da katıldı. 

Bir grup kadın Meclis’e girerken, kadınların bir kısmı ise daha önce Meclis eylemleri nedeniyle isimleri "yasaklı listede” olduğu için Meclis’e giremedi. Meclis'e girebilen kadınlar, gelecek hafta Genel Kurul’a sunulması beklenen tasarıya ilişkin aralarında Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Şenal Sarıhan, CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse ve Kadın Kolları Komisyonu ile birlikte Genel Kurul önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamayı CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse yaptı.


 ‘Siyasi rant elde etmeye çalışıyorlar’

 Tasarının Olağanüstü Hal (OHAL) sürecinde geçirilmek istendiğine dikkat çeken Köse, “Baskıcı yapı, bu kadar etkin olmuşken muhalefet susturulmaya çalışılırken bir an önce tecavüzcüleri aklama yasasını, müftülüklere nikah yetkisi vererek hayata geçirmeye çalışıyorlar. Bu yasa tasarısı onaylandığı takdirde toplum ikiye ayrışacaktır. İktidar, siyasal iktidarını korumak için toplumu kutuplaştırma yöntemini bir kez daha deneyecek ve bundan siyasal rant elde etmeye çalışacaktır. Bu şekilde bir ülkenin kadınlarını ve çocuklarını koruyamazsınız” diye konuştu.


 

‘Tasarıyı kabul etmiyoruz’

 Tasarıyı neden kabul etmeyeceklerine dair gerekçelerini belirten Köse, “Çünkü; bizler özgürlük ve eşitlik mücadelesi verirken bu tasarı kadınların Medeni Kanunla elde ettikleri hakların ortadan kaldırılmasının önünü açıyor. Bu tasarı, çocuk yaşta evliliklere imkan sağlıyor. Bu tasarıyla kime ne tür nikah kıydığı tartışması toplumda yeni kutuplaşmalara neden olacaktır. Medeni hakların din görevlilerine devredilmesi laikliğe aykırıdır” dedi.

 

Hükümete uyarı

 Hala çocuk ve kadın cinayetlerinin yaşandığı bir ülkede Türkiye gündemine toplumsal gerginlik yaratacak tasarıya ilişkin hükümeti uyaran Köse, “Şimdi hükümeti uyarıyoruz; toplumun ülkenin bunca sorunu varken, eninde sonunda geri çekmek zorunda kalacakları bu yasa tasarısını getirmesinler. Yıllardır kadınlar eşitlik mücadelesi veriyorken, bizim ihtiyaçlarımız, bizim sorunlarımız ve bizim taleplerimizin hiçbirine cevap vermeyen bir düzenleme ile karşı  karşıyayız. Bu düzenlemeyi hiçbir şekilde kabul etmiyoruz. Bizler özgür ve eşit bir yaşam tesis edinceye kadar mücadele etmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. 

Bu hafta tamamlanması beklenen tasarının görüşülmesine gelecek hafta Meclis’te devam edilecek. 


ANKARA192

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA