Goethe Kulesi yandı

Frankfurt’ta bulunan tarihi yapı Goetheturm yandı. Kundaklamadan şüphe ediliyor.

13 Ekim 2017 Cuma | Toplum-Yaşam

Frankfurt’ta bulunan tarihi yapı Goetheturm yandı. Kundaklamadan şüphe ediliyor. 

Almanya’nın en büyük tarihi yapılarından biri olan 85 yıllık Goethe Kulesi (Goetheturm) yandı. Yaklaşık 60 itfaiyenin görevlendirildiği vakada güvenlik gerekçesiyle yangına müdahale edilmedi. 

Perşembe sabahı saat 03.20’de Frankfurt, Sachsenhaeuser Landwehrweg’de bulunan tarihi yapı ve kültür sembolü Goethe Kulesi’nin yanma sebebi hala bilinmiyor.

Polisin yaptığı açıklamaya göre kundaklamadan şüpheleniliyor. Emniyet sözcüsü, “Yangına yol açacak hava koşulları yoktu; kule de elektrik ile donatılmadığı için kundaklandığını düşünüyoruz” dedi ve araştırmalarının devam ettiğini kaydetti.  

Frankfurt Belediye Başkanı Peter Feldmann (SPD) ise “Yaşanan vakadan dolayı üzüntü duyuyoruz ve yeniden inşasını talep ediyoruz” dedi. 

Geçtiğimiz aylarda Frankfurt’ta bulunan Kore Bahçesi’ndeki Morgentau-Pavillion ve Çin Bahçesi’ndeki Wasserpavillon yapıları ardından Goethe Kulesi’nin yanması kundaklanma şüphesini güçlendiriyor. 

Tamamen ahşaptan oluşan Goethe Kulesi, 43.3 metre uzunluktaydı. Frankfurtlu şair Johann Wolfgang von Goethe’nin 100. ölüm yıldönümü vesilesiyle 1931’de inşa edilen kule, 2014’te tekrardan onarıldı. Tadilat süresi yaklaşık bir yıl sürdü ve 530 bin Euro’ya mal oldu. 


FRANKFURT


139

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA