Rojavalı yetkililerden AK’de panel

Kuzey Suriye’deki gelişmeler hakkında dış kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla Fransa’nın Strasbourg kentinde Avrupa Konseyi’nde panel yapıldı.

12 Ekim 2017 Perşembe | Dünya

Kuzey Suriye’deki gelişmeler hakkında dış kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla Fransa’nın Strasbourg kentinde Avrupa Konseyi’nde panel yapıldı. 

Panele Kuzey Suriye Federasyonu Cizîr Kantonu Dışilişkiler Bakanı Abdulkarim Omar, Fransa Rojava Temsilcisi Xalîd İsa ve HDP Avrupa Temsilcisi Faik Yağızay katıldı.  Panele çok sayıda Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi üyesi, basın mensubu, İtalya’nın Palermo Belediye Başkanı Juan Diego Catalano, Napoli Belediye Encümeni Massimiliano Voza da dinleyici olarak katıldı katıldı. 

Abdulkarim Omar, Suriye konusunu bir bütünlüklü olarak ele alınması gerektiğini belirterek şunları söyledi: “Suriye devrimi çok ağır diktatörlük uygulamalarının olduğu bir dönemde gelişti.  Biz halklarımızın çıkarlarını gözeterek kendi sistemimizi geliştirdik, yaşamsallaştırdık. Bu temelde de Kuzey Suriye’de yaşayan tüm halklarla ortak bir şekilde Demokratik Özerkliği ilan ettik. Bu örgütlülüğün sayesinde öz savunma güçlerimizi geliştirdik ve DAİŞ saldırısını kırabildik. DAİŞ‘i bugün askeri olarak daraltıyoruz, bitiriyoruz. DAİŞ aynı zamanda bir zihniyettir ve bu zihniyeti de bitirmemiz gerekecek. Demokratik Özerkliği esas almamızın nedeni de budur. Biz kendi demokratik sistemimizi geliştiriyoruz. Ahlaki ve politik toplum bilincini geliştiriyoruz. Bunu bütün Ortadoğu ve insanlık için geliştiriyoruz” dedi.  

Xalîd İsa da “Ortadoğu çok dilli, çok dinli ve farklı etnik yapılı bir coğrafyadır. Ortadoğu’da sorunların ana kaynağı sistemseldir. Bunu çok iyi görüyoruz ki Özerkliğin ilan edildiği yerlerde ortak yaşamın inşası ve gelişimi noktasında her hangi bir sorun yaşanmıyor” dedi.  

 Rojava’da yapılacak seçimleri izlemek isteyen Danimarkalı Parlamenter Soren Sondergaard, davet beklediklerini ifade etti.


STRASBOURG


98

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA