Eyleme ilgi büyük

Avrupa Konseyi (AK) önündeki oturma eylemi, yoğun etkinlik, ziyaret ve diplomatik görüşmelerle devam ediyor. Görüşmelerde CPT, İmralı Adası’na gitme başvurularının Türk devletince engellediğini açıkladı.

12 Ekim 2017 Perşembe | Haber

RAMAZAN MARANKOZ / STRASBOURG

İsviçre, Fransa, Almanya’nın farklı şehirlerinden gelen gruplar Fransa’nın Strasbourg kentinde Avrupa Konseyi (AK) önünde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için başlatılan oturma eylemini 3. gününde devraldı. 

Avrupa Kürt Kadın Hareketi (TJK-E) ve Avrupa Kürdistanlılar Demokratik Toplum Kongresi (KCDK-E) tarafından ‘Zamanı Geldi’ eylem serisi altında yapılan oturma eyleminde Kürdistanlılar, sabahın erken saatlerinde eylem yerine geliyor. Eylem, yapılan çevre temizliği ardından yapılan bilgilendirme toplantısı ile devam ediyor. Toplantı ardından 15 dakika farklı dillerde ‘Öcalan’a Özgürlük’ sloganını haykırıyor. Eylemin yapıldığı çadırda, her gün farklı konularda seminerler veriliyor. Yabancı Kürt dostları da bu seminerlere katılıp, düşüncelerini dile getiriyor. Ekim Ayı Şehitleri anıldı.

TJK-E Sözcüsü Dilşa Osman, Ekim Şehitlerini konu alan bir toplantıya katıldı. Osman toplantıda, 29 Eylül’de Amed’de yaşamını yitiren YJA-Star gerillası Gülnaz şahsında tüm Ekim Şehitleri’ni andı. Ayrıca Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan için Ekim 1998’den itibaren bedenini ateş veren şehitler ile 2015 yılında Ankara Garı’nda katledilen 100’ün üzerindeki barış aktivisti de anıldı.


 

İtalyan seçilmişlerden ziyaret

Öcalan’a onursal vatandaşlık veren İtalya’nın Martano Belediye Başkanı Fabio Tarantino, Mariano Belediye Başkan Yardımcıları Mario Zagheo ve Marko Termo ile İngiliz United Sendikası’nın önde gelen isimlerinden Simon Dubbins eylem alanını ziyaret etti. 

İtalyan yerel yöneticiler, hükümetlerine yönelik mektup yazdıklarını ve İtalyan hükümeti ile Avrupa Birliği’nin PKK’yi ‘terör örgütleri listesinden’ çıkarma talebinde bulundukları bilgisini verdi. Seçilmişler, Öcalan’ın özgürlüğüne kadar Kürt halkının yürüttüğü mücadeleyi kendilerinin de devam ettireceği mesajı verdi. İngiliz United Sendikası yöneticisi Simon Dubbins ise, Kürt halkının mücadelesinin kendileri için de önemli bir tecrübe olduğunun ve kendilerine moral verdiğinin altını çizdi. 

AK’de düzenlenen Rojava konulu toplantıya katılan Cizre Kantonu Dışişleri Bakanı Abdulkerim Omer, Rojava Fransa Temsilcisi Xalid Îsa eylemcileri ziyaret etti. Heyet üyeleri eylemcilere Rojava’daki gelişmeleri aktardı. 
Yoğun görüşme trafiği

Oturma eylemi sürerken çok sayıda AK yetkilisiyle de görüşüldü. Eylemciler adına oluşturulan heyet, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) üyesi milletvekilleriyle bir araya geldi. Aralarında Kıbrıslı milletvekilleriyle Alman Sol Parti (Die Linke) milletvekillerinin olduğu AKPM üyeleriyle görüşmeler gerçekleştiren heyet üyeleri, kadın ve diğer siyasi tutsaklara ilişkin hazırlanan dosyayı sundu.

AKPM üyeleriyle yapılan görüşmelerde, Kürdistan ve Türkiye’de AKP rejiminin yaptığı katliamlar ile muhalif kesimlere yönelik tutuklamalara dikkat çekildi.

Heyeti dinleyen AKPM üyelerinin ise, Kürt sorunu ve yaşanan gelişmelerle yakından ilgili olduklarını söylediği bildirildi. AKPM üyeleri, ayrıca, ileriki süreçte ittifak içerisinde olacaklarını beyan ettikleri öğrenildi.

Heyet üyeleri ayrıca, İşkenceyi Önleme Komitesi’nin (CPT), AK’deki temsilcileriyle kısa bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede, Kürt Halk Önderi’nden uzun süreden bu yana haber alınamamasının yarattığı tedirginlik iletilirken, CPT’nin Öcalan’ın koşullarını yerinde görmek üzere ziyaret yapması talebi iletildi. Heyetler AK ve CPT’de temas ve toplantılarını sürdürecek. 


Türkiye’den CPT’ye izin yok

Avrupa Kürt Kadın Hareketi’nden (TJK-E) Xezal Karakuş, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın İtalyan Avukatları Arturo Salerno, Elenora De Majo ve Martano Belediye Başkanı Fabio Tarantino’dan oluşan Öcalan’ın durumuna ilişkin Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT) ile görüştü. Heyet kaygılarını dile getirdi. CPT yetkili ise heyete, Öcalan’ın durumu hakkında 28 Nisan 2016’da yaptıkları görüşmeden sonra görüşme yapmadıklarını aktardı. CPT’nin İmralı Adası’na gitmek için başvuruları olduğu, Türk devletinin görüşmeyi engellediği de ortaya çıktı.  
3. durak Salzburg oldu


9  Ekim’de Strasbourg kentinden yola çıkan "Öcalan Kütüphanesi-Öcalan ve tüm politik tutsaklara özgürlük" otobüsünün ilk durağı Stuttgart olmuştu. Burada çiçeklerle karşılanan otobüsün dünkü durağı ise Salzburg oldu. Üzerinde Öcalan’ın posterinin ve özgürlük talebinin yer aldığı otobüs Park&Ride Meydanı’nda slogan ve zılgıtlarla karşıladı. Salzburg DKTM Eşbaşkanı Nadile Kıran’ın konuşması ardından otobüsle birlikte Strasbourg’dan yola çıkan Hozan Cömert bir konuşma yaptı. Eylem boyunca çevreden geçenlere Öcalan’a yönelik tecride dikkat çeken bildiriler ve güller dağıtıldı. Otobüs yolcuları halay ardından alanda bulunanlar tarafından sloganlar eşliğinde Linz’e uğurlandı.


GÜL GÜZEL / SALZBURG
Önderliğin ve Kürdistan’ın özgürlüğü için burdayız


Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için Avrupa Konseyi (AK) önünde süren oturma eylemine farklı inanç grupları ile kadın hareketinden de yoğun katılım var. Eylemciler, Öcalan’ın esaretinin sırf fiziki olarak değerlendirilemeyeceğine dikkat çekerken, Öcalan’a yönelik tecrit şahsında baskılara ve katliamlara karşı durulması ve AK ile CPT gibi kurumların artık kendilerini sorgulamaları gerektiğine vurgu yapıyor.Eylemciler görüşlerini paylaştı.

Fatma  Özer (Wuppertal-DKTM Eşbaşkanı): 

Komplo, 19 yıldır devam ediyor. Bütün etkinliklerimiz Önderliğimizin özgürlüğü üzerinedir. Önderimiz aynı zamanda barış önderidir. Önderliğimiz özgür olmadan Kürtler asla olamaz. Bu yılki eylemlerimiz önderliğimiz ve Kürdistan’ın özgürlüğü içindir.“ Edibe Dağ (Stuttgart-CİK Şûra Üyesi) : 

Bir Kürt anası olarak Kürt Öcalan için yapılan tüm etkinliklere katılmayı kendime görev biliyorum. Herkes elini vicdanına koymalı. Önderlik herkesin önderliğidir.“ Mehmet Taş (Basel): 

9 Ekim bizim için ‘Kara Gün’lerden biridir. Bu kara günlerden  bu sürece kadar direnerek geldik, bundan böyle de direnerek kazanacağız. Önderliğimiz, esir iken biz de esiriz. O’nun  özgürlüğü hakların özgürlüğüdür. Önderliğimizin düşünceleri ile tüm bölge halkları da özgür olacaktır. Bu eylemle, Avrupa’nın kendi yasalarına sahip çıkmasını istiyoruz. Çünkü Önderliğimiz esaretinde bunlarında payı vardır. Heci Cuma: 

Avrupa ülkeleri Kürtler ve Öcalan konusunda çifte standart uyguluyor. Sadece CPT tarafından bazı ziyaretler oldu ve zaten sonuncusunda da Öcalan’la görüşülmediğini açıkladılar. CPT’nin bizlere doğru bir bilgilendirme yapması gerekiyor. Bunun için ise acilen Sayın Öcalan’ın koşulları ve sağlığı hakkında bilgi almak üzere İmralı Adası’na gitmeleri gerekir.

Zozan Rojhilati: 

Önderimiz Öcalan konusunda ne ailesinin ne de halkın neler olduğu hakkında en ufak bir bilgisi yok. Buna karşı sesimizi AK’ye ve yetkili en önemli kurum olan CPT’ye duyurmak için buradayız. Yine Birleşmiş Milletler’e (BM) sesimizi duyurmak istiyoruz. Derhal harekete geçmeli ve bu çifte standardı sonlandırmalılar diyoruz. Bu eylemler devam etmeli. Kürt halkının istemleri yerine gelene kadar mücadele sürecektir.

Pir Veli Uğur (FEDA Pirler Kurulu üyesi): 

Evrensel bir hak olan yaşam hakkını, inanç hakkını, dil ve kimlik hakkını isteyenler mi suçlu, yoksa bunları vermeyenler mi? AK ve CPT’den beklentimiz bu soruya cevap vermeleridir. CPT’den de beklentimiz; kendi sorumluluklarını yerine getirmesi, getirmiyorsa da varlığını sorgulamasıdır. Alevilere sesleniyorum; İnsanlık nerede ise orada yerimizi alalım. Mazlumun ve haklının yanında olmak bizim ilkemiz. Alevilik kötülüğü kabul etmez. Gelin daha fazla asimile olmadan, daha fazla kirlenmeden, akıldan, bilimden ve vicdandan süzülmüş olan hak ve hakikat yolunda birleşelim. 


677

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA