Alayumat'a hücre cezası

Tarsus Cezaevi'nde çırılçıplak soyulup yerlerde sürüklenerek süngerli odaya konulan gazeteci Erdoğan Alayumat ve diğer tutuklulara şimdi de disiplin cezası verildi.

12 Ekim 2017 Perşembe | Haber

Tarsus Cezaevi'nde çırılçıplak soyulup yerlerde sürüklenerek süngerli odaya konulan gazeteci Erdoğan Alayumat ve diğer tutuklulara şimdi de disiplin cezası verildi. Üç gün hücre cezası ve bir ay da görüşme yasağı getirilen Alayumat’ın avukatı Turgay Bek, darp edenler hakkında hiçbir işlemin yapılmadığını söyledi.  

Müvekkilleriyle görüşen avukat Tugay Bek, Alayumat ve Zeki Çiçek'e 3'er gün hücre cezası yanı sıra Alayumat ve Çiçek'le birlikte darp edilen tüm tutuklulara da bir ay ziyaretçi yasağı getirildiğini aktardı. Bek, darp edenler hakkında yaptığı suç duyurusuna ilişkin hiçbir işlem yapılmadığını belirtti. 

 

İşkenceciye koruma

İşkence yapan eden değil darp edilenlere ceza verildiğini hatırlatan avukat Bek, ‘’Geçen hafta basına yansıyan ve şikayet ettiğimiz darp olayı sonrası cezaevi idaresi darp edilen mahkumlar hakkında derhal disiplin soruşturması başlatmış ve hızla sonuçlandırmış” dedi.

 

Sistematik işkence

Müvekkili Çiçek'in gardiyanlar tarafından bir odaya konularak, şikayetinden vazgeçmesi yönünde tehditlerde bulunulduğunu ifade eden Bek, "Şikayet etmemesini istemişler. Biz işkence konusunda şikayette bulunduk. Savcılık da hiçbir hareket göstermedi. Cezaevi idaresi işkenceciyi savunup mağduru cezalandırıyor" diye belirtti. 

 

Tek kişilik hücrede

Bek, tutuklulardan Soncan Gedik'in 13, Kasım Elçik'in ise 24 gündür haklarında herhangi bir disiplin soruşturması olmamasına rağmen tek kişilik hücrede tutulduğunu aktardı ve ekledi: "Gedik, 24 Eylül'de darp edilip ters kelepçe ve çıplak bir halde süngerli odaya konulmuş. Bundan dolayı sol kolunu kullanamıyor.” 

MERSİN684

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA