Bir orduyla köylere baskın

Gever’e bağlı Serindere ve Yukarı Güveç köylerine baskın yapan bine yakın asker ve korucu köylerde konuşlandı. Bitlis’in Güroymak ve Mutki ilçelerinde 34 köy ve mezrada sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

12 Ekim 2017 Perşembe | Haber

Hakkari’nin Yüksekova (Gever) ilçesinde 2 köye yaklaşık bin asker ve korucuyla baskın düzenlendi. İlçeye 20 kilometre uzaklıkta bulunan 400 nüfuslu Serindere (Şîşemzîn) ile 200 nüfuslu Yukarı Güveç (Xurekan) köylerine baskın yapan asker ve korucuların, 4 gündür zırhlı araçlar ile köylerde konumlandığı belirtildi.

Köylere bağlı Kanîya Tezî, Meydanok, Warecink ve Warê Turkanê bölgelerinde de özel harekat timlerinin konuşlandığı öğrenildi. 

 

Köylüler göçe zorlanıyor

Köylüler, Mayıs ayından bu yana 2 köyün çevresinde konuşlanan askerin, çobanlık yapanları gözaltına aldığını ve Kısıklı (Dilezê) Karakolu’na götürüldüğü belirtti. Köylüler, çobanların karakoldaki işlemlerinin ardından serbest bırakıldığını belirtirken, 2 köyün de girişlerinin tutulduğunu paylaştı. 

Köye girip çıkanların Genel Bilgi Taramasından (GBT) geçildiğini söyleyen köylüler, uygulamanın bölgede başlatılan operasyon gerekçesiyle yapıldığını belirtti. Yurttaşlar, bine yakın askerin bulunduğu 2 köyden, baskılar yüzünden şuana kadar 5 ailenin göç ettiğini dile getirdi. 


34 köyde sokağa çıkma yasağı

Bitlis merkez ile Güroymak ve Mutki ilçelerindeki toplam 27 köy ve bağlı 7 mezra ile mahallede ikinci bir emre kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Gece saat 00.01’den itibaren geçerli olmak üzere ilan edilen yasağa dair valilikçe yapılan açıklamada,  ‘’Bitlis ve ilçelerinde ikinci bir emre kadar sokağa çıkma yasağı ilan edilmiştir” denildi.  

HABER MERKEZİ

Soylu’dan korkunç bilanço:

30 bin kişi tutukladık


Türk İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, son bir yılda gerçekleştirilen operasyonlar neticesinde 30 bin 167 kişinin tutuklandığını söyledi.

81 il valisinin katılımıyla düzenlenen “Valiler Buluşması”nda konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu son bir yıl içerisindeki bilançosuna ve gözaltı ile tutuklamalara dair bazı veriler paylaştı. Son 1 yıl içerisinde 68 bin 464 operasyonu gerçekleştirdiklerini belirterek, “Bunların 40 bin 215’i PKK, 25 bin 818’i FET֒ye yönelik operasyonlardır. Kalanı DEAŞ ve aşırı sol terör örgütlerine yönelik olarak gerçekleştirilmiştir” dedi.
800

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA