DAİŞ’in çocukluğunu çaldığı Leyla artık özgür

Çocuk yaşta ailesinden koparılan ve DAİŞ çetesiyle zorla evlendirilen 15 yaşındaki Leyla Ekran, Reqa’yı özgürleştirme hamlesinde kurtarıldı. Leyla, şimdilerde özgür bir yaşamı kurma planından bahsediyor.

12 Ekim 2017 Perşembe | Kadın

Çocukluğu elinden alınan Leyla, 5 yıl boyunca DAİŞ çetelerinin elinde yaşadıklarını ANHA muhabirleri Murada Kenda ve Rênas Remo’ya anlattı.

Leyla’nın öyküsü, 5 yıl önce DAİŞ’e katılan Ankaralı babasının Amerikalı olan annesi ve kendisini zorla kendisiyle birlikte götürmesiyle başlıyor. Babası doktor, annesi ise öğretmendir. Babasının DAİŞ’e katıldığını öğrenen anne buna tepki gösterir, babasının ise bu tepkiye cevabı şiddet uygulamak olur. 


‘Daha 10 yaşındaydım’

Annesinin gördüğü şiddet karşısında durumu kabullenmek zorunda kaldığını anlatan Leyla, şöyle konuştu: “Ailemin neden Heleb’e geldiğini bilmiyorum. Daha 10 yaşındaydım, nerden bilebilirdim ki?  Annem babamın DAİŞ’e katıldığını öğrenince tepki gösterdi, fakat babamın dövmesinden dolayı bu durumu kabul etmek zorunda kaldı. Reqa’ya geldikten sonra bizi birbirimizden kopardılar. Ne babamın ne de annemin nereye gittiğini öğrenebildim” dedi.


‘Kaçma fikrinden vazgeçti’

Reqa’da ailesinden koparılan Leyla, 4 yıl boyunca DAİŞ’li bir ailenin evine hapsedildiğini ifade etti. Leyla, bir kez kaçma fırsatı yakaladığı anı ise şöyle anlattı: “Bir gün dışarı çıktım. Olaylı bir gündü. Bir adam kaçma girişiminde bulunduğu gerekçesiyle çeteler tarafından vuruldu. Onu sokak ortasında vurdular. Kim olduğunu sorduğumda ise onun DAİŞ’ten kaçmaya çalışan biri olduğunu öğrendim. Onu görünce kaçma fikrinden vazgeçtim” diye konuştu.


14 yaşında çeteyle evlendirildi

Leyla, 14 yaşındayken bir gün kaldığı yere çete elemanlarının gelip babasının vurulduğu haberini verdiklerini, bunu çektikleri fotoğraflarıyla da kendisine teyit ettirdiklerini söyledi. Bu gelişmeden sonra bir DAİŞ çetesiyle zorla evlendirildiğini kaydeden Leyla, “Bunu istemediğimi belirttim fakat beni dinlemediler. Orada bulunanlar bunun benim kaderim olduğunu söylüyorlardı. Zaten karşı çıkacak gücüm de yoktu. Beni bu şekilde zorla evlendirdiler” diye anlattı. 


‘Özgür bir yaşam kurmak istiyorum’

Evlendirildiği DAİŞ çetesi ile bir yıl yaşamak zorunda kaldığını söyleyen Leyla, babası yüzünden bu işkencelere katlanmak zorunda olduğunu ifade ediyor. Annesinin akibetini ise hala bilmiyor. 

QSD savaşçılarının Reqa kent merkezinde kurtardığı Leyla, şöyle dedi:  “Karanlık günler savaşçıların bizi kurtarması ile bitti. Artık özgür bir yaşam kurmak istiyorum” dedi. 


HABER MERKEZİ


1528

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA