Her yıl 7,5 milyon çocuk zorla evlendiriliyor

Save The Children Vakfı, küresel çapta her yıl 7 milyon 500 bin kız çocuğu zorla evlendirildiğini açıkladı.

12 Ekim 2017 Perşembe | Kadın

Save The Children Vakfı, küresel çapta her yıl 7 milyon 500 bin kız çocuğu zorla evlendirildiğini açıkladı. UNICEF ise, dünya üzerinde 10 dakikada bir kız çocuğunun şiddet yüzünden hayatını kaybettiğini belirtti.

Çocuklara yardım örgütü Save The Children (Çocukları Kurtarın Vakfı), 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü vesilesiyle kız çocuklarının zorla evlendirilmesine ilişkin küresel ölçekte yapılan bir araştırmayı Berlin’de kamuoyu ile paylaştı. 


En çok evlilik Orta ve Batı Afrika’da

Vakıf, dünyanın her yerinde kız çocuklarının “çocukluklarını” ve “hayatlarını” yaşamasını engelleyen uygulama ve geleneklerin mevcut olduğunu belirtti. 

Araştırma sonuçları her yıl küresel alanda 7 milyon 500 bin kız çocuğunun yasadışı bir şekilde zorla evlendirildiğini ortaya koydu. 

Araştırmaya göre bu evlilikler en çok Orta ve Batı Afrika ülkelerinde gerçekleşiyor. Bu ülkelerde her yıl yaklaşık 1 milyon 700 bin kız çocuğu yasadışı biçimde zorla evlendiriliyor. 


Yasalar uygulanmıyor

Vakıf tarafından yapılan araştırmanın sonuçlarına göre bu evliliklerin önüne geçmek için çeşitli yasal düzenlemelerle ilerleme kaydedildi.Verilere göre 2015–2017 yılları arasında 9 ülkede evlenme yaşı yükseltildi ya da istisnai durumlar yasalardan çıkarıldı.

Ancak Save the Children örgütünün Almanya Başkanı Susanne Krüger, bu sorunla mücadelede sadece yasaların yeterli olmadığını söylüyor. Çünkü Krüger, birçok ülkenin yasaları düzenli bir biçimde hayata geçirmemesinin büyük bir sorun olduğuna dikkat çekiyor.

Krüger, en erken evlenme yaşının 18’e çıkarılmasını ve tüm istisnai düzenlemelerin de kaldırılmasını talep ediyor. 


Her 10 dakikada bir çocuk şiddet yüzünden ölüyor

UNICEF’in dünya üzerinde kız çocuklarının yaşadıkları hak ihlallerine ilişkin paylaştığı verilere göre ise, dünyada 1,1 milyar kız çocuğu var ve aralarından 62 milyonu okula gitmiyor. 6 ila 11 yaşlarındaki 16 milyon kız çocuğu ise okula bile başlayamama riskiyle karşı karşıya. UNICEF tarafından açıklanan verilere göre dünya üzerinde 10 dakikada bir kız çocuğu şiddet yüzünden hayatını kaybediyor.


Her gün 47 bin 700 kız çocuğu evlendiriliyor

Dünyada 15-19 yaş arası her 7 kız çocuğundan birinin zorla evlendirildiği bilgisinin paylaşıldığı verilere göre, toplamda her gün, 18 yaşın altında 47 bin 700 kız çocuğu evlendiriliyor. Kız çocuklarının büyük bir kısmı ise evin sorumluluklarını üstlenmek zorunda kaldıkları için eğitim hayatlarını sona erdiriyor.” 


HABER MERKEZİ


235

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA