Gönüllü kültür elçileri

7 kadının kurduğu Ödemiş Yöresi Kadın Çevre Kültür ve İşletme Kooperatifi, 50’nin üzerinde kadının emeğiyle yola devam ediyor.

12 Ekim 2017 Perşembe | Kadın

7 kadının kurduğu Ödemiş Yöresi Kadın Çevre Kültür ve İşletme Kooperatifi, 50’nin üzerinde kadının emeğiyle yola devam ediyor. Kadınlar kooperatifte örgütlü kadın çalışma modeliyle kadın ekonomisini oluşturuyor. 

Kişisel ürünlerin satılması yöntemi ile yola çıkan kadınlar, ipek dokumacılığı aracılığıyla hem unutulmaya yüz tutmuş Ödemiş ipeğinin yeniden canlandırılması, hem de kadınlar için olanakların yaratılmasını amaçlıyor. Geleneksel yöntemlerle kozadan ipek çektiklerini ve elde edilen ipliği tezgahlara alıp, ipe kumaş dokuduklarını veya ipliklerden iğne oyası yaptıklarını söyleyen Ödemiş Kadın Kooperatifi ortaklarından Ayşe Koldaş,  bu zanaata sahip çıkacak gönüllü kültür elçileri olarak yaptıklarını dile getirdi. Koldaş, “Çünkü bölgemizde bir zamanlar neredeyse her evde dokuma tezgahları varken, herkes kendi ev ihtiyaçlarını, çeyizlerini, kumaşını kendisi dokuyorken, artık bu tezgahların tamamı sökülmüş. Aslında kadınlar bölgesinin kültürüne bu anlamda sahip çıkıyor bununla. Bu işin her aşamasının ayrı bir ustası var. İpek çekme, dokuma, oyalarda farklı ustaları bir araya getirmeye çalıştık. Aynı zamanda örgütlü bir kadın çalışma modeli bu. Bir tek ipek şalda birçok kadının aylarca süren emeği var. Yavaş bir üretim olduğu için her aşaması başka bir kadının elinden geçer” dedi. 

 

Yüzlerce kadına eğitim verildi

 Kooperatif olarak kadınların sosyal, ekonomik ve kültürel anlamda güçlendirilmesi gibi eğitimleri düzenlediklerini belirten Koldaş, “Toplumsal cinsiyet eşitliği, sağlık hizmetlerine erişim, yerel hizmetlerde kadının rolü ve katkısı, meme kanseri, aile içi şiddet konularında kadınlara uzmanlar tarafından eğitimler verildi. Yaklaşık 240 kadına verildi bu eğitim. Bununla birlikte Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı’nın bir projesi olan girişimcilik eğitimini yürüttük”  diye belirtti. 

 Kadınların yaşam alanlarına dokunmak, güzelleştirmek ve var olan kültürlerine sahip çıkmak istediklerini vurgulayan Koldaş, “Biz dokundukça o şehir de bize dokunacak. Kooperatifler ortaklarının birlikte ürettiği iş ve kazanç birliği yaptığı kolektif yapılardır. Tek amacımız kadına ulaşmak” dedi. 

 

‘Desteklenmesi gerekir’

 “Ekonomiyi aslında ayakta tutan kadındır” diye devam eden Koldaş, şöyle devam etti: “Görünür aktörü değil ama bunun yanında üreten de kadın. Yani tüm dünyanın ekonomisi kadın üzerinden dönüyor ve ekonominin içerisinde bu kadar çok yer alan aktörün bilfiil kendi ürettiğini kendi satması bunu da örgütlü bir mücadele yöntemi olan özellikle iş birliğini, sosyal bağlarını da içeren kooperatif gibi yapılarla sağlaması çok kıymetli. Bu yüzden kadın kooperatifleri desteklenmesi gerekir” diye konuştu. 


MA/İZMİR99

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA