Sur’da yeni göç tehdidi

73 yaşındaki görme engelli Havva Dündar, göçle geldiği Sur’da yeni bir göç tehdidine karşı, “Zaten dünyam karanlık beni hangi karanlığa atacaksınız. Buranın her sokağını biliyordum, bu yaştan sonra nereye giderim nereyi tanırım” diye sordu.

12 Ekim 2017 Perşembe | Haber

ESRA SOLİN DAL/MA

Amed’in Sur ilçesinin Alipaşa ve Lalebey mahallelerinde  başlatılan yıkım kapsamında 1. Etap’ta sürdürülen yıkımda sona gelindi. Yıkım sırasının geldiği 2. Etap’ta yurttaşlar göç tehdidi ile karşı karşıya. 28 Kasım 2015’te ilan edilen ve birçok mahallede halen devam etmekte olan sokağa çıkma yasağı ile dalga dalga yaşanan göçe tanıklık eden yurttaşlar, yıkım ekiplerinin kapılarına dayanacağı günü bekliyor. Mahalleliler Kasım 2015’ten bu yana yasak, yıkım ve göç tanıklıklarına rağmen, evlerini terk etmemekte kararlı. 

 

Nereye giderim?

Alipaşa mahallesinin Su sokağında yaşam süren görme engelli 73 yaşındaki Havva Dündar, 20 yıl önce Hani’nin Anılı (Mixyan) köyünden göç etmek zorunda kalarak Sur’da yaşamaya başlayanlardan sadece biri. Zor şartlarda kaldığı evin kirasını ödeyen Dündar, evinin yıkım kapsamında olmasından dolayı endişeli. “Nereye giderim” diyerek içinde bulunduğu durumu özetleyen Dündar, “Mahallem ve komşularım, benim karanlık dünyama ışık oluyor. Bu halde beni nereye atacaklar, onu da söylesinler” dedi.

Çocuk yaşta menenjit hastalığına yakalanan, daha sonra görme yetisini kaybettiğini belitten Dündar, son 10 yıldır bir başına yaşam mücadelesi verdiğini, komşularının yardımıyla yaşama tutunduğunu söyledi. 


Her günüm kaygıyla geçiyor

Hayatının 73 yılını karanlık bir dünyada geçirdiğini dile getiren Dündar, “Aylardır Alipaşa’da yıkım var ve sıra yavaş yavaş bana geliyor. Kapı önünde otururken komşularımdan duyuyorum ve gitmek zorunda olduğumuzu söylüyorlar. Ama kimse nereye gideceğimizi, nasıl yaşayacağımızı bilmiyor. Her günüm kaygıyla geçiyor. Sıranın bize ne zaman geleceğini bekliyorum, ölümü bekleyen kurbanlıklara döndük” diye konuştu.

 

3 aydır elektirik, su vermiyorlar

Yıkım sırasının kendisine geldiğini ancak Sur’u terk etmek istemediğini dile getiren Dündar, “Önümüz kış, hiç düşünmüyorlar mı?  3 aydır elektrik ve su vermiyorlar zaten. Komşuların yardımıyla ayakta kalıyordum, şimdi komşularımın çoğu buradan gitti. Kapıma geldiklerinde şunu sormak istiyorum; zaten dünyam karanlık beni hangi karanlığa atacaksınız” dedi.

 543

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA