Koma Zelal “Gurgum” albümü çıktı

Pazarcık’ın Narlı beldesinde kurulan Koma Zelal, “Mara Yare”, “Yona Xum Xum” albümlerinden sonra çıkardığı Gurgum albümü raflardaki yerine aldı.

12 Ekim 2017 Perşembe | Kültür-Sanat

SADİYE ESER / MA/ İSTANBUL


Pazarcık’ın Narlı beldesinde kurulan Koma Zelal, “Mara Yare”, “Yona Xum Xum” albümlerinden sonra çıkardığı Gurgum albümü raflardaki yerine aldı. 

Albümlerine neden “Gurgum” ismini verdiklerini anlatan grubunun sanatçılarından Reşo Zelal, “Gurgum ismi Maraş’ın Kürtçe ismidir. Aynı zamanda Sümerler döneminde de o bölgeye verdikleri isimdir. Albümün içerisindeki bütün eserler de bu bölgeye ait olduğu için bu ismi kullanmaya karar verdik” diye konuştu.


Li Maraşê

Albümlerinde yer alan “Li Maraşê” parçası ile Maraş Katliamı’nı anlattıklarını dile getiren Zelal, “Devlet hegemonyasının Maraş ve Pazarcık’ta yaşayan Kürt Alevi toplumunun üzerindeki baskılarını ve günümüze hangi şartlarla gelindiğini bir kez daha gözler önüne sermek istedi. Yine sözleri burada yaşayan Ermenilere ait olan ‘De le le’ eserini müzikal hale getirip projemize dahil ettik” dedi.


Yerelliği yansıtmak

Zelal, albümlerinde yer alan “Tu Şîrînî” parçasının da Dersim’e ait olduğunu söyledi ve ekledi: “Araştırmalarımız sonucu Dersim’e ait olan ‘Tu Şîrînî’ parçasını ele aldık. Bu parça zamanla Gurgum’a mal olduğu için albümüzde yer verdik.”

Zelal albümlerinde yer alan diğer eserlerin bir çoğunun da Gurgum, Dîlok (Antep) ve Semsûr (Adıyaman) yörelerine ait olduğunu belirterek, yerelliği yansıtmanın önemli olduğuna vurgu yaptı.


294

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA