QSD fırtına gibi ilerliyor

Cizîr Fırtınası bir ayı geride bıraktı.

11 Ekim 2017 Çarşamba | Haber

RIZGAR DENÎZ/DÊRA ZOR 

Cizîr Fırtınası bir ayı geride bıraktı. Bu ay içerisinde QSD ve Dêra Zor Askeri Meclisi savaşçıları geniş bir alanı çetelerden temizledi.

QSD savaşçıları başlangıçta Ebu Fas ve Ebu Xeşeb kollarından ilerledi. 28 Eylül’de QSD Komutanlığı çetelerin saldırılarını etkisiz kılmak amacıyla Cizîr Fırtınası Hamlesi’nin dört koldan devam edeceğini ve bunların da Mergede, Siwer, Cezrat ve Sanayi bölgesi olduğunu açıkladı. 2 Ekim’de Sanayi bölgesi kolu tamamen mayınlardan temizlendi ve QSD savaşçıları bu kolda mevzilerini sağlamlaştırdı.


Dört koldan ileriliyorlar

Bir ay içerisinde QSD savaşçıları her dört koldan ilerleyerek 3 bin 468 kilometrekarelik alanı DAIŞ çetelerinden temizledi.

Bu ay içerisinde şeker, pamuk ve ip fabrikaları ile elektrik istasyonu, Konika, Ezba ve Cefir şirketlerinin olduğu stratejik yerler özgürleştirildi. Dêra Zor’un kuzey doğusundaki Siwer beldesi de özgürleştirildi.


480 mezra özgürleştirildi

Siwer kolunda Dêra Zor’un kuzey doğusunda bulunan Wesiha ve Sed köyleri; Mergede kolunda Dêra Zor’un kuzey batısındaki Bir Emedi, Bir Nefex ve Ciwef köyleri; Cezrat kolunda ise Dêra Zor’un kuzey batısında bulunan Til Ebu Fehed, Lice, Zelbiya, Büyük Hemoşiya, Küçük Hemoşiya köyleri ile her dört kolda 480 mezra özgürleştirildi.


70 DAİŞ’li yakalandı

Bu ay içerisinde yaşanan çatışmalarda 156 DAİŞ çetesi öldürüldü, 27 çete cenazesi QSD savaşçılarının eline geçti. Ayrıca QSD savaşçılarının yürüttüğü özel operasyonlar sonucu 70 çete sağ yakalandı. Yakalananlar arasında çetebaşları da bulunuyor. QSD savaşçıları bu ay içerisinde toplan 10 bombalı araç, 4 askeri araç, 3 doçka, bir motosiklet ve bir panzeri imha etti.

QSD savaşçılarının eline geçen cephane ve askeri malzemeler ise şöyle: 27 kalaşnikof, 5 telsiz, 8 BKC, bir toyoto araç, 8 füze, 7 panzer, bir 14.5 doçka, 2 kanas, 5 B7, 2 bruno, bir tabanca, 83 adet 120’lik havan, bir bombalı araç, bir hammer, 6 yelek, 2 keşif uçağı, 2 sandık havan başlığı ve çok sayıda cephane.


50 bin sivil kurtarıldı

Bu ay içerisinde Dêra Zor, Humus, Hama ve başka alanlardan 50 binden fazla sivil kurtarıldı. Yaşanan çatışmalarda 45 QSD savaşçısı şehit oldu.

Cizîr Fırtınası: İki kol birleşti

Cizîr Fırtınası hamlesi kapsamında ilerleyen QSD savaşçıları, Cezrat kolunda 3 köyü özgürleştirdi ve Cezrat kolu ile Ebu Xeşeb kolu birleşti. QSD savaşçıları Mergede kolunda Kobra köyünün batısına doğru 3 km ilerledi. Siwer kolunda da savaşçılar Siwer beldesinin kuzey batısında bulunan Mewalih köyünün girişine ulaştı. Buradaki çatışmalarda 3 DAİŞ’li öldürüldü, 2 çete cenazesi savaşçıların eline geçti. Cezrat kolunda ise Dêra Zor’un kuzey batısında bulunan El Sewa, Mişlah ve Mihemda köyleri özgürleştirildi. Dün gece Ebu Xeşeb ve Cezrat kolları da birleşti. Savaşçıların ilerleyişi sürüyor.
1872

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA