Şarkılar Heval Guevara’ya

Hayatı yaşadı O. Bir büyük düşün peşindeydi. Aramızdan alınışının yıl dönümünde O’nu anlatan şarkılarla aynı düşün izini sürüyoruz.

11 Ekim 2017 Çarşamba | Kültür-Sanat

Hayatı yaşadı O. Bir büyük düşün peşindeydi. Aramızdan alınışının yıl dönümünde O’nu anlatan şarkılarla aynı düşün izini sürüyoruz.“Rüzgarı yakarak gelirsin/ bahar güneşleriyle/ gülüşünün ışığıyla/ bayrağı dikmek için/ işte burada (duruyor)/ tatlı varlığının/ kalbe sıcaklık veren saydamlığı/ kumandan Che Guevara”….

Hasta Siempre’nin sözlerinin bir bölümü böyledir. İspanyolcadan Kürtçe’ye dünyanın çeşitli dillerine çevrilen bu şarkıyı bu kadar enternasyonal hale getiren Che’dir, onun Latin Amerika devriminde anlamını bulan büyük düşüdür.

Che, bir CIA operasyonuyla aramızdan alındığında henüz 39 yaşındaydı. Ve dünya onun ömründen uzun bir süredir onsuz. Romalıların dediği gibi, “O yaşadı”. Çünkü büyük bir düşün peşinden yürüdü. Mücadelesiyle ezilen halkların yüreğinde sarsılmaz yerini alırken, şarkılar da onu anlattı… Onun yokluğunun hüznünde sığındığımız limandı şarkılar.

Hasta Siempre, Zamba Del Che, Nada Más, Despedida Del Anochecer, Carta El Che ve diğerleri onu anlatır.


Hasta Siempre

Daha çok Nathalie Cordon’un nefis klibiyle tanınan Hasta Siempre, Kübalı sanatçı Carlos Puebla’nın 1965’te Ernesto Che Guevara’nın veda mektubundan sonra yazdığı şarkıdır.

Che, Küba devriminin ardından devrim yürüyüşünü sürdürmek üzere yollardadır artık. Önce Kongo’ya gitmeye karar verir. Ancak Kongo kötü bir sürprizdir; neredeyse tüm gerillalar büyüye inanmakta, cinsel hastalıklardan kıvranmaktadır. Çatışmalarda başarısız olurlar. Tanzanya’dan Prag’a geçen Che’nin yeni hedefi ise Bolivya’dır. Aklında Latin Amerika devrimi için kaçınılmaz gördüğü Arjantin devrimi vardır… Bunun için Bolivya’dan başlamanın tüm bölgeyi kontrol etmek açısından önemli olduğunu düşünmektedir. Hasta Siempre ise bu yolculuğun ardından dünya halklarına bırakılan mektubun eseridir.

Hasta Siempre’yi Nathali Cordon’un dışında, Oscar Chavez, Francesco Guccini, Dalaras, Victor Jara ve Mohsen Namjoo’nun da içinde olduğu onlarca sanatçı yorumladı.Che için şarkılar

Che, 8 Ekim 1967 tarihinde Bolivya dağlarında CIA operasyonuyla öldürüldü. Che ölümünün 30 yılı olan 1997 yılı, Küba Parlamentosu tarafından Che Yılı ilan edildi. Ve o yıl birçok Latin Amerika ülkesinde anısına albümler hazırlandı.

Hasta Siempre Comandante 30 Años Después, Cantar El Che ve Obra Colectiva serisi olan Por Siempre Che ve Tu Querida Presencia bunlardan bazılarıdır. Obre Colectiva’nın 3.sü ise 2004 yılında Crónicas de la Revolución Cubana adıyla yayınlandı.


Baban nerede küçük kız?

Che’ye atıfta bulunulan onlarca şarkıdan biri olan Indian Girl şarkısı Rolling Stones’un 1980 yılında yayımladığı Emotional Rescue albümünde yer alıyor. Che’ye atfen “Baban nerede küçük kız?” diye sorulur ve Kızılderili kızdan da “Babam Masaya sokaklarında savaşıyor!” cevabı alınır. Bu diyalogun Che’ye atfen kurulduğu bilinir.


Türkiye’de Che şarkıları

Türkiye’de de Yeni Dünya Müzik ve Yayıncılık, bütün dünyada Che anısına söylenen şarkıları bir dizi olarak “Che Şarkıları” adıyla yayınlandı. Che Şarkıları 1, Fransız müzisyen Egon Kragel tarafından hazırlanan “El Che Vive!” adını taşıyor. Albümde; Küba, Şili, Arjantin, Uruguay, Fransa, Venezuela, İspanya ve Yunanistan’dan sanatçıların seslendirdiği 15 şarkı yer alıyor. 

“Hasta Siempre”, şarkının bestecisi Kübalı Carlos Pueblo ile birlikte Venezuela’dan Soledad Bravo ve Yunanistan’dan Maria Farantouri tarafından yorumlanıyor. 

Şili’de katledilen ünlü şarkıcı Victor Jara da “Zamba Del Che” şarkısıyla albümde yer alıyor.


Para Siempre Che

Şarkılar Che’yi anlatmaya sonraki yıllarda da devam etti. Arjantin’de Hamlet Lima ve Cardoza Ocampo, Diario del Regreso- Dönüşün Güncesi albümünü hazırladı. Aynı yıl Kolombiya’da ise Julio Cesar Barbosa, Homenaje al Che albümünde Che’yi anlattı. Başka albüm ise, Meksika’dandı; Para Siempre Che.

Che’nin konuşmalarının yer aldığı albümler de ölümünden sonra yayınlandı. Bunlardan biri, Che’nin 1961 yılında Montevideo’ya yaptığı ziyaretteki konuşmalarından oluşuyor: El Che en el paraninfo de la Universidad, Montevideo.

Bir diğer albüm ise, Che’nin 1962 yılında General Antonio Maceo hakkında yaptığı konuşmalardan oluşuyor. Bu albümde, Latin Amerika marşı da yer alıyor.


Heval Giwara

Onun için Kürtçe şarkılar da yazıldı. O şarkılar şimdi Kürdistan dağlarında bir gerilla yürüyüşünde söyleniyor. Kürt müziğinin usta sesi Ciwan Haco, ‘Heval Giwara’ parçası ile Che’yi Kürt savaşçılarla buluşturur.  


KÜLTÜR SERVİSİ


747

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA