1 FİLM 1 KİTAP

1 Film: Kamerunlu Paul’un Avrupa’ya ölüm kalım yolculuğu: 1Kitap: Kadınların Barış Mücadelesinde Dünya Deneyimleri

11 Ekim 2017 Çarşamba | PolitikART

Kamerunlu Paul’un Avrupa’ya ölüm kalım yolculuğu


Filmin adı: Als Paul über das Meer kam (Paul Deniz Üzerinden Gelirken)

Yönetmen: Jakob Preuss

Süre: 97 dk.

Yapım yılı: 2017


Her yıl yüzlerce mülteci Avrupa yolunda hayatını kaybediyor. Avrupa sınırlarının güvenliğini artırdıkça mülteciler daha çok risk alıyor ve risk arttıkça ölümler daha çok artıyor. Sadece bu sene 2400 kişi hayatını kaybetti, yüzlercesi donmaktan ve boğulmaktan son anda kurtuldu. Her gün haberdar olduğumuz ve artık kanıksadığımız bu durumu yaratan Avrupa’nın sınır güvenliği ve bunun mağdurlarından Paul’un hayatını, Alman yönetmen Jakob Preuss beyaz perdeye taşıdı. 

Als Paul über Das Meer kam (Paul Deniz Üzerinden Gelirken) isimli belgesel filminde Alman yönetmen Preuss, Cezayir’in Akdeniz sahiline yakın bir ormanlıkta, Avrupa’ya geçmek için bekleyen Kamerunlu Paul ile karşılaşmasını ve onun Berlin’e yolculuğunu konu alıyor.

Genç Paul planını yapmıştır, iki sene boyunca Cezayir’de dilenerek, ağır işlerde çalışarak biriktirdiği parayla, şebekeler aracılığıyla botla Akdeniz üzerinden İspanya’ya oradan da Berlin’e gidecektir.

Başarısız olan ilk girişiminden sonra Paul bir gün ortadan kaybolur. Ormanlık alandaki çadır kampın sayısı giderek azalan sakinlerine göre Paul ikinci defa şansını denemiştir. Alman yönetmen uzun bir süre Paul’dan haber alamamaktadır ta ki İspanyol bir televizyon kanalının geçtiği haberi gördüğü ana kadar. Onlarca mültecinin olduğu bir bot, Akdeniz açıklarında 50 saat gezindikten sonra İspanya sahil güvenlik tarafından geç de olsa farkedilmiştir ve Paul 50 saatlik ölüm kalım savaşını kazanmış şanslılar arasındadır.

Paul artık Avrupa’dadır ama mücadelesi daha bitmemiştir. Dilini, kültürünü bilmediği bir ülkededir. Mülteci olarak kabul edilme şansı neredeyse yoktur, zira mülteci olarak kabul edilen Kamerunluların oranı yüzde 01’dir. Paul’un, Berlin’de tek arkadaşı olan yönetmen Preuss’tan beklentisi vardır. Böylece yönetmen, Paul’un umut yolculuğunun sadece tanığı değil, aynı zamanda Paul ile kurduğu arkadaşlıkla bu tanıklığının getirdiği ahlaki sorumlulukla da başbaşa kalmıştır. “Als Paul über das Meer kam” konusu, zengin içeriği ve akıcılığıyla kendini izlettiren, başarılı bir belgesel filmi. 
Kadınların Barış Mücadelesinde Dünya DeneyimleriBütün savaşların, çatışmaların en büyük mağdurlarından biri de kadınlardır. Bunun en son örneği, yakın tarihte Kürdistan’da süren savaşta hem DAİŞ hem de Türk ordusu tarafından direkt kadınları hedef alan söylem ve saldırılarda görüldü. Keza dünyanın farklı yerlerindeki savaşlarda da durum farklı değil. Çok dillendirilmese de kadın düşmanlığını hortlatan, toplumu parçalayan savaşların ortasında, barışı örgütlemeye çalışan azımsanmayacak sayıda kadın örgütlemeleri var. Güneş Daşlı ve Nisan Alıcı, Sırbistan, Kosova, Sri Lanka ve Suriye örneklerinden yola çıkarak kadınların barış mücadele deneyimlerini kitaplaştırdı.

Ulrike Flader’in danışmanlık yaptığı “Kadınların Barış Mücadelesinde Dünya Deneyimleri” isimli kitapla Nisan Alıcı ve Güneş Daşlı, çatışma ve savaşların yaşandığı dört bölgedeki aktivist kadınların deneyimlerini, kadınların resmi barış ve politik karar alma süreçlerindeki rollerini, bunun barış süreçlerine ve sonrasına yansımalarını irdeliyor. Kadın bakış açısının yok sayılması durumunda barış dönemlerinin nasıl sonuçladığını Sırbistan, Kosova, Sri Lanka ve Suriye deneyimleri üzerinden derinlikli olarak ele alındığı kitap, Türkiye ve Kürdistan’daki barış çalışmalarına da ciddi bir katkı sunuyor. Demokrasi, Barış ve Alternatif Politikalar Merkezi (Demos) tarafından basılan kitap, demos@org.tr üzerinden sipariş edilebilir. 


Demos Araştırma, 2016304

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA