Katalanlar kararlı

Katalonya Özerk Bölgesi Başkanı Carles Puigdemont, bağımsızlık ilanından geri adım atmayacaklarını söyledi. ANC Başkanı Jordi Sanchez de “10 Ekim Salı günü bağımsızlığı ilan edeceğiz” ifadesini kullandı.

10 Ekim 2017 Salı | Dünya

1 Ekim Katalonya Özerk Bölgesi’nde gerçekleştirilen bağımsızlık referandumunun ardından Katalan yetkililer, her fırsatta kararlı olduklarını çok kısa sürede bağımsız devlet ilan edeceklerini açıklıyor. 

İspanya’nın Katalonya Özerk Yönetim Hükümeti Başkanı Carles Puigdemont, tek taraflı bağımsızlık ilanından geri adım atmayacaklarını söyledi. 

Puigdemont, Katalonya televizyonu TV3’e verdiği röportajda, “Biz tek taraflı bağımsızlık ilanı olarak adlandırmıyoruz. Biz bağımsızlık ilanı diyoruz. Bu, yasamızda var ve yasanın dediğini uygulayacağız” dedi. Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen referandum yasasına atıfta bulunan Puigdemont, yasada yer alan “Referandumun sonucunda ‘evet’ çıkarsa resmi sonuçlar açıklandıktan 48 saat sonra bağımsızlık ilan edilir” maddesinin uygulanacağını savundu.

İspanya hükümeti ile uzun zamandır hiçbir diyaloglarının olmadığını belirten Puigdemont “Çünkü onlar bu konuyu (bağımsızlık) konuşmak istemiyorlar. Hoşlarına gitsin veya gitmesin Katalonya’da olanlar gerçek. Milyonlarca kişi referandumda oy kullandı. Bu insanlar, geleceklerine karar vermek istiyorlar. Niye insanlar seferber oldu? İspanyol hükümeti başka ne konuşacağımızı sanıyor? Hepimiz samimi olmalıyız. Katalonya’yı konuşmalıyız” ifadelerini kullandı.

Katalonya Yüksek Mahkemesi önünde toplanan binlerce eylemci Madrid hükümetinin ‘yasa dışı’ olduğunu savunduğu bağımsızlık referandumunu destekledikleri için gözaltına alınan 12 Katalan yetkilinin serbest bırakılmasını istedi. Gözaltına alınanlar arasında Katalonya Ekonomi Bakanı Yardımcısı Josep Maria Jove de bulunuyordu.


‘Bağımsızlığı ilan edeceğiz’

Bu arada Puigdemont, 10 Ekim Salı günü yerel parlamentolarında yapılacak genel kurul toplantısında bağımsızlık ilanıyla ilgili bir oylama olup olmayacağına ilişkin ayrıntı vermedi. Bağımsızlık yanlısı sivil girişimlere öncülük eden Katalonya Ulusal Asamblesi (ANC) ise bugün bağımsızlığın ilan edileceğini açıkladı. ANC Başkanı Jordi Sanchez, yaptığı açıklamada, “1 Ekim’de oy kullandık ve referandumu kazandık. Sonuç çok net oldu. Tek bir halkız. 10 Ekim Salı günü bağımsızlığı ilan edeceğiz” dedi. 


Fransa: Bağımsızlığı tanımayacağız

Bu arada Fransa’nın Avrupa İşleri’nden Sorumlu Bakanı Nathalie Loiseau tek taraflı bir bağımsızlık ilanını tanımayacaklarını duyurdu.

CNews televizyonuna açıklama yapan Loiseau “Eğer bir bağımsızlık ilanı olursa, bu tek taraflı olur ve tanınmaz. Katalonya, bir hafta önce bağımsızlık hareketinin organize ettiği oylama ile tanımlanamaz” dedi. Bakan “Bu kriz İspanya siyasetinin tüm düzeylerinde yapılacak diyalog yoluyla çözülmeli” ifadelerini kullandı. 

BARCELONA328

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA