Hayatımızı PKK’yle ördük

“Çok zorlu bir hayat yaşadık ama asla vazgeçmedik” diyen 60 yaşındaki Ayşe Marangoz, Kürdistan Özgürlük Mücadelesi’nde yitirdiği kızı YJA-STAR gerillası Miyaser Marangoz’un (Berçem Amed) umutlarıyla yaşıyor.

10 Ekim 2017 Salı | Kadın

HÜSEYİN HAZAR / GİESSEN


Amed’in Çermûg (Çermik) ilçesinin Muskan köyünde doğan Ayşe Marangoz, 1993 yılında Türk devletinin Kürdistan’daki suç çetesi JİTEM’in saldırılarından korunmak için önce Adana’ya göç eder, ardından ailesi ile birlikte Almanya’ya sığınır. 

Almanya’nın Giessen kentinde yaşayan Ayşe Marangoz, Şehit Aileleri Komisyonu üyesi olarak bölgede yapılan eylemlerin ön saflarında yerini alır. Marangoz, PKK’nin kuruluşundan bu yana Kürdistan ve Almanya’da verdikleri mücadeleyle devlet zulmünün üstesinden geldiklerini anlattı.


‘Asla boyun eğmedik’

Marangoz ilk yılları, “PKK, ilk kuruluş yıllarında kimsenin bilmediği bir gruptu. Ailece PKK’nin var oluşundan beri içindeyiz, adeta hayatımızı PKK’yle ördük. Daha o zamanlar amcamın oğlu Ahmet, askerden dönerken devletin silahı ile beraber PKK’ye katıldı. Bunun üzerine Türk devletinin baskınlarına, fiziki-sözlü saldırılarına maruz kaldık. Çok zorlu bir hayat yaşadık ama asla boyun eğmedik. Zulüm sonsuza kadar da sürse boyun eğmeyiz” diye anlattı. 


‘O günden beri Mustafa’nın arkasındayız’

Marangoz 1976 yılında PKK’yle tanışmasını şu anısıyla anlattı: “Diğer amcamın oğlu Mustafa Marangoz’un bir ay ortadan kaybolması üzerine kızkardeşine nerede olduğunu sordum. Bana Mustafa’nın Batman’a, Mazlum Doğan’ın yanına eğitime gittiğini söyledi. Ben de ‘ne eğitimi? Mazlum Doğan kimdir?’ diye sordum. Mustafa eve döndüğünde kendisine de bu soruları sordum. ‘Biz PKK’yle Kürdistan’ı kuracağız’ dedi. Bunun üzerine ‘Eğer Kürdistan’ı kuracaksanız biz de üzerimize düşen görevi yapmaya hazırız’ dedim. O günden bu yana Mustafa’nın arkasındayız. Mustafa, 1981’de Filistin Direnişi sırasında 11 arkadaşıyla birlikte şehit düştü.” 


‘Her Sara’ya baktığımda…’

Mustafa’nın bir gün PKK’li Sakine Cansız, Hayri Durmuş’un da olduğu kadroları evlerinde misafir ettiğini söyleyen Marangoz, “O günü hayatım boyunca unutmayacağım. Kürdistan geleceği üzerine sohbet etmiştik. Bu militan kadroların her biri Kürdistan’dır benim nazarımda. Sara’yı en son Almanya’da gördüm. Her Sara’ya baktığımda o günleri yad ederdim” diye konuştu.


‘Kızım gittiğinde hayırlı olsun dedim’

Ayşe Marangoz şehadetiyle gurur duyduğu kızı Berçem’in Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik uluslararası komploya tepki gösterip PKK’ye katıldığını ifade etti. Kendisine haber vermeden katılan kızı Berçem için oturup ağladığını, ancak eşinin ‘Hem canımla kanımla seninleyim ey Serok diyorsun, ama kızın katılınca da ağlıyorsun’ sözleri üzerine hak verdiğini anlatarak, birkaç ay sonra ziyaretine gelen kızını ‘Hayırlı olsun’ dilekleriyle karşıladığını da anlattı. 

Anne Marangoz kızı için, “Berçem çok güleryüzlü biriydi. Arkadaşları tarafından çok seviliyordu. Ailesine çok düşkündü. Gittiği zaman kız kardeşine ‘Ailenin değerini hep bil’ diye öğüt vermiş. Bana ise ‘Gerillanın tüm zorluklarını biliyorum. Hepsinin üstünden geleceğim. Başın dik olsun’ demişti. Kızımın şehadetine çok üzüldüm ama gururluyum” ifadelerini kullandı. 


‘Özel tim 7 yaşında başına silah dayadı’ 

Berçem’e ilişkin bir anekdotu da paylaşan anne Marangoz, “Özel timler bir gün eve baskına geldiklerinde Berçem daha 7 yaşında küçük bir çocuktu. Bir odada uyuyordu. Bir özel tim onun yanına giderek başına silahını doğrulttu. Onlarla birlikte baskına gelen bir korucu ‘Neden yapıyorsun, o daha bir çocuk’ deyip onu engelledi. Bunun üzerine ’Bu ailenin hepsi PKK’li. Büyürse o da öyle olacak‘ dedi.  


‘Artık kimse topraklarımızı kirletmesin’

Son olarak Kürt halkının ulusal değerleri etrafında kenetlemesini isteyen Marangoz, “Önderimizin özgürlüğü bizim özgürlüğümüzdür. Eğer bir halk olmuşsak bu Öcalan sayesindedir. Onun şahsında zindanlarda esir tutulan bütün siyasetçilerimize sahip çıkmalıyız. Erdoğan zihniyetini Kürdistan’dan atma zamanıdır. Artık hiç kimsenin topraklarımızı kirletmesine göz yumayalım” diye çağrı yaptı.  


1078

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA