O tüm halklar için umut

İtalyan ressam Riccardo Fortuna çizdiği resimle 9 Ekim komplosuna tepki göstererek, “Öcalan Kürdistan’ın güneşi, tüm halklar için bir umut” dedi.

10 Ekim 2017 Salı | Toplum-Yaşam

İtalyan ressam Riccardo Fortuna çizdiği resimle 9 Ekim komplosuna tepki göstererek, “Öcalan Kürdistan’ın güneşi, tüm halklar için bir umut” dedi. 

Roma Güzel Sanatlar Akademisi mezunu olan ve 2007 yılından bu yana okullarda resim dersi veren Romalı ressam Fortuna, çizdiği resimle Öcalan’ın sadece Kürtler değil, tüm dünya halkları için önemli bir aktör olduğuna dikkat çekiyor. 9 Ekim komplosu sonrası Öcalan’ın Roma’ya gelmesi sırasında Kürtlerle tanıştığını belirten ressam Fortuna, “O zamanki tüm eylemlere katılarak desteklemiştim. Ülkemden çıkarılması ardından yaşadığım hayalkırıklığı ve acıyı anlatamam. Kendi alanımda karikatür ve resimlerimle desteğimi sürdürmeye çalıştım” dedi. 

Son yıllarda Kürt halkının ortaya koyduğu modelin, evrensel değerler çerçevesindeki gücünü gördükçe mücadeleye daha da bağlandığını ifade eden Fortuna, şunları dile getirdi: “Halklar için çok önemli değerler olduğuna inandım. Ortaya konulan modelin çok ileri düzeyde bir gelişmişlik düzeyi olduğunu, yaşanan onca acıya rağmen ümitlerini yitirmeden hayallerini yaşamsallaştırmaları; adalet, özgürlük ve insanlık için yürütülen mücadelenin çok önemli olduğu inancındayım. Bu çizimimde bu umudu yansıtmak istedim. Zorlu, acı dolu mücadeleye, bedellere rağmen Kürt halkının tüm halklar için bir umut olduğunu anlatmak istedim.”

 Kürdistan’ın Güneş’i

 Zeytin ağacı barışın sembolü benim için. Barışın oluşabileceği tek toprak ise bilinçli, güçlü ve herkesimin ortak paylaşıp yaşabileceği bir topraktır. Bunun için halklar mutlu, heyecanlı, umutla ve renkleriyle katılıyorlar. Bu halkın ruhunun esas toprak olduğu inancındayım. Gökkuşağı ortak oluşturulan farklılıkların oluşturduğu değerleri temsil ediyor. Ama her şey güneşin enerjisiyle yaşamsallaşıyor, geleceği temsil ediyor. Kürdistan’ın Güneş’i, sonu gelmeyen bir şiiri, yani Öcalan’ı temsil ediyor... Geleceğin ışığı ile Öcalan’a özgürlüğün şart olduğunu yansıtmak istedim. Çünkü Öcalan Kürt halkının ve halkların özgürlüğü anlamına geliyor.” 

Y.ÖZGÜR POLİTİKA/ROMA221

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA