‘Dışarıdan İçeri-İçeriden dışarı’ Paris’te

”Dışarıdan İçeri-İçeriden Dışarı ‘Fotoğraf Köprüsü’” sergisi 9 Ekim tarihinden itibaren Paris’te sergilenecek.

09 Ekim 2017 Pazartesi | Kültür-Sanat

SELMA AKKAYA / PARİS


”Dışarıdan İçeri-İçeriden Dışarı ‘Fotoğraf Köprüsü’” sergisi 9 Ekim tarihinden itibaren Paris’te sergilenecek. 9 Ekim 2017 Çarşamba Saat 15.00’te Paris 8 Üniversitesi’nde açılışı gerçekleşecek sergi ‘Redfotoğraf’ grubu ve ‘Görülmüştür’ ekibi tarafından düzenlenirken, Kürdistan Öğrenciler Birliği (YXK) öncülüğünde gerçekleştiriliyor. Sergi 12 Ekim tarihine kadar görülebilir. 

‘Redfotoğraf’ grubu ve ‘Görülmüştür’ ekibi , “Politik Tutsaklarla dayanışma” amacıyla örülen bu proje için; 26 ayrı hapishaneden 55 Tutsak belirliyor. Ardından 55 fotoğrafçının seçtiği fotoğraflar tutsaklara yorumlamaları için yollanıyor.  Proje hazırlık aşamasına dair; ”Bu süreçte önümüze birçok engel çıktı. Zira 2015 yılının özellikle son aylarında hapishanelerde ‘Savaş konsepti’ uygulanmaya başlanmıştı. Tutsaklara uygulanan keyfi mektup ve iletişim cezaları çoğalırken bazı mektuplarımız da kayboldu. Yanıt vermeyen, mektuplarımızı alamayan tutsaklara tekrar tekrar yazdık. Geç de olsa gelen yanıtlar, betimlemeler birbirinden güzel ve derinlikliydi. Sonuçta 2015’te başladığımız çalışmayı binbir zorluğun üstesinden gelerek, uzun zaman ve emek sonucu ancak 2016’da tamamlayabildik.” diyen ekip ‘Fotoğraf Köprüsü’ adını verdiği sergiyi şimdi Avrupa’nın birçok kentinde izleyiciyle buluşturup tutsakların sesi oluyor.  


Amaçları?

Sergi daha önce Diyarbakır’dan Adana’ya, İstanbul’dan Batman’a kadar birçok kentte açıldı ve yoğun ilgi gördü. Ancak 15 Temmuz darbe girişiminden sonra uygulamaya konan OHAL nedeniyle Türkiye’de diğer kentlere ulaşmasını engellendi.  

Redfotoğraf grubu ve Görülmüştür Ekibi; ”İşte bu koşullarda 55 Tutsak ile 55 Fotoğrafçıyı buluşturduğumuz bu sergi ayrı bir önem kazandı. Aşağıda okuyabileceğiniz sergideki amacımız yeniden güncellendi:

a) Tutsaklarla birlikte kolektif bir fotoğraf projesi gerçekleştirmek

b) Dışarıda olan bizlerin, tutsaklarla iletişim halinde olmalarını sağlamak

c) Yaratıcı olmanın yalnızca zanaat olmadığını, düşüncenin soyutlama aracı olarak nasıl kullanılabileceğini göstermek

d) İçerinin sesini fotoğrafların diliyle dışarıdaki insanlara göstermek

e) 2017 Yılı itibariyle hapishanelerde sayıları her geçen gün artan 200 binden fazla tutuklu ve hükümlünün varlığını dışarıdakilere yeniden anımsatmak.

f) İzleyicinin–okuyucunun “Sizin hâlâ bir mektup arkadaşınız yok mu? Ama onlar sizin için hapisteler, unuttunuz mu?” Sloganında ifadesini bulan kampanyamıza destek olmasını sağlamak” şeklinde çalışmalarının amacını özetleyip aynı zamanda herkesin tutsaklar için bir şeyler yapabileceğini hatırlatıyor. 


470

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA