Mam Celal

Zeki AKIL

07 Ekim 2017 Cumartesi | Forum

Mam Celal uzun ve meşakkatli bir yaşam macerasını sonlandırdı. Ölüm haberi kamuoyuna açıklandıktan sonra tüm Kürdistan’da anma hazırlıkları başladı ve yas ilan edildi. Halkın bu yaklaşımı Kürdistan’da yeni bir durumu ifade etmektedir. Bundan çıkarılacak büyük dersler ve getirdiği büyük sorumluluklar var.

Dört parça Kürdistan’da ortak duygu ve düşünceler, ulusal değerler etrafında birleşmenin ilk örneği Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın Türkiye’ye teslim edilmesi sırasında yaşanmıştı. Yakın tarihte yaşanan bu olaylar Kürdistan halkının kafalarında sömürgecilerin çizdiği sınırları yıktığının en iyi göstergeleri oldu. İlk defa dört parça ulusal çapta hareket ediyor ve ortaklaşıyor. Bu olaylar dışında da tüm parçalarda etkilenmeler ve duyarlılıklar yaratan gelişmeler olmuştu. Bu açıdan kimse Kürt halkı birliğe hazır değil diyemez. Bu ağzı kullananların Kürt halkının düşmanları olduğu açıktır.

Mam Celal ölümüyle de Kürt halkının birliğine maya çalmayı başardı. Ölümü de bu anlamda küçümsenemez bir katkı sundu. Bu sonuç gösteriyor ki, Kürt halkı hem siyasi hem de demokratik bir kültür edinmede ciddi bir mesafe almış. Birliğe hazır olmayanın halk değil çıkarlarını önde tutan bazı partiler olduğu daha iyi anlaşılıyor.

Celal Talabani (Mam Celal), Ortadoğu gibi siyasi iklimin sert ve Kürdistan gibi siyasetin ateşten gömlek olduğu bir coğrafyada uzun yıllar ayakta kalmayı başardı. Kürdistan ulusal kurtuluş mücadelesinde fırtınalı yıllar geçirdi. Düşmeler kalkmalar, yıkımlar ve sürgünlerle geçen uzun bir ömür. Halka ve ülkeye bağlılığı bu zorlukları göğüslemesinin temel gücüydü. Sağlam bağlılıklar ve inanç olmazsa bir ömrü böyle geçirmek herkesin harcı değildir.

Kürdistan halkı da bunu anlayacak ve karşılığını verebilecek bir olgunluğa kavuştuğunu gösterdi. Kendisine hizmet edenleri unutmadığını ne kadar vefalı bir halk olduğunu ortaya koydu. Bazı çevreler Mam Celal dört parçada örgütlenmedi, halk içinde çalışmadı diyebilir. Ayrıca son üç yıldır tedavi görüyordu, sağlık sorunları nedeniyle önde görünmüyordu. Buna rağmen bu kadar sevilmesi ve kabul görmesi nasıl olabilir diye, düşünebilirler. Daha önce söyledik. Bu halk birliğe büyük özlem duyuyor. Kendisine hizmet edenleri hak ettiğinden daha fazla bağrına basar ve değer verir.

Mam Celal’in siyasi çizgisi ve icra tarzı eleştirilebilir. Birçok çevreyle zaman zaman inişli çıkışlı ilişkileri oldu. Ancak Mam Celal her zaman ilişkilere kapılarını açık tuttu. Bölge halklarıyla bağlarını zayıflatmadı. Bölge kültürüyle yoğrulmuştu. Bu kültüre ve tarihe sadık kaldı. Kim nasıl eleştirirse eleştirsin ama kimse onun tipik bir Ortadoğulu politikacı olduğunu söyleyemez. 

Mam Celal Önder Apo’yla hep özel bir ilişki içinde oldu. PKK’yle aralarında zaman zaman sorunlar olsa da o hep Kuzeyi yani Kürdistan’ın büyük parçasını gözetti. Yaşça önder Apo’dan büyük, siyasi hayatta daha eski olsa da hep saygılı ve kardeşçe yaklaştı. Bu açıdan önder Apo kendisine hep selam gönderdi ve barış, halkın birliği için rolünü oynamasını öneriyordu. Güney Kürdistan eksenli politika yürütüp örgütlense de dört parçayı gözeten bir bakışı da hep korudu. Bu açıdan önder Apo’nun oynadığı rolün farkındaydı ve ona hep büyük bir değer biçti. Aralarında kopmaz bir bağ ve ilişki oluştu.

Irak’ta barışın tesisi ve ağır krizin aşılması için en kritik zamanlarda birleştirici bir rol oynadı. Irak cumhurbaşkanlığını yaparak Arap ve Kürt halklarının birliğini perçinlemeyi ve Kürtlerin kazanımlarını kalıcılaştırmayı hedefledi. 

Kürdistan yine ağır bir saldırı ve kuşatma altında. Bunun öncülüğünü yine Türkiye ve Erdoğan yapıyor. Böyle bir zamanda Mam Celal gibi önderlere daha fazla ihtiyaç var. Ancak o yaşamasa da uzun mücadele ardından bıraktığı mirasla Kürt halkını birleştirmeye ve birbirlerine yakınlaştırmaya devam ediyor. Bugün Kürt halkının Mam Celal anısına demokratik esaslarda ulusal birlik için daha fazla mücadele etmesi gerekiyor.  


184

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA