Bir otobüs dolusu PÖH öldürüldü

Gerillalar, Bazîd-Gürbulak arasındaki uluslararası yolda Polis Özel Harekat (PÖH) elemanı ve rütbeli polislerin olduğu bir otobüsü imha etti; 15 PÖH elemanı öldürüldü, 20’si ise yaralandı.

07 Ekim 2017 Cumartesi | Haber

Türk ordusunun imha operasyonlarına eylemlerle yanıt veren gerillalar, 1 yüzbaşı, 15 ‘i PÖH elemanı 24 asker/polisi öldürdü, 1 işbirlikçiyi de cezalandırdı.

HPG Basın İrtibat Merkezi (BİM) tarafından yapılan yazılı açıklamada, eylem ve operasyonlarla ilgili şu bilgiler verildi:


Yüzbaşı öldürüldü,gelenler de vuruldu

* Türk ordusu, Şırnak ile Cizre ilçesi arasında yeni yapılan güvenlik yolunun güvenliğini sağlamak amacıyla Cizre’ye bağlı Şaxê ile İkizce köyleri arasında iki yeni karakol yapıyor. Gerillalar, Şehit Serdem ve Şehit Nudem Devrimci Hamlesi kapsamında 1 Ekim günü saat 18.00 sıralarında Şaxê ile Qesrike arasında yapılan karakola ve karakol güvenliğini sağlamaya çalışan askerlere yönelik bir eylem düzenledi. Askerlerin ve karakolun yoğun ateş altına alınıp etkili bir şekilde vurulduğu bu eylemde 1’i yüzbaşı olmak üzere 4 asker öldürüldü ve çok sayıda asker ise yaralandı.

* Eylemin ardından işgalci Türk ordusu İHA’ların desteğinde alanda bir operasyon başlattı. Kobra tipi taarruz helikopterleri ile alanı yoğun bir şekilde bombalayan işgalci güçler, saat 19.00 ile 20.00 arasında Şaxê köyü yakınlarındaki Dertê tepesine Skorksy tipi helikopterlerle indirmeler yaptı. İşgalci güçler tanklarla Şaxê köyüne girip burada konuşlandı.

* Gerillalar, 2 Ekim günü Dertê tepesindeki düşman birliklerini hedef aldı. Bu eylemdeki ölü ve yaralı asker sayısı tespit edilemedi. Bu eylemin ardından işgalci güçler, Girê Nisk ve çevresine Skorsky tipi helikopterlere indirmeler yaptı. 

* Gerillalar, 3 Ekim günü Şaxê köyü yakınlarındaki operasyonun bir birliğine eylem düzenledi; 1 asker öldürüldü.

* 3 ve 4 Ekim günleri arasında işgalci Türk ordusu alanı obüs ve havanlarla yoğun bir şekilde bombaladı, Şaxê köyü çevresini de ateşe verdi. Operasyon güçleri, 4 Ekim günü saat 23.00 sıralarında alandan geri çekildi.


PÖH elemanları otobüsten çıkamadı

* Şehit Mahir, Şehit Eylem ve Şehit Argeş Devrimci Hamlesi kapsamında, 5 Ekim günü saat 17.45’te Ağrı’nın Bazîd (Doğubeyazıt) ilçesi ile Gürbulak mıntıkası arasında çok sayıda Polis Özel Harekat (PÖH) elemanı ve rütbeli polislerin olduğu bir otobüse yönelikilçe girişinde uluslararası yol üzerinde bir eylem gerçekleştirildi. Otobüs imha edildi; 15 PÖH elemanı öldürüldü, 20’si ise yaralandı.


Şehit Bager’de 3 mevzi 3 asker

* Şehit Bedran Gundikremo ve Şehit Nalin Muş Devrimci Hamlesi kapsamında, 5 Ekim günü saat 13.10’da Hakkari’nin Çelê (Çukruca) ilçesine bağlı Koordine tepesi yakınlarında bulunan Şehit Bager tepesindeki Türk birliğine yönelik eylem yapıldı. Mevzilerin etkili bir şekilde vurulduğu bu eylemde biri ağır silah mevzisi olmak üzere 3 mevzi imha edildi; 3 asker de öldürüldü.

* 4 Ekim günü ise hamle kapsamında yine Çelê’ye bağlı Çeperê Şêxa mıntıkasındaki Türk askerlerine yönelik bir eylem düzenledi. Eylemde hedeflenen Türk birliğinden 1 asker öldürüldü. Eylem ardından işgalci güçler alanı obüs ve havan toplarıyla bombaladı.


Adaklı’daki operasyon

* Türk ordusu 1 Ekim günü Bingöl’ün Adaklı ilçesine bağlı Karar alanında bir operasyon başlattı. Operasyonda alanı obüs ve havan toplarıyla bombalayan işgalci Türk ordusu, 4 Ekim günü kısmi olarak alandan geri çekildi. Alanda gizli birliklerin hareketliliği devam ediyor.


İşbirlikçi Müslüm cezalandırıldı

* Hakkari’nin Gever (Yüksekova) ilçesine bağlı Wargenima karakolu tepesini ve güvenlik yolunu yapan Müslüm Erdal adındaki işbirlikçi, uyarılara rağmen güvenlik yollarını ve karakol yapımlarına taşeronluk yapmaya devam ettiği için 5 Ekim günü saat 10.00’da Gever’e bağlı Zınya Sêvê mıntıkasında  cezalandırıldı.


Türk hava saldırıları

* Türk savaş uçakları, 5 Ekim günü Medya Savunma Alanları’na bağlı Xakurke’nin Ermuş mıntıkasını, Kandil’in Bedran vadisini bombaladı. ANF/BEHDİNAN


4 gerillanın kimliği açıklandı

HPG BİM, 30 Eylül günü Amed’in Lice ilçesi kırsalından şehit düşen 4 gerillanın kimlik bilgilerini açıkladı. 

Buna göre; Amed Eyaleti yürütmesinde yer alan Gülnaz Ege (Nuran Er / Bursa), Sarya Amed (Sevim Solmuş / Amed), Tolhıldan Derwiş (Müjdat Taşdemir) ve Çawre Amed (Sarya Opçin / Amed) şehit düştü.

Açıklamada, Nuran Er ile ilgili şu bilgiler paylaşıldı: ”1973’te Bursa’da Türk bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. 1992’te Kürt özgürlük mücadelesi ile tanışıp gençlik örgütümüz olan YCK’de aktif olarak çalışan Gülnaz yoldaş, 1994’te Kürdistan Özgürlük Mücadelesine katılmıştı. Kaldığı tüm alanlarda bir çok görev ve sorumluluk üslenmiş. Botan, Medya Savunma Alanları ve Amed’in birçok bölgesinde bulunup 2015’ten itibaren Amed Eyaleti yürütmesinde Türk devletinin topyekun imha saldırılarına karşı en aktif bir şekilde mücadele etmiştir.” 

BİM’in Sarya Amed (Sevim Solmuş) ile ilgili verdiği bilgiler ise şöyle: ”1983’te Amed’de dünyaya gelmiştir. 1999’da Rêber Apo’yu hedefleyen komploya karşı mücadele etmek amacıyla gerilla saflarına katılmıştır. Amed, Garzan, Kelareş ve Medya Savunma Alanları’nda aktif bir şekilde gerillacılık yapmıştır. En son gittiği Amed Eyaleti’nde tabur komutanlığı düzeyinde görev ve sorumluluk alan Sarya arkadaşımız, doğduğu topraklarda nefesinin son anına kadar idealleri için savaşmıştır.” 


2615

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA