Interpol istismarı AB'nin gündeminde

Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu'nda Türkiye'nin Interpol'ü, muhaliflerin sesini kesmek için istismar ettiği vurgulandı. Oturumdaki konuşmalarda, Interpol'ün "kırmızı bülten" prosedürünü tekrar gözden geçirmesi istendi.

06 Ekim 2017 Cuma | Dünya

Türkiye'nin Interpol'ün 'kırmızı bülten' ile muhalifleri susturma aracı olarak kullanması AB gündemine girdi. Birlik üyesi ülkelerin kırmızı bülten prosedürünün gözden geçirilmesi için Interpol nezdinde harekete geçmesi bekleniyor. 

Deutsche Welle'nin haberine göre Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu'nda yapılan oturumda konuşmacılar, Türkiye'nin Interpol kırmızı bültenlerini bir istismar aracı olarak kullandığını belirtti. 

AB Dönem Başkanlığı adına söz alan Estonya AB İşleri Yardımcı Bakanı Matti Maasikas, AB olarak Interpol'den kırmızı bülten uygulamasını gözden geçirmesini isteyeceklerini söyledi. Konunun birlik devletleri arasında tartışılmaya başlandığını belirten Estonyalı Bakan, Interpol kırmızı bültenlerinin suçluların iadesi için kullanılamayacağını, iade kararlarının yargı denetimi ve sürecine bağlı olduğunu hatırlattı.


Sorumluluk Interpol'e ait

Adalet, Tüketiciler ve Cinsiyet Eşitliğinden Sorumlu Komiser Vera Jourova ise, Interpol kırmızı bültenlerinin bazı ülkeler tarafından siyasi amaçla kullanıldığını belirtti. Jurova, bu durumun kaygı verici olduğuna dikkatleri çekti. Jurova, bu durumun "şahıslar üzerinde ciddi etkileri olabileceğini" vurguladı.

Interpol üyesi olmayan AB'nin alınacak önlemler konusunda yetkili olmadığını belirten Jourova, Interpol sisteminin suistimal edilmesi halinde bu gibi durumlara karşı önlem alma sorumluluğunun Interpol'e ait olduğunu söyledi.


Türkiye, Rusya ve Çin suistimalci

Genel Kurul'daki oturumda söz alan parlamenterlerin çoğu Türkiye, Rusya, İran ve Çin gibi ülkelerin Interpol kırmızı bültenini "siyasi muhalifleri susturmak amacıyla" kullanıp, "suistimal ettiklerini" savundu.

AP'nin konu hakkında oturum düzenleme kararı, Ankara'nın Türkiye kökenli İsveçli gazeteci Hamza Yalçın ve Türkiye kökenli Alman yazar Doğan Akhanlı için çıkarttığı kırmızı bültenler sonrasında alınmıştı. 

Yalçın ve Akhanlı İspanya'da polis tarafından geçici olarak gözaltına alınmışlardı. Nisan ayında ise Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Interpol bültenlerinin istismarına ilişkin kaygıların ciddi boyutlarda olduğunu dile getirerek bir karar almıştı. 

Bu kararda Avrupa Konseyi üyesi devletlerden "Kırmızı bültenin suistimal edildiğine dair kaygı olması halinde bu bültenler temelinde tutuklamada bulunmamaları" istenmişti.

Türkiye’nin de 18 parlamenterle temsil edildiği AKPM’nin kararında kırmızı bültenlerin “sadece ciddi gerekçe mevcut olduğunda çıkarılması” yönünde iç düzenlemeye gitmesi için Interpol’e çağrıda bulunulmuştu.

AP'de Çarşamba gecesi düzenlenen oturumda ise AKPM tarafından Interpol kırmızı bülteni konusunda geçen Nisan ayında alınan karara da atıfta bulunuldu. 


Kırmızı bülten nedir?

Interpol'ün, üye devletleri 'suç, suçlu ve tehditler' karşısında bilgilendirdiği ve gerektiği zaman yakalama emri talebi ilettiği 8 ayrı bülten tipi bulunuyor. Yedisi renklerle ifade edilen bültenlerden en bilineni kırmızı bülten. 

Kırmızı bülten, bir yargı organı veya bir uluslararası mahkeme tarafından iadesi için aranan şahısların yerlerinin belirlenip yakalanmaları için çıkarılıyor. Interpol’ün kırmızı bülten sayısı son yıllarda hızla artıyor. 

2014 yılında 10 bin 718 olan kırmızı bülten sayısı 2016’da 12 bini geçti.  


HABER MERKEZİ972

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA