Rojava Devrimi’nin simgesi KOBANÊ

Kobanê, Rojava Devrimi için bir sembol ve kahramanlık destanı yazılan bir şehrimiz. Rojava Devrimi benim için Kobanê’de başladı ve bu devrimin şehri için en iyi şekilde yeni bir hayat kurmak istiyoruz.

26 Ağustos 2017 Cumartesi | Dizi

EYYUP KURT / TOKYO 

”Dünya Barışı İçin Belediyeler Birliği’nin Japonya/Nagasaki’de düzenlediği uluslarası konferansa davet edilen Kobanê Belediye Eşbaşkanı Mustafa Abdi ile Kobanê’nin, DAİŞ’ten kurtarıldıktan sonra yeniden yapılanması üzerine konuştuk. Abdi, savaştan yeni çıkmış bir şehirde yaşamı yeniden kurmak adına, halkın gıda ihtiyacından, sağlık ihtiyacına; ekolojiden, eğitime her alanda yeniden yapılanmayı hedeflediklerini belirtti.  

“Rojava Devrimi benim için Kobanê’de başladı ve bu devrimin şehri için en iyi şekilde yeni bir hayat kurmak istiyoruz” diyen Abdi yapılanma projesinin ayrıntılarına ilişkin sorularımızı yanıtladı. 


Kobanê’nin yeniden yapılanması adına ilk iş olarak neler yaptınız?

Kobanê’ye DAİŞ’ten kurtardıktan hemen sonra Kobanê’de yaşayan insanlarımızla bir araya geldik, komisyonlar ve komitelerimizi oluşturduk. Yeni yaşamı, nasıl kuracağımız ile ilgili birçok toplantı yaptık. Tabi ki ilk önce şehitlerimiz için anma törenleri gerçekleştirdik. 

Oluşturduğumuz sistemde altı farklı komite oluşturduk. İlk önce “Zarar Tespit Komisyonu”nu oluşturduk. Ardından eğitim, sağlık ve sosyal alanlarda çalışacak komisyonlarımızı oluşturduk. Bu komitelerin her biri kendi alanlarında, şehirde oluşan zararları değerlendirip, nasıl yeniden inşaa edeceklerini planladılar. 

Belediyemizin oluşturduğu komitelerin ilk işi, gerçekten çok zordu. Aldığımız ilk karar, yıkılmış binaların ve hala şehrin yıkıntılarında bulunan DAİŞ’in cenazelerini defnetmek ve yıkılan binaları şehirden temizlemekti.


Bu yapılanma çalışmaları için yardım eden kurum veya kuruluşlar var mı?

Kobanê’nin alt ve üst yapısı mahvolmuştu. Yollarımız, alt yapı, elektrik, birçok alanda yardıma ihtiyacımız vardı. Biz de Kanton yönetiminden yardım talep ettik. 

Fakat öncelikle belirtmek isterim ki, gerçekten Kuzey Kürdistan halkı, bizim için umut oldu. Kuzey Kürdistan, resmen Kobanê için seferberlik ilan etmişçesine yardımda bulundu. Halkımıza gerçekten teşekkür ediyorum. Halk, iş makineleri, mühendislik, gıda, ilaç vb. her türlü alanda yardım gönderdi. Kuzey Kürdistan, bu yardımları düzenli ve planlı bir şekilde yürüttü. 


Mutlaka bu çalışmaların zor yanları vardır, bize biraz bu zorluklardan bahseder misiniz?

Savaştan yeni çıkmış bir şehirde yaşamı yeniden oluşturmak elbette kolay olmuyor. İlk önce halkın gıda ihtiyacını karşılamak için ekmek fırınları oluşturduk, gıda konusunda bize yapılan yardımların hepsi Kuzey Kürdistan’dan geldi. Öncelikle, işimiz temel yaşam ihtiyaçlarını gidermek oldu. 

Eğitim alanında komitemizin çalışmaları sonucunda, DAİŞ’ten önce şehrimizde 19 okul vardı ve hepsi yıkılmıştı. Eğitim komitemiz, eğitim alanında gerekli olan ihtiyaçları belirledi. Eğitim araç gereçlerinden okul binalarına kadar ihtiyaç listesi hazırlandı. Belirlenen ihtiyaçlar çerçevesinde, ilk önce üç okul inşaat ettik. Şimdi ise, 9 okulumuz öğrencilerimize hizmet veriyor. Eğitim komitemize kayıtlı on bine yakın öğrencimiz şu anda eğitim görüyor.

DAİŞ saldırısından önce Kobanê’de dört hastane bulunuyordu. Ama savaş döneminde iki tanesi tamamen yıkıldı. Kalan ikisi ise zarar görmüştü. İlk önce bir tanesini tamir ettik, sonra ikincisini faaliyete geçirdik. Üçüncü hastanemiz de Heyva Sor a Kurdistanê tarafından inşa edildi. 

Hastanelerimizin birçok eksikliği bulunuyor. En başta, sinir hastalıkları ve kalp damar ameliyatları için araç-gereç ve insan kaynağı eksiğimiz bulunuyor. Psikolojik travmaların savaş sonrası oluşması doğal olmasına karşı halka bu konuda hizmet edecek profesyonel psikologlarımız bulunmuyor.


İnşa çalışmalarına ilişkin neler yaptınız?

Savaşta yolların neredeyse tamamı yıkıldı. Biz yeni yollar için plan ve projelerimizi oluşturduk. Yollarımızın tamamı neredeyse bitmek üzere. Birçok yolun asfaltlama çalışmaları devam ediyor. Şehir içi ve şehirler arası ulaşım konusunda büyük oranda sorunları çözdük, şimdilik sorun görünmüyor. İlerleyen zamanlarda şehre daha çok insanın gelmesini de göz önünde bulundurursak ihtiyaçlarımızı yeniden belirleyip bu konuda da çalışacağız.


Yapılanma projesinde yetersiz kalan, eksik gördüğünüz şeyler var mı?

Elbette birçok eksiğimiz bulunuyor ve bu çocuklarımız için özel bir eğitim kurumu oluşturmak istiyoruz. Psikolojik destek alabilecekleri, yatılı kalabilecekleri ve eğitimlerine devam edecekleri özel bir okul yapmak istiyoruz. Fakat bu konuda yeterli imkanlarımız bulunmuyor. Ben gazeteniz üzerinden yurtsever halkımızdan bu konuda bize yardımcı olmalarını istiyorum.

Savaşta şehit düşen insanlarımızın yakınları ve aileleri için yardım oluşturmak adına bir kurum oluşturduk. Halkın yardımı ile şehir yakınları ve ailelerine elimizden geldiğince yardımcı oluyoruz. Birçok ihtiyacını karşılıyoruz. En önemlisi kimsesiz kalmış çocuklarımız için gelecekleri ve hayatlarını tekrardan kurmaları için kurumumuz yardımcı oluyor. 


İleriye dönük projeleriniz var mı?

İleriye yönelik en önemli projemiz, yeni bir Kobanê projemiz. Bu projeye başladık, yeni bir şehir kuruyoruz ama sadece bina inşa etmek anlamında söylemiyorum. Bu şehir bizim paradigmamıza göre yapılacak. Tamamen ekolojik olarak planlıyoruz. Her alanda insanlarımızın mutluluğuna göre düzenlenecek; her alanda insanlarımızın yaşamlarını kolaylaştıracak ve örnek bir şehir olarak inşa edeceğiz.

İleriye yönelik projelerimizden biri de Kobanê’ye büyük bir merkezi üniversite kurmayı düşünüyoruz. Rejim üniversiteleri ile ilişkimiz yok. Kurulacak bu üniversiteyi her alanda eğitim verebilecek ve Rojava için merkezi bir üniversite olacak şekilde planlıyoruz. Eğitim kurumları için uygun alanlar belirledik ve buna yönelik çalışmalarımıza bir kaç yıl içinde başlayacağımızı umuyorum. Yapılacak yardımlarla bu projeler çoğalabilir ve hem Kobanê hem Rojava büyük eksikliklerden kurtulmuş olur. Eğer yakın zaman içinde insanlarımızın ihtiyaçlarını hızlı ve doğru şekilde karşılayamazsak daha fazla göç meydana gelebilir. Biz istiyoruz ki insanlarımız kendi şehirlerinde, köylerinde bütünüyle ihtiyaçları karşılanmış şekilde yaşasın.


Bir de müze çalışmanız var sanırım, biraz ayrıntılarından bahseder misiniz?  

Savaş sonrası yıkılan Kobanê’nin bir bölümünü, Kobanê’nin karanlığa karşı direnişinin her daim hatırlanması için müze alanı olarak planladık. Savaşın en yıkıcı olduğu alanı, olduğu gibi müze haline getiriyoruz. Kobanê mücadelesi birçok zorluğa rağmen kazanıldı ve biz bu mücadeleyi gelecek nesillerin her zaman hatırlamasını istiyoruz. Müze alanını gezecek insanlar, resimler ve videolarla, buradaki savaş ve mücadele ile ilgili herşeyi öğrenecek. Müzenin hemen yanında seminer ve konferans gibi etkinlikler için, bir bina yapmayı düşünüyoruz. 

 

Merkezi Japonya’da bulunan ‘Dünya Barışı İçin Belediyeler Birliği’ne resmi üye olarak seçildiniz. Biraz bu gelişmeden bahseder misiniz? 

72 yıl önce Japonya’nın Nagasaki ve Hiroshima kentlerine atılan bombalarla ölen insanların anısına yapılan ve dünya belediyelerini barış temelinde bir araya getiren bir konferansa davet edildik. Japonya’da yaşayan arkadaşlarımız bu konuda birçok diplomatik çalışma ile bize yardımcı oldu. Bizim için bu tür etkinliklere katılım ve birliklere üyelik son derece önemlidir. Şehrimizin adının Uzak Asya’da anılması gerçekten bizi mutlu eden bir durum. Konferansta barış için neler yapılmalı konusu özellikle konuşuldu. Yeni bir tecrübe alanı olarak görüyorum. Gerek Avrupa’dan gerek Afrika’dan birçok belediye başkanı gelip DAİŞ’e karşı yürüttüğümüz mücadele için saygılarını sundu. Birçok belediye başkanı ile kardeş belediye anlaşmaları yaptık. Öncelikle, Halepçe ile bir protokol imzalayacağız. Ardından uzak yakın demeden kardeşlik pekiştirmek ve dünya barışı adına bir farkındalık oluşturmak için bizim gibi barışa ihtiyaç duyan belediyelerle bu tür uygulamaları yaygınlaştıracağız.


Yeniden yapılanma projeniz için en temel ihtiyaçlarınız nelerdir? Bu ihtiyaçlar için yardım talebiniz var mı? 

En temel ihtiyacımız ameliyat araç-gereçleri. Özellikle açık kalp ameliyatı için gerekli olan araç-gereçler, bu konuda çok ihtiyacımız var. Hastalarımız Şam’a ya da başka bir ülkeye gitmek zorunda kalıyor. Bu konuda yardıma çok ihtiyacımız var. İkinci bir konu ise ortopedi konusunda araç gereçlerimiz yetersiz, bazı bölümlerde yok. Tekerlekli sandalye ihtiyacımız şu anda çok, gazi olmuş yoldaşlarımız için tekerlekli sandalye ve protezlere ihtiyacımız çok fazla.

Belediyemizin iş makineleri çok az ve hizmet konusunda aksaklıklar oluşuyor ve bizler her yere yetişmeye çalışıyoruz. Ama sıkıntılar hala mevcut, yol yapım araç-gereçleri ve çöp toplama kamyonları, cadde temizleme araç-gereçleri... Kısacası bir şehir için gerekli olabililecek her türlü şeye ihtiyaç duyuyoruz. Elimizdeki ekipmanlarımız bize yetersiz geliyor.

Bildiğiniz üzere savaş daha bitmedi ve bizim birçok alanda ihtiyaclarımız devam ediyor. Kobanê’ye diğer yerleşim yerlerinden de insanlar geliyor ve şehrin nüfusu hızlı bir şekilde artıyor. Buna bağlı olarak da elbette bizim gerek Kürdistan halkından gerek uluslararası yardımlara ihtiyacımız var. Sağlık ve gıda alanı başta olmak üzere, diğer bütün alanlarda, halkımızın yardıma ihtiyacı var. 

Başka bir ihtiyaç alanı da su sıkıntısıdır. Kobanê halkının neredeyse tamamı tarım işi yapmaktadır ve topraklarının hepsi tarıma elverişlidir. Tarım sulama kanalı öncelikli olarak yapılması gereken bir projedir. Kobanê topraklarında sulu tarım yapılması bütün Rojava’ya gıda konusunda büyük destek sağlayacaktır. Eğer Kobanê toprakları suya kavuşursa Kobanê’nin tek başına, Rojava’nın tarım ihtiyaçlarını karşılayacağına inanıyorum.

Son olarak belirtmek isterim ki, Kobanê, Rojava Devrimi için bir sembol ve kahramanlık destanı yazılan bir şehrimiz. Rojava Devrimi benim için Kobanê’de başladı ve bu devrimin şehri için en iyi şekilde yeni bir hayat kurmak istiyoruz.Eyyup Kurt ve Kobanê Belediye Eşbaşkanı Mustafa Abdi


3938

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA