Üfle polis efendi üfle savcı hakim itin olur

Bursa’da 12 HDP ve DBP’li hakkında fezleke hazırlayan polislerin kurgusu savcının iddianamesi arasında unutuldu: “Terör finansmanı filan üfleriz gazi abi...”

19 Mayıs 2017 Cuma | Haber

Bursa’da 6 aydır cezaevinde tutulan HDP’liler için hazırlanan polis fezlekesi, olduğu gibi iddianameye alındı, Bursa 8. Ağır Ceza Mahkemesi de iddianameyi kabul edildi. Yazılım hataları ve bozuk bir Türkçe ile hazırlanan ve iddianameye giren polis fezlekesi, yasal etkinliklere suç kılıfı giydirmenin mizanseni ifşa ediliyor.

Bursa’da 7 Kasım-14 Kasım 2016’da yapılan operasyonlarda gözaltına alınan 12 kişi hakkında hazırlanan iddianamenin Bursa 8. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bursa İl Yöneticisi Ceylan Erol, Osmangazi İlçe Eşbaşkanı Azad İmal, İl Yöneticisi Layık Hanazay, Mudanya İlçe Eşbaşkanı Mediha Azra Güllüpınar, Yıldırım İlçe Eşbaşkanı Mehmet Kocaman’ın tutuklu; Nilüfer İlçe Eş Başkanı Seyfettin Havuz, PM Üyesi Avukat Cahit Kırkazak, üye Atilla Kaya, Avukat Ayşe Batumlu Kaya, Avukat Levent Pişkin, Avukat Mehmet Deniz Büyük ve DBP Bursa İl Eşbaşkanı Recep Kuru’nun tutuksuz yargılandığı davanın ilk duruşması dün görüldü. “Örgüt üyeliği” ve “Örgüt propagandası” suçlamasıyla görülen davanın iddianamesinde polisin kurgusu çıktı. 

Kurgu iddianamede unutulunca

Dava öncesi dosyayı inceleyen avukatlar, polisin fezleke hazırladığı sırada düşündükleri kurguyu savcının hazırladığı iddianamenin içinde buldu. 30 Ekim 2016’da HDP Yıldırım İlçe Örgütü’nde yapılan bir kahvaltıyı nasıl illegal göstermeye çalıştıklarını konuşan polislerin, etkinlik davetiyelerini “teröre finansman sağlıyorlar diyeceğiz” dedikleri iddianameye yansıdı. Kahvaltı için KJA Bursa’nın kendi facebook sayfasında yaptığı çağrı da aynı maksatla değerlendirilirken, HDP İl Yöneticisi Ceylan Erol ve Mudanya İlçe Eşbaşkanı Mediha Azra Güllüpınar’ın kişisel facebook hesaplarındaki paylaşımlar da “Terör finansmanı filan üfleriz gazi abi…” diye formüle ediliyor. Yazılım hataları ve bozuk bir Türkçe ile hazırlanan polis fezlekesinde adı geçen “Gazi abi”nin İl Emniyet Müdürlüğü’nde görevli polis olduğu anlaşılıyor. 

Kendi dillerini de bilmiyorlar

12 kişi hakkında polisin kurgusunu yaptığı ve savcının hazırladığı iddianamenin 317/ 421 sayfasında unutulan ilgili bölüm aynen şöyle geçiyor: “30.10.2016 tarihinde yeni HDP yıldırım ilçede kahvaltı etkinliği yapıldı. Bununla ilgili davetiye sattılar. Ceylan ile birlikte organize ettiler. Kja bursa sayfasında kahvaltıdan foto paylaşımı var, davetiye paylaşımı var. 10 tl ye sattılar. Örgüte yardım dicez Ceylan ve Mediha kendi facesinde de paylaştı ortak bir tespit yapacağız ikisinede ekleyecez. İkisininde davetiye satış ile ilgili görüşmeleri var öneeeemliiii. Terör finansmanı filan üfleriz gazi abi tabiri ile...”  


 DİHABER/BURSA837

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA