Erdoğan’ın kaderi bu

ABD Başkanı Donald Trump ile Salı akşamı yaptığı görüşmeyi yorumlayan Erdoğan, "YPG ve PYD terörist. İlişkileri kes" şeklindeki Türk tezinin, muhatabı tarafından ciddiye alınmadığını itiraf etti.

19 Mayıs 2017 Cuma | Dünya

Donald Trump’un 8 Kasım 2016’da ABD Başkanı seçilmesinin ardından, sürekli onunla aynı fotoğraf karesinde görünmek isteyen Türk Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan, geride hafızalara yandaki fotoğraf karesini bıraktı. Suriye’de DAİŞ’e karşı savaşan özgürlük güçleri hakkında aleyhte sözler sarfederken Trump’ı güldüren Erdoğan, YPG konusunda ABD’yi ikna edemediğini itiraf etti. 

ABD’nin hali hazırda yürütülen Reqa’yı özgürleştirmede QSD güçleri ile ortak operasyon konusunda kararını verdiğini belirten Erdoğan "Bırakın terör örgütlerini, gelin terörle mücadeleyi beraber yapalım' dedik. Maalesef yanaşmadılar" dedi. 

Kararını vermişler

“YPG ve PYD ile ilişkileri kes, Fetullah Gülen’i iade et ve Rıza Zarrab dokunma" şeklindeki 3 talebi kabul görmeyen Erdoğan’ın 3-0’lık bir yenilgi aldığı, basın ve diplomasi çevrelerinde kabul gören bir tespit. 

Ancak buna rağmen Erdoğan, ABD’nin bir gün kapısını çalacağından umutlu. 

Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre, Türkiye’nin Suriye’de de Irak’ta da arazide olacağını söyleyen Erdoğan, "Suriye konusunda kapımızı çalacaklarına inanıyorum" dedi. Erdoğan, ABD’nin Rakka operasyonu için bir kez daha masaya getirdikleri teklif için ise "Maalesef yanaşmadılar" ifadesini kullandı.

Habere göre Erdoğan, Washington’da Türk Büyükelçiliği’nde görüşme sonrası şunları söyledi:"Görüşmemizde özellikle Sayın Trump’ın "Geleceğe yönelik sizlerle iyi işler yapacağız. Bu konuda kararlılığımız var" ifadesini önemsiyorum. Suriye’deki, Irak’taki konulara gelince; ABD Rakka konusunda kararını vermiş durumda. Bizim de kendilerine söylediğimiz şey şu: Mevcut durumda, böyle bir yaklaşımı benimseyemeyiz, kesinlikle sizlerle beraber olamayız. Rakka’da terör örgütüyle işbirliğinizi sağlıklı bulmuyoruz. Kendilerine şunu da açıkça ifade ettik: YPG ve PYD’den Türkiye’ye olabilecek herhangi bir saldırı olursa hiç kimseye sormadan angajman kurallarını uygularız. Bunu da açıkça söyledik. Nitekim biz Rai’de zaten bunları yaptık, Cerablus’ta bunu yaptık, El Bab’da bunu yaptık. Türkiye ne yapabileceğini ortaya koydu. "Bırakın terör örgütlerini, gelin terörle mücadeleyi beraber yapalım" dedik. Maalesef yanaşmadılar. Münbiç’i boşalttık dediler ama böyle bir şey olmadı. Halen oradalar. Mümbiç’te, Rakka’da da DEAŞ’ı bitirdiğiniz zaman oralara kim yerleşecek? Oraların yerli halkı kim? Araplar. Peki oraları siz Kürtlerle mi dolduracaksınız? O zaman Araplarla Kürtleri vuruşturacaksınız demektir. Temenni ederim ki gerek Münbiç gerek Rakka’da terörle mücadele isabetli bir adımla tamamlansın."

Arazide olacaklarmış!

Diplomasi uzmanları, siyaset bilimcileri ve basın yayın organları, ziyareti Türk devleti açısından başarısızlık olarak yorumlasa da Erdoğan "Kapımızı çalacaklar" dedi. En büyük hayali ise Reqa’yı kuşatmaya alan QSD güçleri ile ABD öncülüğündeki DAİŞ’e Karşı Uluslararası Koalisyonun başarısızlığa uğraması… 

Erdoğan beklentilerini şu ifadeyle dile getirdi:"İkili ilişkileri daha ileri bir noktaya taşıma, ekonomik ilişkileri güçlendirme konularında kararlıyız. Ben Suriye konusunda kapımızı çalacaklarına da inanıyorum. Şu an Rakka’yı kuşatmışlar. Neler olacağını göreceğiz. Ama bölgede Türkiye arazide mutlaka olacak. Suriye’de de Irak’ta da olacak. Karar mercii olarak da Türkiye işin dışında tutulamaz. Zaten önümüzde NATO zirvesi var. Burada da terör önemli bir gündem maddesi. Bu konular orada da gündeme gelecek."

Erdoğan’ın Fetullah Gülen ve ABD’nin yaklaşımları konusundaki değerlendirmesi ise şöyle: "Trump’ın daha farklı bir havası var. Obama’dan farklı görünüyor. Belli ki onun da zihninde bazı soru işaretleri oluşmuş. Görüşmemizde onlar da İzmir’de tutuklu Amerikalı Protestan din adamı Andrew Brunson’u gündeme getirdiler. Bu kişinin FETÖ yapılanmasıyla iltisaklı olmasından dolayı yargılandığını belirttik. FETÖ meselesinde FBI’ın özel bir soruşturma komitesi oluşturmasını, çalışma grubu kurmasını talep ettik." 


Ne olduklarını dünyaya gösterdiler

Türk Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan’ın Washington ziyareti esnasında Türk Büyükelçiliği binası önünde protesto eylemi yapan Kürt göstericilere korumaların saldırması ve bu esnada 9 kişinin yaralanması, ülkede büyük tartışma konusu oldu. ABD Dışişleri Bakanlığı saldırıya ilişkin açıklama yayınladı, olaya tepki gösteren senatörler de saldırının haydutça davranış olduğunu belirterek, Türk Büyükelçisi’nin görevden alınmasını talep etti. 

Erdoğan’ın muhalifler üzerindeki baskılarını protesto eden ve ellerinde ‘Demirtaş’a özgürlük’ pankartı taşıyan Kürtlere, Erdoğan’ın korumaları saldırmıştı. 

ABD Dışişleri Bakanı, gösteri yapmak isteyen Kürtleri destekleyen bir açıklama yayınladı. Açıklama şöyle: "Salı akşamı protestocular ile Türk koruma personellerinin arasında yaşanan şiddet olaylarından dolayı endişeliyiz. Şiddet, özgürce konuşmanın karşısında asla uygun bir tepki değildir. Bütün insanların ifade özgürlüğüne ve barışçıl protesto hakkında destek veriyoruz. Endişelerimizi Türkiye hükümetiyle olabilen en güçlü şekilde paylaşıyoruz."

Öte yandan Washington polisi de dün Erdoğan'ın korumalarının da tekme tokat karıştığı kavgayla ilgili iki kişinin tutuklandığını, kavga ettiği tespit edilen korumalar hakkında da tutuklama kararı çıkartılabileceğini duyurdu.

Haydutça davranışlar

En sert tepkilerden biri de Arizona Senatörü John McCain’den geldi. McCain Twitter hesabından "Burası Amerika. Burada işleri böyle yapmıyoruz. Bu tip haydutça davranışların özürü olamaz" diyerek tepki gösterdi.

Büyükelçi görevden alınmalı

Trump'ın partisi Cumhuriyetçilerin ağır toplarından John McCain Türkiye Büyükelçisi'nin görevden alınmasını da istedi.

McCain bu çağrıyı, MSNBC kanalıyla söyleşisinde dile getirdi. McCain, “Büyükelçilerini ABD’den göndermeliyiz. Bu tür bir olay diplomatik bir yanıt verilmeden bırakılmamalı” diye konuştu. McCain, yasal adım atılabileceğini de ekledi.

Bir diğer Cumhuriyetçi Parti Senatörü Ben Sasse de Twitter hesabında Erdoğan’a mesaj gönderdi. Sasse mesajında "Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu ülkenin konuşma özgürlüğü, din özgürlüğü, basın özgürlüğü ve protesto özgürlüğü üzerine kurulduğunu hatırlasa iyi olur" dedi.

Türkiye özür dilemeli

Öte yandan ABD’de Cumhuriyetçi Parti üyesi senatörler Ted Cruz, Marco Rubio ve Tom Cotton, yayınladıkları açıklamada koruma ve büyükelçilik çalışanlarının göstericilere yönelik saldırısını kınayarak, Türkiye’nin özür dilemesini istedi. Açıklamada “Raporlar gösteriyor ki bazı Türk yetkililer pek çok temel diplomasi kurallarını ve anayasamızda teminatı verilen konuşma özgürlüğünü ihlal etmiştir. Herhangi bir Türk yetkilinin olayları karışması durumunda Türk hükümetinin özür dilemesi” gerekiyor” ifadeleri yer aldı. Ünlü Brezilyalı karikatürist Carlos Henrique Latuff, Erdoğan’ın korumalarının göstericilere saldırısını bu şekilde çizdi. Latuff karikatüründe "Eğer Erdoğan'ın bekçileri ABD'deki protestoculara saldırabiliyorsa Erdoğanistan'da neler yapabileceklerini hayal edin" diyor. 


 HABER MERKEZİ1305

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA