'PKK üzerinden pazarlıklar kabul edilemez'

KCK Yürütme Konseyi Üyesi Mustafa Karasu, 16 Mayıs Salı günü ABD Başkanı Donald Trump ile Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasındaki görüşmede, PKK üzerinden pazarlık yapılmasına tepki gösterdi.

19 Mayıs 2017 Cuma | Dünya

KCK Yürütme Konseyi Üyesi Mustafa Karasu, 16 Mayıs Salı günü ABD Başkanı Donald Trump ile Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasındaki görüşmede, PKK üzerinden pazarlık yapılmasına tepki gösterdi. 

Trump-Erdoğan görüşmesini ANF'ye değerlendiren Karasu,  bu güçler arasında PKK üzerinden ilişki geliştirilmesine artık son verilmesini istedi.

Karasu görüşme hakkında şu belirlemede bulundu: ”ABD Türkiye'ye ve Erdoğan'a 'benim şu şu dediklerimi yaparsan, PKK konusunda size şu kadar destek veririm' diyor.  ABD tarafının esas yaklaşımı bu çerçevededir. Erdoğan tarafı da esas olarak PYD, YPG ve Fethullah'ı gündemde tutma değil de, bunları ileri sürerek, PKK konusunda taviz almak istedi. Ya da başka konularda ABD'ye taviz vererek, PKK'nin tasfiyesi konusunda ABD'den destek almak istedi. Bu görüşmenin esası biraz da bu yönlü oldu. Yansımaları bu çerçevede de ortaya çıktı. Trump konuşmasında iki defa 'PKK'ye karşı mücadelesinde Türkiye'ye destekliyoruz' dedi. Yine Erdoğan'a 'İstediğiniz silahlar vardı, bazı talepleriniz vardı, bunlar üzerinde duracağız, bu konuda çaba göstereceğiz' dedi. Esasında ortaya çıkan sonuçlar konusunda en fazla da bu konular üzerinde durmak lazım, bu konuları değerlendirmek lazım. Anlaşılıyor ki, ABD Türkiye'ye, Erdoğan'a eğer şu şu konularda benim dediğime uyarsan, PKK'nin tasfiye edilmesi konusunda size destek vereceğiz yaklaşımını gösterdi. Bunu ortaya koydular.”

PKK üzerinden bu şekilde pazarlıkların kabul edilemeyeceğini dile getiren Karasu, ABD ve Avrupa’nın artık bu yaklaşımdan vazgeçmesini istedi.  

PKK düşmanlığı Kürt düşmanlığıdır

Karasu “Artık şu politikanın teşhir edilmesi lazım: ABD de öyle yapıyor, Avrupa da öyle yapıyor. Bizim şu şu politikalarımıza destek verirseniz, ya da şu dediklerimizi yaparsanız biz de PKK'nin tasfiye olmasında size destek veririz! Bu kirli politikadır, bu Kürt düşmanı politikadır. Kürtler ayrı, PKK ayrıymış! Kürtlere dostluk yapılacak, PKK'ye düşmanlık yapılacak böyle bir şey olmaz. PKK'ye düşmanlık, PKK'nin tasfiye edilmesi konusunda Türkiye'ye destek vermek, şu bu güce destek vermek açıkça Kürt düşmanlığıdır. Bu yönüyle şöyle olamaz; bu görüşmeden gerçekten PYD ile, QSD ile ilişki sürdürülecek, ama bunun karşılığında da PKK'nin, Kürt Özgürlük Hareketi'nin tasfiye edilmesi için Türkiye'ye destek verilecek! Bu kirli bir politikadır, bu kabul edilemez. Artık bu politikaların bırakılması lazım.“ ifadesini kullandı.  


HABER MERKEZİ  


1637

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA